Isı pompası toprak hattı bağlanınca kaçak akım rolesini attırıyor

İnverter cihazlarda tıpkı sürücüler gibi çalıştığı için aklıma doğrudan sürücülerde yaşanılan problem geldi. Kimbilir belkide gerçekten cihaz sorunlu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese çok teşekkür ediyorum akşama daha detaylı olarak yazacağım. Dün iki ayak bir pabuçta işler olduğundan fotoğraflar çekemedim. Şimdi ısı pompasının olduğu evdeyim. Tesisatı çektim. Lütfen eksik bilgi varsa söyleyin tekrar foto çekerim.

Kaçak akım tipi AC

3 sene önce yapılmış sıfır bir ev. Birkaç aydan beri peyderpey taşınarak kullanıma geçtik. Mutfakta tekli indüksiyon ocak, instantpot ve fırın şu ana kadar sorunsuz çalıştı.

Isı pompacı değişim yerine iade alırım dedi. Böyle bir aletteki sorunu yerinde tespit edip gerekirse önerdiğiniz düzenlemeleri yapacak usta bulmaya çalışacağım.

Her durumda hane için insan hayatını umursamadan nasıl 300ma taktıklarını ve bunun sahada yaygın bir uygulama olmasını aklım hayalim almıyor.

Farklı tipteki rölelerin bazıları bütçemizi aşıyor. Sanırım ısı pompası için ayrı hatta 300ma konusuna mecbur kalacağız.

İlk etapta cihazın sağlam olması yeterli. 30ma önerildiğini kitapçıkta öyle yazdığını anladım ama trafo falan deyip onlara bakmayın diyeceklerinr eminim.

Tekrardan çok teşekkür ediyorum. Hiç bilmediğim bir konuda resmen hayati bilgiler verdiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_20241003_143101_594.jpg
    IMG_20241003_143101_594.jpg
    315.7 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20241003_143041_159.jpg
    IMG_20241003_143041_159.jpg
    330 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20241003_142930_010.jpg
    IMG_20241003_142930_010.jpg
    138.7 KB · Görüntüleme: 3
AC,ya değişecek,yada değişecek.Başka yolu yok.İlk adım o.ABB nin,çıkartılması gerekir dediği vida ekte.

Ekli dosyalar

• 02 ÇIKARTILMASI İSTENEN VİDA.jpg
    02 ÇIKARTILMASI İSTENEN VİDA.jpg
    128.5 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20241003_150331.jpg
    IMG_20241003_150331.jpg
    265.7 KB · Görüntüleme: 3
Elektrikçi evlerde 300ma kullanılmadığını söylüyor. Isı pompası buna karşı çıkıyor ve bu şekilde herkese taktığını söylüyor.
Onay veren ısı pompası 300mA için resmi yazı verecek mi ?
Allah göstermesin çarpılma durumunda sorumluluk !!!
Bu kadar bariz bir konuda ısrarcı olmalarını anlayamıyorum. Yani tamam uygun bir tipte kaçak akımla çalışacaktır, o şekilde halledelim demiyorlar. 300ma ya da kaçak akıma girmeden çalıştırılması gerektiğini söylüyorlar.
Isı pompacı değişim yerine iade alırım dedi. .
Bilinçli kişi olmak başka !!!

Bağlantı yerlerinin ve diğer yerlerin kaliteli çekim fotolarını yayınlamanızda yarar vardır arkadaşların yorumları .

https://www.ivy-metering.com/industrial-news/regulation.html

3 usta ile görüştüm. Bir tanesi arayacak bekliyorum. Bırakalım ellerinde uygun tip kaçak akım rölesi olmasını... Ne olduğunu dahi bilmiyorlar. Gerçekten hayretler içindeyim. İçlerinden biri ben kendi evimde 300ma kullanıyorum. Hatta kaçak varsa zaten atar. Çarpılmadan önce atar, kesin bilgi diyor.

Trifaze evde bir fazı 30ma'ya girmeden ısı pompasının oraya bir kutu koyup 300ma taktırmak şu an sanırım tek seçenek. Bu şekilde yapabilecek usta bile zorlanacak gibi görünüyor.

Bu arada 300ma olmaz diyen ustalar da var hepsinin hakkını yemeyeyim ama henüz röle tipi konusu bilene rastlamadım.

Telefondan direkt cevap yazamıyorum kusura bakmayın. Hattın açıkta başka bir ucu yok. Şalterlerin oradan kablo ısı pompasına giriyor. Kapağını sökmek lazım ama sonra olay çıkartmasınlar. Şimdilik sökmeyeyim.

Birçok ülkede AC tipinin satışı yasaklandı, ülkemizde elektrikli araç satışları arttı da şarj istasyonlarında kullanıldığı için ustalar daha yeni yeni A tipi röleyi öğrenmeye başladı. Diğer tipler için daha çook zaman var. Kendini yetiştirenleri tenzih ederim ama piyasadaki elektrikçiden çokta birşey beklememek lazım. Aslında onlarda haklı millet sigaraya para veriyor ama evine AC tipi bile olsa röle taktırmıyordu, hadi taktıracak diyelim en ucuzu hangisi diye kılı kırk yarıyor bu durumda AC nin 2-3 katı pahalı A tipi röleyi, belki 10 katı pahalı B tipi röleyi kim isteyecek ki oda böyle bir röle varmış diye öğrenebilsin.​

Kaçak akım rölelerinde 30mA açıyorsa 300mA takalım olayı, bu işi önerenlerin bilgisizliğinin göstergesi! Arkadaşların defaatle ifade ettikleri gibi 30mA-40/63A insan/canlı koruma amaçlı. 30mA üzeri kaçak hayati tehlike demek! 300mA ise faz-nötr kablolarının temas ve arkında devreyi açacak olan yangın önleme amaçlı koruma rölesidir.
Evin tüm diğer sigortalarını indirerek, diğer cihazların etkili olup olmadığı da kontrol edildi mi?
Komşumun AC tipi K.A.R.'sı her gök gürültüsünde açıyordu ve buzdolabı kapalı kalıyordu. Sonra Si tip bir K.A.R. ile değiştirdim ondan sonra elektrik kesintisinden bahsetmedi.

Bir düzeltme yapalım faz-nötr temasında ve arkında kaçak akım rölesi bunu algılayamayabilir. Faz- toprak teması ve arkı olursa algılar. Aslında 300mA röleye yangın koruma denmesi de bana biraz tuhaf geliyor, yangın için üretilmiş ark hatası algılama rölesi var. Ama öyle gelmiş öyle gidiyor...​

Forum istatistikleri

Konular
129,445
Kullanıcılar
452,003
Son üye
ersel75

Yeni konular

Geri