Kaçak akım rölesi akşamları atıyor

Sigortaları kapattıktan sonra saatin çalışıp çalışmadığını kaçak akım rolesi atmaya başladığında kontrol edeceğim. Şuanda sıkıntı yok. Her makine çalışıyor ama atma olmuyor. Gece atma başlıyor. Attıktan sonra kontrol edeceğim. Apartmanda yaşıyorum. Kaçak hat çekildiğini düşünmüyorum ama o da bir ihtimal. En azından aklımızda kalmasın diye test edeceğim. 4-5 tane elektrikçi geldi. Sonuç yok. Bir saate bir tane daha gelecek bakalım o ne diyecek merak ediyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
öğretmen arkadaşın dediği gibi kaçak akım rölesi kendinden sonraki toprak ve nötr arasında işlem yapar. Dolayısıyla fazdan ziyade kontrol etmeniz gereken yer kaçak akım rölesiden sonraki toprak ve nötr hattır. Yine söylendiği gibi bunlar arasında bir temas kısa devre görülüyorsa bu sebepten atar. Bu işlerden çok anlamam demişsiniz size tavsiyem gelen elektrikçiye bundan biraz bahsetmeniz tabi işini öğretir gibi değil de kibar bir dille bir arkadaşım bundan olabileceğini söyledi onu kontrol ettiniz mi şeklinde söylerseniz iyi olur adam zaten onu kontrol ediyor olursa ters tepebilir o yüzden böyle dedim :)

İlginiz için teşekkürler. Dediklerinizi gelen elektrikçiye söyledim. Baktı tek tek. Ama bir sonuç yok. Zaten bu saatlerde iyi çalışıyor. Akşam ne varsa sıkıntı yaratıyor. Elektrikçi röle atmaya başladığında tekrar çağır müsait olursak gelip bir bakalım dedi. Şuanda görünürlerde bişi yok dedi. Zaten gündüzleri çalışıyor sıkıntı akşam-gece oluyor dedim atınca bir arayın öyle geleli dedi ya bakalım ne olacak. 4 gündür iyice sıktı bizi bu olay ama inşallah çözülür.

İyi günler. Aslında bu konu için üye oldu. Çünkü bir haftadır sorunu çözemedik. Kaçak akım rolesi akşamları belli bir saatten sonra atmaya başlıyor. Akşam 6 7 den sonra önce 20 -30 dk ara ile sonra bu ara kısalarak saat 10-11 gibi hiç kalkmaz oluyor. Sabah 6-7 olduğunda tekrar kalkıyor. Rolenin markası siemens 0.3A yazıyor üstünde. 3-4 tane elektirkçi çağırdım fakat hiç biri çözemedi. En son röleyi değiştik yine devam ediyor. Daha önce daire sigortalarının hepsini kapattı yine attı. Sonra sigorta panosu üzerindeki daireye gelen elektrik kablolarının hepsini açtık hiçbirinde temas yokken gene attı. Sonra röleyi değiştirdik siemens 30ma ydı şimdiki siemens 0.3a takıldı bu sefer biraz daha geç attı ama gene gece oldumu atmaya başlıyor ve belli bir saatten sonra hiç kalkmıyor. 3-4 gündür geceleri çok sıkıntı çekiyoruz. Eşim hamile ve çok sıkıntılı bir durum oluyor. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Çünkü her gelen elektrikçi tamam oldu diyip gidiyor akşam gene aynı. Apartmanın topraklaması da çok güvenilir değil röleyi iptal ettirmek istemiyorum. Ama en sonunda mecburen onu yapcaz galiba. Çünkü gece elektriksiz kalıyoruz. Burda yazılan herşeyi denedim elektrikçiler denedi ama olmuyor atmaya devam ediyor. Kabloları çektik prizleri anahtarları kontrol ettik daireye gelen hattı komple kestik gene atma devam etti. En sonra dün söleyi değiştik gene siemens takıldı biraz daha geç attı ama gene attı. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...
bu tip arızaları bulmanın en kolay yolu roleyi kaldırdığınızda sürekli attığı anda sigorta kutusundan nötr kablolarını tek tek ayırmaktır hangi kabloyu ayırdığınızda role tutarsa arıza o linye üzerindedir.başka türlü şansa kalır.slm

kaçak akım rölesinin attığı saat hep aynı saat mi hiç dikkat ettiniz mi
anlattıklarınıza göre rölenin atmaması gerekiyor.hele sigortaları indirdiğinizde sistemden akım geçmeyeceği için toprak ve nötr birbirine
temas etse bile atmayacağını düşünüyorum.röleyi kaldırdığınızda ne kadar süre sonra tekrar atıyor

anlattıklarınıza göre rölenin atmaması gerekiyor.hele sigortaları indirdiğinizde sistemden akım geçmeyeceği için toprak ve nötr birbirine
temas etse bile atmayacağını düşünüyorum.röleyi kaldırdığınızda ne kadar süre sonra tekrar atıyor

Belli bir saati yok. akşam saatlerinde atmaya başlıyor. Ve belli aralıklarla değil. İlk başlarda 20 25 dk da bir atıyor. SOnra zaman git gide kısalıyor. en son bir dakkada atarken daha sonra hiç kalkmaz oluyor.

bu tip arızaları bulmanın en kolay yolu roleyi kaldırdığınızda sürekli attığı anda sigorta kutusundan nötr kablolarını tek tek ayırmaktır hangi kabloyu ayırdığınızda role tutarsa arıza o linye üzerindedir.başka türlü şansa kalır.slm

Şuanda role atmıyor. O yüzden deneme yapamıyorum. Ama role atmaya başlayınca elektrikçiyi tekrar çağıracam. Söylediklerinizi ona iletirim. Ama bütün nötr kabloları ve topraklamayı tek tek ayırdı yine atmıştı ama röle değiştikten sonra yapmadık tekrar. Bir daha yapmasını söylerim elektrikçiye. Çok sağolun...

Şuanda role atmıyor. O yüzden deneme yapamıyorum. Ama role atmaya başlayınca elektrikçiyi tekrar çağıracam. Söylediklerinizi ona iletirim. Ama bütün nötr kabloları ve topraklamayı tek tek ayırdı yine atmıştı ama röle değiştikten sonra yapmadık tekrar. Bir daha yapmasını söylerim elektrikçiye. Çok sağolun...
nötrden sonuç alınamazsa aynı uygulamayı toprak kabloları üzerindede yapsın slm

İyi günler. Aslında bu konu için üye oldu. Çünkü bir haftadır sorunu çözemedik. Kaçak akım rolesi akşamları belli bir saatten sonra atmaya başlıyor. Akşam 6 7 den sonra önce 20 -30 dk ara ile sonra bu ara kısalarak saat 10-11 gibi hiç kalkmaz oluyor. Sabah 6-7 olduğunda tekrar kalkıyor. Rolenin markası siemens 0.3A yazıyor üstünde. 3-4 tane elektirkçi çağırdım fakat hiç biri çözemedi. En son röleyi değiştik yine devam ediyor. Daha önce daire sigortalarının hepsini kapattı yine attı. Sonra sigorta panosu üzerindeki daireye gelen elektrik kablolarının hepsini açtık hiçbirinde temas yokken gene attı. Sonra röleyi değiştirdik siemens 30ma ydı şimdiki siemens 0.3a takıldı bu sefer biraz daha geç attı ama gene gece oldumu atmaya başlıyor ve belli bir saatten sonra hiç kalkmıyor. 3-4 gündür geceleri çok sıkıntı çekiyoruz. Eşim hamile ve çok sıkıntılı bir durum oluyor. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Çünkü her gelen elektrikçi tamam oldu diyip gidiyor akşam gene aynı. Apartmanın topraklaması da çok güvenilir değil röleyi iptal ettirmek istemiyorum. Ama en sonunda mecburen onu yapcaz galiba. Çünkü gece elektriksiz kalıyoruz. Burda yazılan herşeyi denedim elektrikçiler denedi ama olmuyor atmaya devam ediyor. Kabloları çektik prizleri anahtarları kontrol ettik daireye gelen hattı komple kestik gene atma devam etti. En sonra dün söleyi değiştik gene siemens takıldı biraz daha geç attı ama gene attı. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

Merhaba.Öncelikle başınıza gelmiş olan bu tatsız arıza nedeniyle geçmiş olsun dileklerimi ileterek,en kısa zamanda da telafisinin sağlanabileceğini umalım.Bakın,bu sözünü ettiğiniz saatler özel olarak şebekede voltaj düşümünün en fazla yaşandığı saatlerdir (Ayrıca gece ile sabah saatleri arasındaki dilim de,elektronik sayaç sahiplerinin en fazla kullanımda kalabildiği,yine özel ve kullanımı daha cazip olabilen saatlerdir hiç şüphesiz.) Ohm.kanununa göre alıcı cihazlar,ayni cihaz gücünü karşılamak için I=V/R formülüne göre cihazların gereksinmesi olan gücü tam karşılamak için de bu saatlerde daha fazla akımı da çekmek isteyeceklerdir.Bunun K.A.R.’sinden daha fazla kaçak akımın çekilmesine direk etkisi nasıl olabilir, isterseniz onu açıklamaya çalışayım.

Direk etkisi olamaz,ancak dolaylı yoldan iç tesisatta yer alan ve gözle görülemeyen kablolar arasında,eğer fakına varılamayan bir kablo izolasyon bozulması,kavrulması (Sigorta olarak büyük değerli sigortalarn kullanılmasında sigortanın daha geç atması sonucu zamanla,iç tesisatta görünmeyen kablo kavrulması,izolasyon zafiyeti de oluşmuş olabilir,benim aklımdaki kötü bir senaryoya göre,temenni edelim ki o şekilde olmamış olsun.) problemi örneğin toprak-faz veya toprak-nötr kablo yaklaşımları arasında oluşmuşsa eğer,şebekeden ohm. kanunu uyarınca şebekenin pik (Max.) kullanımda olduğu ve voltajın düşebildiği saat dilimleri içinde daha fazla akımın geçip bu daha önceden izolasyonu hasarlandığı varsayılan kablo çiftlerinden (Faz-toprak;nötr-toprak) kabloların,geçen fazla akımla ısınarak genleşmesi yüzünden,birbirlerine daha fazla yaklaşımları sonucunda,daha fazla kaçak akımın hasarlı bölgelerden toprağa akabildiği,bu değerin 300 mA veya üstü değerlerine ulaştığı akşam ve sabahın ilk saatlerine kadar bu nedenle K.A.R.’sinin atabilmesinin de süreklilik gösterebildiğini düşünüyorum.

Yukarıdaki senaryoyu sadece belirli saatlerde KAR’da oluşan bu anormal duruma tam dayanarak da size bunu söylemek durumundayım.Kablo tesisatının tam tavandan gitmesi ve kabloların da bu bölgedeki sıcaklıkla etkileşimi,eğer direk olarak da gerçekleşseydi (Ki tesisat kabloları ayrıca sıcaklık farklarından aşırı boyutlarda etkilenmeyecek şekilde kapalı mekanda ve duvarların içinden,korunmalı olarak da gelmektedir.O zaman mantıklı düşünülürse de olayın sadece şebekenin pik kullanımındaki voltaj düşüklüğünde olan aşırı akım çekilme durumlarında olabildiği sonucu doğrudan doğruya çıkartılabilmektedir.) akşamları daha fazla yakıtın yakılmasıyla oluşan sıcaklık farkına da doğrudan bu olayı ilişkilendirmemiz ancak o zaman söz konusu olabilecekti.

Bu yukarıdaki senaryo şayet varsayım olarak diğer seçeneklerden (Binada kaçak elektrik hattı kullanımının sizin iradeniz dışında da hiç bulunmadığı ve görünen dış hatlarda da herhangi bir arıza veya anormalliğe de rastlanmadığı kesinleşirse eğer) sonra tek seçenek olarak kalırsa,Türkiye Elektrik İdaresi Kurumu’ndan gelen ve ellerinde “MEGER KABLO İZOLASYON TEST CİHAZI” ‘da mutlaka ellerinde olan,uzman bir elektrikçi grup tarafından,evin duvarlarından giden faz,nötr ve toprak hattı kablolarının,sistematik ve planlı olarak,bölüm bölüm,bu kablo izolasyon testine tabi tutulmasının şart olabileceği kanaatindeyim ben.Allah kolaylık versin diyelim.Selamlarımla..

Merhaba ustam. Ben de sizin gibi düşünüyordum bir zamanlar. 2 gün önce ben kendi sınıfımın sigortasını kapattıktan sonra elektrik işi yapmaya başlamıştım. 2 defa nötr toprak birbirine değmesi sonucu kaçak akım rolesi 2 defa attı. Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
129,321
Kullanıcılar
451,767
Son üye
kivanc0zsoy

Yeni konular

Geri