Kaçak Akım Rölesi

Sayın Rezistans Beyin dediğine göre 25 A monofozede sınırdır diyor...Sayın Alpernbugra da projeye bağlı diyor...Projede 40 A derse 40 A nasıl bağlayabiliriz monofozede??Kablonun akım taşıma kapasitesi ve takılacak sigorta değeri yukarıdaki tabloda açık ve net...Burada bir karışıklık var bence..Monofozede çekilen tesisatın kablo kesitleri bellidir...Başka projede 25 A diğerinde 40 A olması saçma ve de yanlış değil mi?
monofazede 40a sigorta olmaz. alpernbugra arkadaşımızın gördüğü belkide sonradan değiştirilmiş 40a sigorta olabilir ancak trifazede 40a ya kadar müsade edilir. bu elektrik iç tesisat yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. kısaca toparlarsak monofazede 25a trifazede 40a olarak müsade edilir. doğrusuda budur. slm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
monofazede 40a sigorta olmaz. alpernbugra arkadaşımızın gördüğü belkide sonradan değiştirilmiş 40a sigorta olabilir ancak trifazede 40a ya kadar müsade edilir. bu elektrik iç tesisat yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. kısaca toparlarsak monofazede 25a trifazede 40a olarak müsade edilir. doğrusuda budur. slm

Sıfır ev hocam imkanım olsa resim çekecektim.

Sıfır ev hocam imkanım olsa resim çekecektim.
sayın alpernbuğra doğrudur ben sıfır dediğiniz dairelerde neler görmedimki 16 lık topraklama kablosunun yerine 6 lık çekenleri uçlarına 50cm 16 lık ekleyenlerimi okunmasın diye sigorta amperajlarını kazıyanlarımı 4 tane prize yan yana geçiş yapanlarımı renk kotlarına uymayanlarımı sigortaya nötr girenlerimi nötrü toprak hattına bağlayanlarımı bunlar aklıma gelenler daha neler neler sizinde sıfır bir dairede 40a görmeniz gayet normal muayene memurlarını ve yapı denetim mühendislerini işlerini daha iyi yapmaları gerekiyor o zaman slm

Daire sigortalarının hepsini kapatarak hangi linyede kaçak olduğu bulunamaz. Nötr-toprak arasında bir birleşme varsa sigorta kapatmakla bulunamıyor. Sigortalar kapalı olsa bile röle atmaya devam eder.

Merhaba aziz dostum. Elektrikte yaygın bir şekilde kullanılan arıza bulma yöntemi vardır. Fal bakmaya gerek yok. Yöntemi uygula sorunu çözeceksin. Önce tüm linyelerin v otomatlarını kapat yinede k.a.r açmaya devam ediyorsa siemens bir k.a.r ile değiştir olay bitsin. Yok açma durdu ise sonra bütün linyeleri teker teker açmaya devam et. Hangisinde açmaya başlarsa o linye üzerindeki alıcı, cihaz ve tesisat elemanlarını elden geçir sonuca ulaşacaksın. Iyi günler dileğimle, hayırlı bayramlar

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

sayın alpernbuğra doğrudur ben sıfır dediğiniz dairelerde neler görmedimki 16 lık topraklama kablosunun yerine 6 lık çekenleri uçlarına 50cm 16 lık ekleyenlerimi okunmasın diye sigorta amperajlarını kazıyanlarımı 4 tane prize yan yana geçiş yapanlarımı renk kotlarına uymayanlarımı sigortaya nötr girenlerimi nötrü toprak hattına bağlayanlarımı bunlar aklıma gelenler daha neler neler sizinde sıfır bir dairede 40a görmeniz gayet normal muayene memurlarını ve yapı denetim mühendislerini işlerini daha iyi yapmaları gerekiyor o zaman slm

Evet dediğiniz gibi hatta sizin yazılarınızdan sonra başka bitmiş inşaatlarıda gördüm gene aynı 32 Amper - 40 Amper gerçi monofazede daha aşağısı tutmaz orası ayrı mesele:)

Denetimden geçtikten sonrada amperaj yükseltilmiş olabilir.

Saygılar...

Şef nikli dostum sizin söylediğiniz ilk kurulan tesiste olur, böyle gecenin bir vaktinde k.a.r bunu yapıyorsa sizin söylediğiniz yönteme girmez. Yapılecak olan şey arıza bulma yöntemidir. Iyi bayramlar dilerim.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Daire sigortalarının hepsini kapatarak hangi linyede kaçak olduğu bulunamaz. Nötr-toprak arasında bir birleşme varsa sigorta kapatmakla bulunamıyor. Sigortalar kapalı olsa bile röle atmaya devam eder.

Saygıdeğer Şefim sigortalar fazı kestiği anda nötr hattı üzerinden de akım geçmeyeceği için nötr toprak kısadevresi de haliyle fazdan geçen akıma muhtaç değil mi? Bu durumda faz olmadıgı için nötrden de geri dönüşüm olmayacağı için nötrden toprağa kaçak aktif olmaz diye düşünüyorum... GÖZDEN KAÇIRDIGIM NOKTA ŞU MU ACABA: DİĞER DAİRELERDE FAZ VAR ARIZANIN OLDUĞU EVDE DE NÖTR ÜZERİNDEN AKIM AKTIGINDA NÖTRDEN TOPRAĞA KAÇAK SÖZ KONUSU OLDUGUNDA MI ROLE YİNE AÇAR... AMA BU DURUMDA DA ROLEDE FAZ PASİF, NÖTR AKTİF OLUR... FAZDAN GEÇEN AKIM NÖTRDEN DÖNEN AKIMA GÖRE ÇALIŞAN ROLENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ ALTÜST OLMAZ MI?? Benim yanlış yorumladım bir yer mi var yoksa? Saygısızlık ettiysem özür dilerim...

Son düzenleme:
Evet dediğiniz gibi hatta sizin yazılarınızdan sonra başka bitmiş inşaatlarıda gördüm gene aynı 32 Amper - 40 Amper gerçi monofazede daha aşağısı tutmaz orası ayrı mesele:)

Denetimden geçtikten sonrada amperaj yükseltilmiş olabilir.

Saygılar...

Slm... 32 A- 40A aşağısı tutmaz demekle sınır 32 A mi diyosunuz monofozede?

Şayet bir tesisatta arıza varsa ve sigorta atıyorsa dediğiniz gibi sigortalar indirilir. Tek tek kaldırılarak arızanın hangi linyede olduğu bulunur. Ammaaa atan sigorta değilde kaçak akım rölesi ise bu sistem geçmez. Fal bakmaya filan gerek te yok. Prizin ya da lambanın birinde veya buatta nötr-toprak dikkat edin NÖTR-TOPRAK birleşmesi varsa sigortaları indirerek arıza bulmaya çalışırsanız boşuna uğraşmış olursunuz.

Benim bir önceki yazım geceleyin atan rölenin neden attığıyla ilgili değil. Onun başka nedeni olabilir. Bir arkadaşımız sigortaları indirip tek tek kaldırarak hangi linyede olduğunu buluruz yazısına istinaden yazdım.

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,523
Son üye
emreokyy

Yeni konular

Geri