Kaçak Akım Rölesi

evet doğrudur herzaman sınırı bir alt değeri kullanılır.trifaze beslemelerde 40a ya kadar müsade edilirken monofazede 25a ya kadar müsade edilir. o yüzdende ani ısıtıcıyı evine alan bi kişi sigortyı 32 hatta 40a ile değiştirir. bu son derece yanlıştır tabii ki ya trifazeye geçilecek yada bu tip ısıtıcılar kullanılmayacak başka bir seçenek yok maalesef. siz max. 25 kg taşıyabilen birisine 40 kg yüklerseniz ne olursa tesisatlarada o olur tabii ki slm
Ani ısıtıcılar bence monofoze evlerde 3. kademe de aşırı soğuklar oldugu zaman çalıştırılır..Şanslı olunan kısım ise 3. kademe kısa bir süreliğine çalıştırılıp iş bittikten sonra kapatılıyo..Esasen biraz uzun çalıştırılsa kazalar daha çok ve kaçınılmaz olur..Her yönüyle tehlikeli bu ani ısıtıcılar trifaze olsa bile bağlatmam..Termesifon tercihimdir...Saygılar...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
evet aynen bende yıllardır söylüyorum. swici takılıp cayır cayır yanmış bir ani ısıtıcı gören biri olarak sizlere yürekten katılıyorum. slm

Sayın Alpernbugra ana sigorta ile aynı değerde mi takılması yoksa bir üst değerde takılması mı teknik olarak uygundur??

Herhangi bir fark yok.

Ani ısıtıcılar bence monofoze evlerde 3. kademe de aşırı soğuklar oldugu zaman çalıştırılır..Şanslı olunan kısım ise 3. kademe kısa bir süreliğine çalıştırılıp iş bittikten sonra kapatılıyo..Esasen biraz uzun çalıştırılsa kazalar daha çok ve kaçınılmaz olur..Her yönüyle tehlikeli bu ani ısıtıcılar trifaze olsa bile bağlatmam..Termesifon tercihimdir...Saygılar...

Eve tekrar proje çizdirseniz bile eviniz çok büyük değilse 3x25A ana sigorta bağlanır şofben gene çalışmaz. Trifazeye geçmek tek çözüm değil. Son zamanlarda bir kaç sıfır yapılmış daire gezdim 130-150m^2 arası gene monofaze besleme yapılmış ana sigorta 40 Amperlikdi.

Herhangi bir fark yok.

Eve tekrar proje çizdirseniz bile eviniz çok büyük değilse 3x25A ana sigorta bağlanır şofben gene çalışmaz. Trifazeye geçmek tek çözüm değil. Son zamanlarda bir kaç sıfır yapılmış daire gezdim 130-150m^2 arası gene monofaze besleme yapılmış ana sigorta 40 Amperlikdi.

O halde anma akımı 16 A 30 MA kaçak akım rolesi nerelerde kullanılıyo...Evlerde sayaç üstü en az 25A oldugunu düşünürsek konutlarda felan kullanılmaz...Konutlardan daha az elektrik ihtiyacı olan ufak yerlere mi kullanılıyo??
Bu evlerde ana sigorta 40 A demişsiniz...Sizce monofozede sayaç üstü sigorta kaç olmalı?

Son düzenleme:
O halde anma akımı 16 A 30 MA kaçak akım rolesi nerelerde kullanılıyo...Evlerde sayaç üstü en az 25A oldugunu düşünürsek konutlarda felan kullanılmaz...Konutlardan daha az elektrik ihtiyacı olan ufak yerlere mi kullanılıyo??
Ana sigorta monofozede ve trifazede kaç A olmalı sizce?
Hocam, yönetmelik bize, ana sayaç girişine, en az ana sigorta gücünde KAK Rölesi takmamızı zorunlu kılıyor ama ana sigortadan sonra kullanamazsın demiyor...Biz istersek çamaşır , bulaşık makinemizin veya elektrikli ısıtıcımızın önüne ayrıca KAK koyabiliriz ve koyarsak değeri sözgelimi 16 A olur...Maliyet/Dizayn meselesi.

Hocam, yönetmelik bize, ana sayaç girişine, en az ana sigorta gücünde KAK Rölesi takmamızı zorunlu kılıyor ama ana sigortadan sonra kullanamazsın demiyor...Biz istersek çamaşır , bulaşık makinemizin veya elektrikli ısıtıcımızın önüne ayrıca KAK koyabiliriz ve koyarsak değeri sözgelimi 16 A olur...Maliyet/Dizayn meselesi.
Teşekkürler hiçbirşey hocam..Güzel cevabın için saygılar...

Bu evlerde ana sigorta 40 A demişsiniz...Sizce monofozede sayaç üstü sigorta kaç olmalı?

Aydınlatma tesisatı için ayrı kaçak akım rölesi kullanırsınız 16 Amperlik olanını alırsınız. Zaten amperajı büyük olanın fiyatıda yüksek olur.

Bahçemizdeki kulubede var mesela.

Bana değil projeye bağlı.

Saygılar...

karoleleri ilk çıktıklarında sayaç üstüne bağlanıyordu bu bir süre devam etti ama daha sonra karolelerinin bir sigorta olmadığı önce sigortaya sonrada roleye girmesi gerektiği anlaşıldı sayaç üstüne sigorta ve role zor sığdırılıyor ayrıca role attığında sayaç girişine kadar gitmek gerekiyordu daha sonra uygulama sayaç üstü sigorta daire içide role olarak değiştirildi slm

Sayın Rezistans Beyin dediğine göre 25 A monofozede sınırdır diyor...Sayın Alpernbugra da projeye bağlı diyor...Projede 40 A derse 40 A nasıl bağlayabiliriz monofozede??Kablonun akım taşıma kapasitesi ve takılacak sigorta değeri yukarıdaki tabloda açık ve net...Burada bir karışıklık var bence..Monofozede çekilen tesisatın kablo kesitleri bellidir...Başka projede 25 A diğerinde 40 A olması saçma ve de yanlış değil mi?

Benin de arada bir atiyordu. Rolenin uzerine tonavidanin sapi ile tiklattim yine atti. Roleyi legrand ile degistirdim sorun kalmadi.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri