Kaçak Akım Rölesi

40 Amper olması şart değil ana sigorta akım değeri ile aynı veya daha büyük olması yeterli.

Saygılar...

Meraba sayın alpernbugra... Ben şart demedim ki...Genelde söylediğim değerde takılıyo...ANMA AKIM DEĞERLERİ 16A-80A diye biliyorum..yanlışım varsa düzeltmenizi rica ederim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
monofaze beslenen bir tesisatta ana kolon sayaç üstü 25 kolon hattı 20 priz 16 lamba linyeleri 10a den büyük olamaz. slm

Sigorta ile aynı değerde veya daha büyük olabilir.
Sayın Alpernbugra ana sigorta ile aynı değerde mi takılması yoksa bir üst değerde takılması mı teknik olarak uygundur??

Son düzenleme:
monofaze beslenen bir tesisatta ana kolon sayaç üstü 25 kolon hattı 20 priz 16 lamba linyeleri 10a den büyük olamaz. slm

Slm Rezistans Bey...Dediğinize göre monofoze olan bir evde ani ısıtıcıların olmaması gerekiyor..Malumunuz 3. kademede 31 küsür Amper çekiyor bu şohbenler...Ayrıca kolon hattı 6 mm2 kablo olarak düşünürsek 6 mm2 kablonun ortalama akım taşıma kapasitesi boruda 33 A kabul edersek neden ana sayaç üzerine 25 A sigorta koyuyoruz?

Son düzenleme:
evet arkadaşım ben bu formda defalarca yazdım bu ani su ısıtıcılarını evlerimize sokmayalım eğer kullanmak istersek dairemize trifaze vermek zorundayız monofaze baglı bir sistemde bu ısıtıcıları kullanmamalıyız diye defalarca yazmışımdır. esasında suçlu olan t.s.e kurumudur. 25a monofaze için üst limittir. daha üstü tehlikelidir. slm

evet arkadaşım ben bu formda defalarca yazdım bu ani su ısıtıcılarını evlerimize sokmayalım eğer kullanmak istersek dairemize trifaze vermek zorundayız monofaze baglı bir sistemde bu ısıtıcıları kullanmamalıyız diye defalarca yazmışımdır. esasında suçlu olan t.s.e kurumudur. 25a monofaze için üst limittir. daha üstü tehlikelidir. slm

6 mm2 kablonun akım taşıma kapasitesi olarak ele alırsak nasıl bir açıklama yapabilirsiniz Sayın Rezistans Bey...

monofazede 6mm ana branjman hattı yeterli olur. 9kw üst limittir. 9kw ı aştığınızda trifaze alarak her fazı dairenize eşit olarak dağıtabilirsiniz. örneğin toplamda 18 kw gücünde bi daireyi üç fazla beslediğimizde her faza 6 kw bi yüke indirmiş oluruz.tabiiki bu durumda ana kolon branjman hattımızda yine 6mm kalır ve bu yeterli olur.monofaze bir tesisatı trifazeye geçirmek için güç arttırım projesi çizdirilir. projeye uygun tesisat yapılır ve tedaşa abone ücreti ödenerek kayıt altına alınır.slm

monofazede 6mm ana branjman hattı yeterli olur. 9kw üst limittir. 9kw ı aştığınızda trifaze alarak her fazı dairenize eşit olarak dağıtabilirsiniz. örneğin toplamda 18 kw gücünde bi daireyi üç fazla beslediğimizde her faza 6 kw bi yüke indirmiş oluruz.tabiiki bu durumda ana kolon branjman hattımızda yine 6mm kalır ve bu yeterli olur.monofaze bir tesisatı trifazeye geçirmek için güç arttırım projesi çizdirilir. projeye uygun tesisat yapılır ve tedaşa abone ücreti ödenerek kayıt altına alınır.slm

Burada bir arkadaş kesite göre akım taşıma kapasitesi ve seçilecek sigortaları göstermiş..Kablonun dayanabildiği akımın bir alt sigorta seçilmesinin uygun oldugunu gösteriyor..Doğru mu anladım?

Ekli dosyalar

• Akım taşıma kapasitesi (2).doc
    76.5 KB · Görüntüleme: 25
evet doğrudur herzaman sınırı bir alt değeri kullanılır.trifaze beslemelerde 40a ya kadar müsade edilirken monofazede 25a ya kadar müsade edilir. o yüzdende ani ısıtıcıyı evine alan bi kişi sigortyı 32 hatta 40a ile değiştirir. bu son derece yanlıştır tabii ki ya trifazeye geçilecek yada bu tip ısıtıcılar kullanılmayacak başka bir seçenek yok maalesef. siz max. 25 kg taşıyabilen birisine 40 kg yüklerseniz ne olursa tesisatlarada o olur tabii ki slm

Forum istatistikleri

Konular
129,171
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular

Geri