kompanzasyon arızası

arkadaşlar bi işyerine kompanzasyon yaptık sözleşme gücü 10 kw fakat sayacın demantında 31 kw gözüküyo dolayısıyla 10 kw ya göre hazırlamıştık panoyu yer uzak olduğu içinde takip edemedik fatura gelmiş kapastiften cezaya girmiş reaktif normal sayaç aktif:7594 Ri 1051 Rc10600 nasıl yaparız bi yardımcı olabilirmisiniz tşk.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nasıl takip edeceğim diye soruyorsan aşağıdaki gibi hesap yöntemi ile takip edebilirsin.

Arkadaşım; Reaktif 2 çeşittir. indüktif ve kapasitif. Yani sayacta indüktif Ri veya 5.8.0, kapasitifte Rc veya 8.8.0 olarak görülür. Sayaç markalarına göre. Bu değerler ile Aktif tüketim değerinin bir birlerine oranı belli sınırı geçerse cezaya girmişsin demektir. şu şekilde hesaplarsın: (Ri son endenks - Ri ilk endeks) / ( 1.8.0 Aktif son endeks - 1.8.0 Aktif ilk endeks ) X 100 = sonuç 20 değerini geçmişse indüktiften cezaya girmişsin demektir. Aynı formülde Ri değerlerinin yerine Rc değerlerini gir. Çıkan sonuç 15 sonucunu geçerse kapasitiften cezaya girmişsin demektir. Bu hesabı yaparken fatura değerinden baz al. kolay gelsin.

Cezaya gelince; dilekçe ile başvurup bir kereye mahsus af oluyordu önceden. şimdi nasıl oluyor bilgim yok.

Forumda benzer sorunlar bir hayli var.

Nasıl takip edeceğim diye soruyorsan aşağıdaki gibi hesap yöntemi ile takip edebilirsin.

Arkadaşım; Reaktif 2 çeşittir. indüktif ve kapasitif. Yani sayacta indüktif Ri veya 5.8.0, kapasitifte Rc veya 8.8.0 olarak görülür. Sayaç markalarına göre. Bu değerler ile Aktif tüketim değerinin bir birlerine oranı belli sınırı geçerse cezaya girmişsin demektir. şu şekilde hesaplarsın: (Ri son endenks - Ri ilk endeks) / ( 1.8.0 Aktif son endeks - 1.8.0 Aktif ilk endeks ) X 100 = sonuç 20 değerini geçmişse indüktiften cezaya girmişsin demektir. Aynı formülde Ri değerlerinin yerine Rc değerlerini gir. Çıkan sonuç 15 sonucunu geçerse kapasitiften cezaya girmişsin demektir. Bu hesabı yaparken fatura değerinden baz al. kolay gelsin.

Cezaya gelince; dilekçe ile başvurup bir kereye mahsus af oluyordu önceden. şimdi nasıl oluyor bilgim yok.

Forumda benzer sorunlar bir hayli var.
50 kw ta kadar sözleşme gücü olan oranlar reaktif %33 kapasitif %20 dir 50 kw üstü reaktif oran %20 kapasitif %15 tir

Çok teşekkür ederim ilgine ceza onceden oluyormuş şimdi öle bise yokmuş

Birşey daha sormak istiyorum zahmet olmazsa reaktif ve kapastifin cezaya girip girmeyeceğini aynı anda anlayabilirmiyiz sayacın Ri ve Rc nin dönüş hızında

Hiçte zahmet olmaz. Bilgi paylaşıyoruz. Doğru yaptığımız her şey milli servete katkı sağlar.
Mekanik sayaç kullanıyorsun galiba. Dönüş hızından belki tahmin edebilirsin ama kesin sonucu hesaplama ile bulabilirsin ve ne kadarlık bir müdahale edeceğin hakkında yorum yapabilirsin. Dupisk isimli arkadaşın vermiş olduğu orana göre kontrol edersin.

Sayaç dijital makel combi oradaki rakamların hızına göre diye bir fikir yürüttüm ama ne kadar doğru olur bilmiyorum bu kompanzasyon hesaplamalarında pek başarılı olamıyorum zmiz değerli dostlarımıza güveniyoruz okulda biraz aldık kompanzasyon egitimi ama pek yeterli olmadı.:))

Forum istatistikleri

Konular
129,550
Kullanıcılar
452,166
Son üye
özgür çetin14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri