Kompanzasyonda farklı tanım ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ben sen deki mantığı anlamadım ilk başta soruyu bilmiyormuymuş gibi soruyor sonra herkezin bilgisini tartar tavırlar tanıyorsun

Eğer benim bildiğimle senin bildiği çelişiyorsa, yanlış bildiğim bir nokta var mı diye sormam da bir abeslik yok ? Eğer ben yanlışsam öğrenmiş olacam. Yok eğer sen yanlışsan, sen öğrenmiş olacaksın. Yok eğer ikimizde bildiğimizde ısrar edersek, o zaman tartışma çıkacak ve iddia eden, iddiasını doğru şekilde anlatacak. Yada kenara çekilecek.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
netice olarak herkes kendi bildiğinde kalmayı hiçbir şey öğrenmemeyi tercih etmiş oluyor bu durumda sağlık olsun...

Bari ben bisey sorayim ustalara..simdi reaktif enerji, enduktif ve kapasitif olmak uzere ikiye ayriliyor..bircok kaynakda induktif reaktif ve induktif kapasitip kavramlari var..peki burdaki enduktif ile induktif kavramlari ayni sey mi aslinda? Hadi enduktifi biliyoruz da induktif ne demek peki?

@hemmuhhemtek Bu konuda bir meslek liseli kadar dahi bilgin yok hemde UKALALIK taslıyorsun !

Ben sana ölçüm yap dedim sen bana yabancı bir siteden faz farkının oluşması ile ilgili bilgiler veriyorsun adınada neymiş kondansatör yüke kapasitif reaktif basıyormuş yada veriyormuş diyorsun.

kompi.jpg

Ben sana diyorum ki motorun cosfi değeri 0,8 endüktif ise lacivert hat boyunca hangi noktada hangi cihazla istersen ölçüm yap cosfi'yi 0,8 endüktif, eğriyi (a)endüktif alıcı eğrisi şeklinde görür, enerjiyide endüktif kVArh olarak okursun nominal değerlerde yükün başında ne okuduysan lacivert çizginin bittiği noktaya kadar aynı değerleri görürsün Dikkat! kompanzasyon şalterini kapatsan da aynı değerleri okursun ! Bu anlattığıma işi bilmediğin için inanmayacaksın bende sana diyorum git ölç gör. Gördükten sonra da düşün hani benim idda ettiğim yüke kapasitif basma verme olayı ne oldu acaba ? Foss mu çıktı? diye dövün dur !

Ben ısrarla doğru bildiklerimi tecrübelerimi aktarmaya gayret ediyorum. Siz ısrarla bu konudaki yarım yamalak bilgilerle bana kafa tutmaya çalışıyorsunuz !

Son düzenleme:
capacit-600x199-jpg.25372

During the first and third quarter-cycles the power is positive meaning that power is supplied by the circuit to charge the capacitor. In the second and fourth quarter-cycles the capacitor is discharging and thus supplies the energy stored in it (section 7.6) back to the circuit, thus p has a negative value.

Çevirisi: 1. ve 3. çeyrekte gücün pozitif olması, devrenin sağladığı gücün kondansatörü şarj ettiği anlamına gelir. 2. ve 4. çeyrekte ise kapasitör deşarj oluyor ve üzerinde depoladığı enerjiyi tekrar devreye gönderiyor. Böylece p negatif değere sahip oluyor.

syn @YaşlıUzman uzman ; store: depolama, back to circuit: şebekeye geri gönderme...
Depolanan şey enerjidir ve geri gönderilende enerjidir. Bu enerji reaktif enerjidir çünkü alıcı üzerinde bir iş yaptırmaz. Kondansatörün yaptığı bir iş yoktur ama yaptığı şey enerji depolamak ve göndermektir. Gönderdiği ve çektiği enerji kapasitif enerji değil, reaktif enerjidir. Bu alınan ve verilen enerjiyi kondansatör yaptığı için biz buna kapasitif reaktif enerji çekilmesi diyoruz. (Aslında çekilen yok alış-veriş var diyorum bende.)

Sizin verdiğiniz bilgilerden; formüllere, hesaba, cosfi'nin değerinin nerede ne olduğuna itirazım yok...

Benim itirazım, sizin reaktif enerji denilen şeyi, bir enerji alış-verişi olarak kabul etmiyor olmanıza. Yukarıdaki grafik ve ingilizce yazı yetmiyorsa, siz anlamak istemiyorsunuz demektir.

Benim dövünmemi gerektirecek bir bilgi eksikliğim olmadığına eminim ama siz bu olayı kavradığınızda acaba söyledikleriniz için hicap duyacak mısınız? bilmiyorum.

Son düzenleme:
Benim anladığım kadarıyla her iki taraf da aynı şeyleri söylüyor,
ancak farklı kelimelerle ifade edildiği için farklıymış gibi algılanıyor.
Sonuç aynı, şebekeden (barajlardaki santrallerden) çekilen reaktif enerji kompanzasyon (kondansatörler) sayesinde çekilmiyor.

Arkadaşlarım, sonuca bakın...

Arkadaşlarım, sonuca bakın...

Sonuç şu... Reaktif enerji nedir diye soran birine, vektörden, matematikten vs'den bahsetmeden bunu anlatabilmek. Yoksa kompanzasyon karmaşık sayıdaki işlemlerden başka bir şey değildir.

Benim anladığım kadarıyla her iki taraf da aynı şeyleri söylüyor,

Aynı şeyleri söylememiz hesap konusunda evet.
Reaktif enerjinin bir depolama ve boşaltma işlemi olduğunu ben söylüyorum. Hayır değildir diyenin de, o zaman reaktif enerjinin ne olduğunu söylemesini istiyorum.

Sonuç aynı, şebekeden (barajlardaki santrallerden) çekilen reaktif enerji kompanzasyon (kondansatörler) sayesinde çekilmiyor.

kondansatör bunu nasıl sağlıyor? Siz bu kısmı açıklayın...

Son düzenleme:
Bari ben bisey sorayim ustalara..simdi reaktif enerji, enduktif ve kapasitif olmak uzere ikiye ayriliyor..bircok kaynakda induktif reaktif ve induktif kapasitip kavramlari var..peki burdaki enduktif ile induktif kavramlari ayni sey mi aslinda? Hadi enduktifi biliyoruz da induktif ne demek peki?
Yokmu cevabi olan ??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,974
Kullanıcılar
451,174
Son üye
oyalantyy
Geri