Kondansatör iletkenmidir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Benden yaşça büyük insanlarla polemiğe girmiyorum , yanlış bilgim benim olsun , siz doğrusunu yazın , size dua ederiz....

Kondansatörler yarı iletken maddelerdir. AC devrelerde üzrinden bi miktar akım geçer ancak belli bir direnç gösterirler. Bu direnç değeri:
XC = 1/(2πfC) formülü ile hesaplanır.
XC = kondansatör direnci
f=Frekans
C= Kondansatörün kapasitesi

Kondansatörler AC devrelerde Kompanzasyon için kullanılırlar, DC devrelerde ise doğrultma, filtreleme ve geçici depolama için kullanılırlar. DC devrelerde üzerinden akım geçirmezler.

Kondansatörler yarı iletken maddelerdir. AC devrelerde üzrinden bi miktar akım geçer ancak belli bir direnç gösterirler. Bu direnç değeri:
XC = 1/(2πfC) formülü ile hesaplanır.
XC = kondansatör direnci
f=Frekans
C= Kondansatörün kapasitesi

Kondansatörler AC devrelerde Kompanzasyon için kullanılırlar, DC devrelerde ise doğrultma, filtreleme ve geçici depolama için kullanılırlar. DC devrelerde üzerinden akım geçirmezler.

AC devrede de üzerinden akım geçirmez !
Soru gayet açık iletkenmidir ? Hayır !
AC ve DC devrelerde akım sadece iletkenlikle alakalı bir şey olmadığını düşündürmek için sordum.
AC devrelerde faz açısından dolayı sürekli akım çeker.
DC devrede levhaların(elektron yükü) boş olmasından dolayı yük etkisi yaratır(Doluncaya kadar).

***Bu arada mesajından alıntı yapmam raslantısaldır. Kişisel bir amacı yoktur.

AC devrede de üzerinden akım geçirmez !
Soru gayet açık iletkenmidir ? Hayır !
AC ve DC devrelerde akım sadece iletkenlikle alakalı bir şey olmadığını düşündürmek için sordum.
AC devrelerde faz açısından dolayı sürekli akım çeker.
DC devrede levhaların(elektron yükü) boş olmasından dolayı yük etkisi yaratır(Doluncaya kadar).

***Bu arada mesajından alıntı yapmam raslantısaldır. Kişisel bir amacı yoktur.

DC devrede akım çekmesinin nedeni iletken olduğundan dolayı değil plakaların + iyon ile yüklenmesinden dolayıdır.
Kafam karıştığı için soruyorum; AC devrelerde akım çekmiyorsa eğer bu kapasitif reaktans ne oluyor? Üzerinden akım geçmeyen şey nasıl direnç gösteriyor?

DC devrede akım çekmesinin nedeni iletken olduğundan dolayı değil plakaların + iyon ile yüklenmesinden dolayıdır.
Kafam karıştığı için soruyorum; AC devrelerde akım çekmiyorsa eğer bu kapasitif reaktans ne oluyor? Üzerinden akım geçmeyen şey nasıl direnç gösteriyor?

Kapasitif ne demek ?
Akım eğrilerini çizersen üzerinden akım geçirmediğini göreceksin.*
Devredeki akım ve gerilimleri hesaplayabilmek için her zaman reel değerler kullanılmaz. Bazen "Eşdeğer formüller" kullanmak gerekir ki bu elemanı devre üzerinde anlamlı bir şekilde ifade edebilesin.
Kondansatörlerin (AC devrede) çekecekleri akım tamamen muammadır.

*Üzerinden akım geçiren hiç bir elemanın bağlı olduğu devreyi geri beslemesi imkansızdır.

EMO.png

Kaynak: http://www.emo.org.tr/ekler/d0a9bd083154d3d_ek.pdf

Şimdi baktım EMO böyle demiş ama yine tatmin olmadım. Neden sonuç ilişkisi kurmak için hesaplamaları tekrar gözden geçirmem gerek. Bi sonuca varınca buraya yazarım. Kolay gelsin.

Asagidaki semada bir radyo vericisi goruyoruz. Cikis guc kati. Burada bulunan seri kondansator var. Degeri 40 pf olan. Akim besleme hattindan bu antene kondansator var diye gitmiyorsa radyo yayini nasil oluyorda kilometrelerce ileri gidebiliyor?

Bize yillarca kondansatorun alternatif voltajda direnc gibi davrandigini soylediler bu bilgi yanlis mi? Sozum genele..

images5544.jpeg

.. direnc gibi davrandigini soy..

Her duyduğuna inanma , hem yalandan kim ölmüş ki ?

Aynı yalancılar ( bilmeden konuşanlarla yalan söyleyenlerin arasındaki fark ayırt edilemez ) derler ki , elektrik aynı su gibidir iletkenlerden akar..:rolleyes:

Yukaridaki devrede yayin nasil oluyorda kondansatorden gecip antene ulasiyor?

Bu olayin bilimsel aciklamasi nedir?

Kilowattlar mertebesinde vericiler yapiliyor bu kadar guc kondansator uzerinden gecmiyor ise nereye gidiyor? Nihayetinde bu kondansator iki iletken plakanin arasinda yalitkan malzeme var?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri