Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yeni bir başlık açmak istemediğim için burada soruyorum. Öğrenmek istediğim daha evvel de sorup tam bir yanıt alamadığımdan tekrar soruyorum.Mach3 veya Mach2 windows98 de çalışırmı? Çalışır diyenler oldu çalışmaz diyenler oldu.Baya uğraştım ama çalıştıramadım. Çalıştırmak için biraz daha uğraşayımmı? Yoksa noktayı koyayımmı? çalışmaz diye.

öncelikle herkeze merhaba diyorum bende bazı arkadaşlar gibi mach3 konusunda yeniyim benim makinamın ölçüleri y 100cm x 80cm ve z 20cm kullandıgım sürücü kartı tb6560 4 eksen motorlar ledshane 2,2nm 4 amper 8 kablolu step motor kartın üzerindeki ayarları (on of on on on of) olarak ayarladım manuel olarak çalıştırdıgımda bütün eksenler sorunsuz çalışıyor. vcarve pro 6 programında yazdıgım yada çizdigim şekilleri g code çevirip mach3 e atıyorum çalışmasında bir sorun olmuyor ama benim mm olarak yazdıklarımı cm olarak okuyor gibi yani çok büyük yazıyor yada z ekseni 20 gösteriyor makina normalde burayı 3 saniyede alması gerekirken 20 cm gibi gitmeye çalışıyor makinada 16/5 hatve vidalı milve somun kullandım bunlarla ilgili motor ayarlarında sorun olabilirmi buralara ne yazmam gerekiyor bilmiyorum mach3 ün cd sindeki ayarlarda yazanları makineye tanıttım ama motor ayarları ve mille ilgili birşey yazmıyordu bende oradaki degerleri deyişmedim orada yazanlarda sırasıyla şöyleydi,2000 35 10 0 0 yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

öncelikle herkeze merhaba diyorum bende bazı arkadaşlar gibi mach3 konusunda yeniyim benim makinamın ölçüleri y 100cm x 80cm ve z 20cm kullandıgım sürücü kartı tb6560 4 eksen motorlar ledshane 2,2nm 4 amper 8 kablolu step motor kartın üzerindeki ayarları (on of on on on of) olarak ayarladım manuel olarak çalıştırdıgımda bütün eksenler sorunsuz çalışıyor. vcarve pro 6 programında yazdıgım yada çizdigim şekilleri g code çevirip mach3 e atıyorum çalışmasında bir sorun olmuyor ama benim mm olarak yazdıklarımı cm olarak okuyor gibi yani çok büyük yazıyor yada z ekseni 20 gösteriyor makina normalde burayı 3 saniyede alması gerekirken 20 cm gibi gitmeye çalışıyor makinada 16/5 hatve vidalı milve somun kullandım bunlarla ilgili motor ayarlarında sorun olabilirmi buralara ne yazmam gerekiyor bilmiyorum mach3 ün cd sindeki ayarlarda yazanları makineye tanıttım ama motor ayarları ve mille ilgili birşey yazmıyordu bende oradaki degerleri deyişmedim orada yazanlarda sırasıyla şöyleydi,2000 35 10 0 0 yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

mikrostepleri 1/2 yapmışsın. Motordan direkt hareket aldığını yani kayış dişli vs. kullanmadığını düşünürsek 2000 olan ayarını 1605 vidaya göre 80 yapmalısın. Config menüsünden Select Native Units' den mm seçili olduğuna da emin ol.

Ramerturk arkadaşımızın linkini verdiği yerden ayrıntılı açıklamaları oku.
Kolay gelsin.

teşekkür ederim gpeker peki benim kartın üstündeki mikro stepleri 1/2 yapmam doğru olmuşmu normalde kaç yapmam gerekiyor birde tahmin ettiğiniz gibi motorları kaplinlerle direk millerin ucuna bağladım

ramerturk arkadaşımızada teşekkür ederim gerçekten çok güzel açıklamış herkezin emegine sağlık bu arada geçmiş yorumları okurkende fark etmiştim lisanslı mach3 cd karaköyde 175 dolara bu tür makina malzemeleri satan yerlerde var bilmeyen arkadaşlar varsa oradan temin edebilir

teşekkür ederim gpeker peki benim kartın üstündeki mikro stepleri 1/2 yapmam doğru olmuşmu normalde kaç yapmam gerekiyor birde tahmin ettiğiniz gibi motorları kaplinlerle direk millerin ucuna bağladım

Ne kadar çözünürlük (hassasiyet) istiyorsan o kadar arttırabilirsin.

merhaba kazım bey,

cnc router yapmaya başladım ama bir sorunum var. 2 eksenim ileri-geri düzgün çalışıyor diğeri ise bazen çalışıyor,bazen çalışmıyor. bazen kesik kesik çalışıyor. sürücü üstünde eksenlerin yerlerini değiştiriyorum bazen x-y çalışıyor z çalışmıyor bazen x-z tamam y sorunlu, bazen y-z tamam x sorunlu. driver testte system excellent yazııyor.sistemim

dell 505 laptop
TB6560 3 eksen sürücü
12V 10A power supply
nema 23 step motor.

TB6560 max 36V girişli bir sürücü.
En az 24 daha uygunu 32V dc regüle besleme gerekiyor.
12V min giriştir.
Bununla ilgili bir sorun gibi gözüküyor.

@mehmetkose arkadaşım eğer iletişime geçerseniz sizinle görüşmek istiyorum, yada bu arkadaşa nasıl ulaşabileceğimi bilen varsa yazarsa sevinirim, sanırım forumda değil kendisi....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,364
Son üye
iremozturk

Yeni konular

Geri