Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
gpeker abi şuan okuldayım ona bakamıyorum ama en kısa sürede sorduğuna cevap vereceğim. soruda anlattığım gibi akrabamızın bilgisayarının bir kopyasını aldım yeni bilgisayara yükledim. programı çalıştırıyorum kontrol kartında yeşil ışıklar yanıyor fakat mach3 ten makinaya komut veremiyorum yani ister manuel ister otomatik çizim yardımıyla makina çalışmıyor mach3 işlem yapıyor fakat makinada kıpırtı yok.. Bir sorum daha var abi. Şimdi ben mach3 programını kendim kursam yani akrabanın bilgisayarının kopyasını almasam sövekentin arayüzünü kopyalasam programa acaba çalıştırabilirmiyim..

sen mach3 ü bilgisayarına kurmadığın için paralel port yazılımını vs. yüklemiyordur. normal olarak mach3 ü kur. içine lisans, ekran dosyası olan .set uzantılı dosyayı ve .xml olan ayar dosyalarını at. çalışacaktır. Ama kesinlikle Mach3 ü kendi bilgisayarında kurman gerekli.

window_s degerlı ustacım benım sorunum portum calısıyor yanlız pın numaralarını yazarken burada bır yanlıslık yapıyorum mesela x

Senin için dosya hazırladım lakin foruma ekleyemiyorum. (Yetkim yokmuş) Tez vakit Admin'im çözerse sorunu buraya ekleyeceğim, sana feyz verir.

Her koşulda müspet haberlerini bekliyoruz.

peki abi yarın deniyorum inş.. bu sefer olacak.. desteğin için teşekkürler sağolasın..

Merhabalar benımde sızlere sorum olacak. ben mach3 programını ındırdım fakat cok karısık geldı bana. motor ayarlarını fılan yaptım butun eksenlerım eksıksız ve hatasız calısıyor. benım ıstegım şu. örnek verırsem programın ıcındekı kurukafa resmı var bunu nasıl boyutlandıracagım,ebatlarıyla nasıl oynayacagım. mesela ben ıstıyorumkı x.10cm y.10 derınlık yanı z.-3m olsun bu 3 mılımıde onda bır ondabır dalıs yaparak işlesinki kalemı kırmasın. bırde ben yazı yazıyorum autocad'de bunu DXF olarak kayıt edıyorum ama bunu mach3'e aktardıgımda ( O SECTİON 2 HEADER 9 $ACADVER 1 AC1018 VB...) sekılınde yazı cıkıyor ben bunu arastırdım bıraz g kodlarını cıkarmam gerekıyormus bunu bu programla nasıl yapabılırım. ben daha once Desk cnc kullandım bunu ılk defa kullanıyorum. bırde bu programa aıt kullanma klavuzu hazırlayan arkadas yada arkadaslar varsa yardımcı olurlarsa sevınırım.​

GPEKER abi şimdi ben senin dediğin gibi programı kurdum. sağolasın çalıştı makina. Sonra Xml ve diğer dosyaları kopyaladım. Abi şimdi ben sövekent arayüzüne girdiğimde hiçbir eksende çalışmıyor mac3turn e girdiğimde 1 eksende çalışıyor. ben mach3turn e girdikten sonra arayüzlerden sövekenti seçiyorum ve sadece yine y ekseni çalışıyor. X ekseni mach3 te çalışıyor gibi gözüküyır ama makinada hiç hareket yok. acaba bunun ayarları falan mı yapılı değil. Senide rahatsız ediyorum sürekli. Cevaplayabilrmisin abi.. Tekrar herşey için teşekkürler

Merhabalar benımde sızlere sorum olacak. ben mach3 programını ındırdım fakat cok karısık geldı bana. motor ayarlarını fılan yaptım butun eksenlerım eksıksız ve hatasız calısıyor. benım ıstegım şu. örnek verırsem programın ıcındekı kurukafa resmı var bunu nasıl boyutlandıracagım,ebatlarıyla nasıl oynayacagım. mesela ben ıstıyorumkı x.10cm y.10 derınlık yanı z.-3m olsun bu 3 mılımıde onda bır ondabır dalıs yaparak işlesinki kalemı kırmasın. bırde ben yazı yazıyorum autocad'de bunu DXF olarak kayıt edıyorum ama bunu mach3'e aktardıgımda ( O SECTİON 2 HEADER 9 $ACADVER 1 AC1018 VB...) sekılınde yazı cıkıyor ben bunu arastırdım bıraz g kodlarını cıkarmam gerekıyormus bunu bu programla nasıl yapabılırım. ben daha once Desk cnc kullandım bunu ılk defa kullanıyorum. bırde bu programa aıt kullanma klavuzu hazırlayan arkadas yada arkadaslar varsa yardımcı olurlarsa sevınırım.​

Mach3 ekranında koordinat göstergelerinin yanında SCALA seçeneğinden x ve y oranlarını değiştirerek ebatlarını büyütebilirsin. Mesela 2 yazarsan mevcut çizimi 2 katına çıkarır. 1.5 yazarsan %50 büyütür.
Z eksenine gelince bunu SCALA dan yapman olmaz. Kalem koddaki scala oranı kadar derine dalar.
DXF olarak attığın kuru kafayı bir cam programında tekrar editleyebilirsin.
Diğer bir seçenek de Edit G-Code yapıp elde Z ye kod girmek. Ama en kolayı cam de yapmak.

Herkese kolay gelsin.
Mach3 de lpt port için 64 bit desteği varmı?
Yani mach3 64 bitte çalışıyor.Ama lpt den çıkış alamıyorum.Başka bir lpt port deneme programında sıkıntım yok.Port ayarım pin ayarlarım tamam.Ama mach3 çıkış göndermiyor.Lpt test programı(X-Lent Electronics) adresinden indirdim.

Gökhan abi merhaba mail adresini bulamadım abi birde dosyların arasından xml ve set dosyalarını ayırt edemedim çok fazla dosya vardı bende programı tamamen yükledim siteye umarım sorun olmaz. adresi vereyim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri