Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar bir sorum olacak.Bir step motorun döndürme momenti nasıl hesaplanır.

arkadaşlar bir sorum olacak.Bir step motorun döndürme momenti nasıl hesaplanır.

KUVVETİN DÖNDÜRME ETKİSİ ( MOMENT )​

Bir kuvvetin, cismi bir nokta ya da eksene göre döndürme etkisine moment denir.

Vektörel bir büyüklüktür. Birimi Newtonmetre dir.

Moment olarak değil ancak, yedinci sınıfta basit makinelerden kaldıraç da, eşit kollu terazi de bu konuyu kullandınız. Bu benzerliği göz önünde tutarsanız moment konusunu daha iyi anlayacaksınız.

Kuvvetin döndürme etkisi sözünden de tam bir dönmeyi anlamayın. Koşarak gelen arkadaşınız size çarptığında da dönersiniz ve bu çevrenizde tam bir dönmeye karşılık gelmeyebilir.

Kapıyı, pencereyi açarken de menteşe dönme noktası olmak üzere bir dönme meydana getirirsiniz. Bu da tam bir tur dönme değildir.

Kapıyı düşünürseniz menteşe kapının bir ucunda, kapı kolu diğer ucundadır. Kapı kolu kapının tam ortasında olsaydı acaba kapıyı daha kolay açabilir miydik? Bu soruyu kapıda deneyerek cevaplayın.

Kapı kolu menteşeye ne kadar yakın olursa, kapıyı açmak için uygulayacağınız kuvvet o kadar büyüyecektir.

Kapıyı açmak için kuvvet uygulamanız gerekecektir. Demek ki moment kuvvetle ilişkili. Kapının kolunun menteşeye yakın ya da uzak oluşu da dönmeyi etkilediğine göre, dönme noktasına olan uzaklıkta momentle ilişkili demektir. Kısaca toparlarsak.

Bu etki kuvvete, kuvvetin uygulama noktasının dönme noktasına uzaklığına ve kuvvetin doğrultusuna bağlıdır.

Soruların şekline göre moment farklı metotlarla hesaplanabilir.

I. METOT:​

Kuvvetin dönme noktasına göre momenti, kuvvetin, uygulama noktasından dönme noktasına olan uzaklığı ile kuvvetin bu uzaklık doğrultusuna dik olan bileşeninin çarpımına eşittir. Kaldıraçta olduğu gibi söylersek. Kuvvet çarpı kuvvet kolu ya da yük çarpı yük koluydu. Burada söylenen de farklı bir şey değil.

I OK I : Kuvvetin uygulama noktasının dönme noktasına uzaklığı

F2 : Kuvvetin uzaklık doğrultusuna paralel olan bileşeni

F1 : Kuvvetin uzaklık doğrultusuna dik bileşeni

M0 : Kuvvetin 0 noktasına göre momenti

M0 = F1 . I OK I

F1 = F . Sin θ

I OK I = d

M0 = F . d . Sin θ

* F2 kuvvetinin cisme döndürme etkisi yapmadığına, kendi doğrultusunda çekme ( doğrusal hareket ) etkisi yaptığına dikkat ediniz.

Bu nedenle doğrultuları dönme noktasından geçen kuvvetlerin döndürme etkileri ( Moment ) sıfırdır.

II. METOT:

Kuvvet doğrultusunun dönme noktasına dik uzaklığı ile kuvvetin çarpımı kuvvetin dönme noktasına göre momentine eşittir.

f : Kuvvetin doğrultusu

I OK I : Kuvvetin uygulama noktasının dönme noktasına uzaklığı

I OL I : Dönme noktasının kuvvet doğrultusuna dik uzaklığı

F : Kuvvetin büyüklüğü

M0 : Kuvvetin O noktasına göre momenti

I OK I = d

I OL I = d Sin θ

M0 = F . d . Sin θ

BİLEŞKE MOMENT

Bir cisme uygulanan kuvvetlerin bir noktaya göre momentlerinin vektörel toplamına bileşke moment denir.

* Bütün kuvvetlerin momentleri, bir tek noktaya göre alınır. Her kuvvet için farklı farklı dönme noktası belirleyemezsiniz.

* Problem, cisim dengededir diyorsa, cisme uygulanan momentlerin toplamı sıfır demektir.

* Her bir kuvveti ayrı ayrı düşünerek, kuvvetlerin cismi döndüreceği yönü belirlemeniz gerekir. Bu aşağı, yukarı olabileceği gibi sağa, sola diye de olabilir. Eğer sağa dönüş yönünü artı ( + ) kabul etmişseniz, sola dönüş yönünü eksi ( - ) almak zorundasınız.

Yukarı doğru olanı artı almışsanız, aşağı doğru dönmeyi eksi almak zorundasınız. Çünkü moment vektörel bir büyüklüktür.

* Durmakta olan cisimler bileşke moment yönünde dönerek harekete başlarlar.

Kaynak: Moment

arkadaşlar mrb
sizlerin sayesinde metal için 60cm 25cm işleyebilen makineyi yaptım
mach3 üzerindeki edit programı ile gkodlar yazarak makinayı çalıştırabiliyorum motor ayarlar falan iyi
benim yapmak istediğim şeyler çok basit örneğin ağaç veya metalden içi oyulmuş silindir kare dikdörgen kutular gibi
elimdeki mach3 yasal impor dxf bmt jpeg html uzantılı dosyaları açabiliyor ancak açtığım dosyalar bazen mach3 ekranında yarım
çıkıyor bazen programlar yarıya gelince kesiliyor vb.... benim sormak istediğim sadece mach3 kullanarak bu basit yapmak istedim şeyleri yapabilirmiyim

sadece mach3 de istediklerimi yapamayınca v carve pro 6091 programını kullanmaya çalışıyorum içinde 3dyi desteklediği için bana çok karışık geliyor bu yüzden cut2d programı arıyorum trial versiyondan başkasını bulamıyorum lisansı olmuyan full prg bulabilirmiyim
eğer bulamazsam vcarve pro ile ilgili bir sorum olacak post code nedir mach3 için hangisini seçmem gerekiyor
yaptığım çizimi dxf olarak kayıt ediyorum mach3 de import dxf kısmından açıyorum takım yolları bir sürü oluyor motorlar bazen çok yavaş bazen hızlı çalışıyor kısaca 1 aylık cnc ciyim yardımcı olursanız çok sevinirim
ayrıca mach3 üzerinde merak ettiklerim var
tool information
feed rate
goto zero
to go
machine coords
refall home
load wizards
last wizard
nfs wizards
jog follow

gibi tuş ve menüler var bunlar ne işe yarar benim bunları kullanmama gerek olabilirmi
kullandıgım ürünler
4 akis 6550 toshiba kart
24 volt 14 amp power
lpt çıkışlı xp kurulu laptop
3ad 4 uçlu step motor
saygılar

Elindeki Mach in lisanslı olduğuna emin misin:) Lisanssız sürümü 500 satırla sınırlıdır çünkü. O sebeple çizimin yarım görünür ve yarıda kesilir.
Cam konusuna gelince forumda Artcam ile ilgili ders notları var. İnceleyebilirsin. DXF den çevirmek çok sağlıklı olmuyor.

piyasada olan hazır örnek g kotlardan yüklüyorum 5- 10 bin satırları işliyor
ayrıca bu saate cevap hızlı forumda hızlı teşekkür

...elimdeki mach3 yasal impor dxf bmt jpeg html uzantılı dosyaları açabiliyor ancak açtığım dosyalar bazen mach3 ekranında yarım
çıkıyor bazen programlar yarıya gelince kesiliyor vb.... benim sormak istediğim sadece mach3 kullanarak bu basit yapmak istedim şeyleri yapabilirmiyim

sadece mach3 de istediklerimi yapamayınca v carve pro 6091 programını kullanmaya çalışıyorum içinde 3dyi desteklediği için bana çok karışık geliyor bu yüzden cut2d programı arıyorum trial versiyondan başkasını bulamıyorum lisansı olmuyan full prg bulabilirmiyim
eğer bulamazsam vcarve pro ile ilgili bir sorum olacak post code nedir mach3 için hangisini seçmem gerekiyor
yaptığım çizimi dxf olarak kayıt ediyorum mach3 de import dxf kısmından açıyorum ..

Elindeki şeyin mach3 olduğundan eminmisin ?
Öyle ise mach3 ile dxf uzantılı dosyaları nasıl import edebileceğimizi bize de öğretirmisin ?
Mach3 ile Mach2 aynı yazılım değil !!!

Yok yazdığın uzantılı dosyaları LazyCam ile açıyorsan unut gitsin.
Hataları çoktur.
-----------

Mach3 kullanımı ile ilgili sayfalar dolusu bilgi var !!!
O kadar bilginin içinde sorduklarının olması kuvvetle muhtemel...

-------------

Aradığın programları burada paylaşmak mümkün değil , illegal paylaşım bu forumda yasak.
Aradıklarını cnctekniknetde bulabilirsin.

Mehmet bey elimde 3 adet step motor var
Hybrid Stepping Motor 57BYGH:Hybrid Stepping Motor 57BYGH wholesaler (model 57BYGH633) Gerçek momentini bulamıyorum. Tabi bulamayınca sizin vermiş olduğunuz hesaplamaları yapamadım. Bu hesaplamaları tutma momenti üzerinden mi gitmeliyim, yoksa tutma torkunu rotor ataletine bölüp çıkan değer üzerinden mi tüm hesaplamayı yapmalıyım bilemedim....

kazım bey hocam sizinde tahmin ettiğiniz gibi benim mach3 dediğim program mach2 galba yanlız kurulum
ekranda mach3 yazdığı için birde benim acemiliğim ekleyince yanlışlık olumuş bu yüzden sizleri yanlış yönlendirmeye çalıştığımdan
dolayı özür dilerim -mach3 ver.R1.83.027--
hocam sizin tavsiye edeceğiniz programlar hangisi olabilir mach3 ve artcam versiyonlarınıda belirseniz
çok memnun olurum
örneğin artcam yok 2009 iyi yok 2007 si gibi konular geçiyor bu yüzden kafam karışıyor
not -tavsiye edeceğiniz programlarda 3D fonsiyonu olmasada olabilir yeterki mach3 veya 2 ile uyumlu çalışsın
saygılarımla

freze finish deep e ulaşmıyor :S

mach 3 le ilgili bir sorunum var.şöyle açıklıyayım kesim yapacağım malzemenin kalınlıgı 3.3 mm. bu malzemeyi kestirirken cam safhasında 3.5 mm finish deep veriyorum.buraya kadar herşey iyi takım yolu hazır. cnc de kesime başlayınca frezenin ilk dalması da normal görünüyor fakat iş bitince kesim yarım kalıyor sizce sebebi ne olabilir. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri