Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Parçayı bağladığın tablanın daha doğrusu parça üst düzleminin Z eksenine dik olduğundan eminmisin ?
3 den 5 e x ekseni dersen z eksenine dik olmalı.
Parça 5 den 3 bayır aşağı gibi duruyorsa dediğin gibi olur.

5 de değer gibi ayarla sonra düz olarak 3 e doğru ilerlet aralık değişiyorsa yapısal hata var demektir.

cevap için teşekkürler
çalışma parçasının meyilli olup olmadıgını kontrol ettim değildi şöyle bir denemede yaptım
sabit bir derinlik vererek tabiri caizse yüzeyi aynı seviyede traşladım
traştan sonra yaptıgım denemelerde bazen az bazen çok bu söylediğim z seviyesi ile ilgili hatalara rastladım
kullandıgım laptop eski bir laptop bazı forumlarda laptopların lpt den gönderdikleri sinyallerinde hatalar olabileceğil yazılı idi
bide kullandığım laptop ile cnc yi 600va ups ile besledim yetmedi cnc yi 1000va laptopada 600va bağladım yarın öylede deneyecem
olmadı eski bir masaüstüm vardı (laptoptan daha yeni:)) onu bağlayıp öyle deneyecem
teşekkürler

birde askerdeyken öğrendiğim kural gereği:)
gestay b formülüne göre kablolardada sorun olabilir diye kontrol ettim
z de dört kablodan bir tanesinde sorun vardı z ekseni bazen çalışmıyordu onu değiştirdim çalıştı ama
o yükseklik hatası hala devam edince burda soruyu sordum
tüm kablolarıda orjinallerini söküp daha kaliteli bir şekilde yapıcam (nede olsa çin malı )

Moderatör tarafında düzenlendi:
... bazen az bazen çok bu söylediğim z seviyesi ile ilgili hatalara rastladım...

Bu garip , ya anlatım ya da anlama hatası.
Ve ya z ekseni kafasına göre adım kaçırıyor.
Fakat resimlerinde çok düzgün bir eğim vardı !!!

Paralel porttan şüpheleniyorsan eksenleri değiştir.
Z motorunu diğer eksen sürücüsüne bağla ( yer değiştir ) ve port and pin /motor output sekmesinden pinlerin yerini değiştir.
Bu durumda hata yer değiştirirse laptop paralel portundan şüphe edebilirsin.
Yok hata aynı yerde kaldı ise sürücü ve ya motor yetersiz ve ya z ekseni sıkışık ... gibi sebeplerle z adım kaçırıyor denebilir.
Ama bu hala o çok düzgün yükselişi açıklamaz.
Bunu resimlere bakarak söylüyorum.
Y boyunca giderken kazıdığı şekle göre z ekseni bir çok kez kalkmış inmiş .
Adım kaçırıyor olsa o kadar düzgün iş (düzgün hata) çıkmazdı.

Mekaniğinin bir kaç resmini koysan ???

Birde zayıf ihtimal ama eksen ilişkileri ile oynadı isen olabilir.

Mehmet bey elimde 3 adet step motor var
Hybrid Stepping Motor 57BYGH:Hybrid Stepping Motor 57BYGH wholesaler (model 57BYGH633) Gerçek momentini bulamıyorum. Tabi bulamayınca sizin vermiş olduğunuz hesaplamaları yapamadım. Bu hesaplamaları tutma momenti üzerinden mi gitmeliyim, yoksa tutma torkunu rotor ataletine bölüp çıkan değer üzerinden mi tüm hesaplamayı yapmalıyım bilemedim....

Z eksenindeki rulmanlarda (bute degil ise) bosluk olabilir mi?

merhaba arkadaşlar.
Katkılarınızdan dolayı hepinize çok teşekkürler. Benim sorum çok basit olabilir ama yardımınıza ihtiyacım var.
forumu epeydir takip ediyorun ve araştırdım ama bulamadım. mastercamkullanıyorum ama cam da oluşturduğum dosyaları mach3 te çalıştıramıyorum. yani mach3 te oluşturduğum G kodları mach3 e nasıl atabilirim? şimdiden teşekkürler.

Takım yollarını çıkarırken Mastercam için mach3 postları kullanmalısınız...
Ayrıca bu cümlenizi anlamak güç :

" yani mach3 te oluşturduğum G kodları mach3 e nasıl atabilirim? şimdiden teşekkürler. "

merhaba arkadaşlar.
Katkılarınızdan dolayı hepinize çok teşekkürler. Benim sorum çok basit olabilir ama yardımınıza ihtiyacım var.
forumu epeydir takip ediyorun ve araştırdım ama bulamadım. mastercamkullanıyorum ama cam da oluşturduğum dosyaları mach3 te çalıştıramıyorum. yani mach3 te oluşturduğum G kodları mach3 e nasıl atabilirim? şimdiden teşekkürler.

arkadaşım, mastercam için mach3 post var internetten bulabilirsiniz... onu yüklemeden aldığınız kodlar mach3 için uyumsuz olur, bu şekilde tekrar denerseniz düzelir sanırım...

Merhaba ARkadaslar MCP6515 bir kntrol karti bulunuyor ve ne olduysa yonlerde sikintilar oluyor x+ z+- ye gidiyor anca y+- ye gitmiyor kullandigimiz programg lasercut 5.3 acaba neresinden ayarlamak gerekiyor bunlari.. kontol yerlerini... simdiden tesekkur ediyorum

Selamlar,

Mach3'de Cycle Start, Feed Hold ve Stop butonlarını programdan tıklamak yerine, dışarıdan bir buton bağlayarak harici olarak start stop yapmak mümkün müdür?

Teşekkürler,

Selamlar,

3faz asm spindle motoru inverter ile sürüp, dışarıdan potansiyometre bağlayarak hız ayarı yapıcaktım, ancak sonradan vazgeçip mach3 programından devir bilgisi göndermek istiyorum, 0-10V veya 4-20mA. çıkış verebilen bir interface kartı öneriniz varmıdır,

teşekkürler,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri