NÖTR HANGİ DURUMDA ADAMI ÇARPAR

Tekstil sanayinde ütü masaları yani (ütü paskarası) bu paskaraların ütü bezinin alt kısmında aşırı buhardan dolayı terlememesi için u şeklinde rezistans ve nemli havayı çeken bir motor sistemi vardır, paskara üreticiler genelde notr ü direk gövdeye verir ve rezistansın notr ucunuda gövdeye verirler, olası bir notr kopukluğu durumunda gövdeye direk faz akımı olacaktır, yetkililer bu uygulamaya nasıl musade ediyor onuda anlamış değilim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bunun adına sıfırlama denir ; hala yasaklanmamış ve tüzüklerde orda burda koruma diye gösterilen salağın salağı bir uygulamadır....

bunun adına sıfırlama denir ; hala yasaklanmamış ve tüzüklerde orda burda koruma diye gösterilen salağın salağı bir uygulamadır....
sayın öksüzçocuk yanlış hatırlamıyosam bir mgep kaynağında 'nötr de bir topraklamadır..topraklamanın olmadıgı yerde nötr ile toprak birleştrilerek koruma sağlanmış olur diye' bir ibare vardı...tabiki de çok yanlış ve tehlikeli bir uygulama..

sayın öksüzçocuk yanlış hatırlamıyosam bir mgep kaynağında 'nötr de bir topraklamadır..topraklamanın olmadıgı yerde nötr ile toprak birleştrilerek koruma sağlanmış olur diye' bir ibare vardı...tabiki de çok yanlış ve tehlikeli bir uygulama..
Arkadaşlar elma ile armudu ayırmak lazım...Nötr ile toprağın birleştirilerek yapıldığı bir topraklama yöntemi vardır ve bu yanlış değildir. ( Bkz TT, TN ve IT topraklama ). Bizim ülkemizde TT kullanılmaktadır bu yüzden KAKR zorunlu olup toprak ile nötr birleştirilmez. Fakat, usulune uygun yapılmak koşuluyla, TN sistemi kullanan bir sürü projeye şahit oldum hatta kendim de uyguladım..
Evlerdeki, topraklam yapılmadan, nötr'ün toprak ile birleştirilmesi davası külliyen yanlış bir uygulama olup, yukarda bahsettiğimden çok farklı bir şeydir..
Nötr'ün toprak ile birleştirilmesi : ana sigortadan önce, ve ayrıca topraklama var iken yapılırsa doğru bir uygulama olur. Burada amaç, ana sigortadan sonraki iç tesisatta nötr ile toprağı ayrı ayrı çekmeyip ekonomi sağlamaktır. Ama dediğim gibi ana sigortadan önce...Prizlerde hiç değil!
Saygılar

Arkadaşlar elma ile armudu ayırmak lazım...Nötr ile toprağın birleştirilerek yapıldığı bir topraklama yöntemi vardır ve bu yanlış değildir. ( Bkz TT, TN ve IT topraklama ). Bizim ülkemizde TT kullanılmaktadır bu yüzden KAKR zorunlu olup toprak ile nötr birleştirilmez. Fakat, usulune uygun yapılmak koşuluyla, TN sistemi kullanan bir sürü projeye şahit oldum hatta kendim de uyguladım..
Evlerdeki, topraklam yapılmadan, nötr'ün toprak ile birleştirilmesi davası külliyen yanlış bir uygulama olup, yukarda bahsettiğimden çok farklı bir şeydir..
Nötr'ün toprak ile birleştirilmesi : ana sigortadan önce, ve ayrıca topraklama var iken yapılırsa doğru bir uygulama olur. Burada amaç, ana sigortadan sonraki iç tesisatta nötr ile toprağı ayrı ayrı çekmeyip ekonomi sağlamaktır. Ama dediğim gibi ana sigortadan önce...Prizlerde hiç değil!
Saygılar
Sizin ana sigortadan önce nötrle topraklamayı birleştirmeniz ; hata durumda toprağa akması gereken kaçak akımın toprak iletkeni üzerinden devamla nötr üzerinden devresini tamamlaması böylece topraklamanın hiç bir işe yaramamasıdır ; gene her cihazın gövdesinin nötr olması ve de sıfırlamanın en babasının yapılmış olmasıdır ; komik......( toprakda direnç varken niye toprağa aksın hata akımı ; nötrün üstünden mis gibi devresini tamamlar )

Son düzenleme:
nötrden faz gelmesi kopukluk yoksa şayet gevşemeden dolayı meydana gelir.

Sizin ana sigortadan önce nötrle topraklamayı birleştirmeniz ; hata durumda toprağa akması gereken kaçak akımın toprak iletkeni üzerinden devamla nötr üzerinden devresini tamamlaması böylece topraklamanın hiç bir işe yaramamasıdır ; gene her cihazın gövdesinin nötr olması ve de sıfırlamanın en babasının yapılmış olmasıdır ; komik......
Sn Öksüz çocuk, nerede birleştirmek lazım topraklama ile nötrü. Trafoda mı? Yoksa hiç mi birleştirmemek lazım? Aydınlatır mısınız?

Topraklama ile nötr ancak toprakda kavuşurlar yok öyle bir şey ; TT sistemde nötrle topraklamanın nerede birleştiğini bana gösterirmisiniz aşağıdaki şekilde; trafonun üzerinde bile işletme topraklaması ile koruma topraklamasını hesap yapmadan birleştiremezsiniz ; ben yaptım oldu derseniz başka tabi ; bence bir onursal üye olarak daha fazla kariyerinizi sarsmayın...
. adsız.JPG
EDİT : Takıldığınız nokta da budur
adsız.JPG

Son düzenleme:
TT Sistemde nötr ile topraklama iletkeninin ancak toprakta -dolaylı olarak- birleştiğini hepimiz biliyoruz..Sisteminiz TT ise ( Türkiye'de olduğu gibi) bu hem yasaktır hem yanlıştır. Ama ben TN sistemlerden bahsediyorum...Ana sigortadan önce birleştiremezsin, mutlaka trafoda birleştirirsin deseniz anlardım...Ama hiç birleştirilmez demeniz ilginç. TN sistemlerde de mi birleştirilmez...
Ayrıca ben onursal üyelik ve kariyer derdinde değilim, doğru bildiğimi savunur, yanlışımı gördüğümde de özür dileyip düzeltirim..Bizim meslekte asla gurur öküzü olunmaması gerektiğini, bunun hayatımıza mal olabileceğini biliyorum...Belki oruçlu olmamızın da etkisi vardır üslubumuzda..Ama özetle, teknik olarak TN sistemlerde toprak ile nötrün birleştirildiği ve tek iletken olarak iç tesisatta dolaştırıldığı konusunda ısrarcıyım. Belge ve resim için şu an çok zamanım yok, ama izah edebilirim.

TT Sistemde nötr ile topraklama iletkeninin ancak toprakta -dolaylı olarak- birleştiğini hepimiz biliyoruz..Sisteminiz TT ise ( Türkiye'de olduğu gibi) bu hem yasaktır hem yanlıştır. Ama ben TN sistemlerden bahsediyorum...Ana sigortadan önce birleştiremezsin, mutlaka trafoda birleştirirsin deseniz anlardım...Ama hiç birleştirilmez demeniz ilginç. TN sistemlerde de mi birleştirilmez...
Ayrıca ben onursal üyelik ve kariyer derdinde değilim, doğru bildiğimi savunur, yanlışımı gördüğümde de özür dileyip düzeltirim..Bizim meslekte asla gurur öküzü olunmaması gerektiğini, bunun hayatımıza mal olabileceğini biliyorum...Belki oruçlu olmamızın da etkisi vardır üslubumuzda..Ama özetle, teknik olarak TN sistemlerde toprak ile nötrün birleştirildiği ve tek iletken olarak iç tesisatta dolaştırıldığı konusunda ısrarcıyım. Belge ve resim için şu an çok zamanım yok, ama izah edebilirim.
Eyvallah ben TT sistemler üzerine konuştuğunuz üzere yorumlarımı yapdım ; yanlış anlama var durumda ; özür diliyorum şahsınızdan

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,992
Son üye
Muhsink69

Yeni konular

Geri