Pil sisteme diyot ekleyince neden şarj olmaz?

vollkhann

Üye
Merhabalar.

3.6 volt ve 2200mah NiCd Orion marka pil, 4.5 volt ile doğrudan güç kaynağına bağladığında 1A biraz üzerinde akım çekiyor ve şarj oluyor. Ama araya 1A’lik diyot ekleyince voltaj gelmesine rağmen akım sıfır oluyor ve şarj olmuyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Diyodu ters koyarsanız akım geçmez.

Yada diyot bozuktur.

İkinci konu Nikel piller 1 amper ile şarj etmek yanlış. Normalde 100 - 120 mA ile şarj olur. Bazı Nikel pillerin üzerinde hızlı şarj akımları yazar ama 1 amper olanı görmedim.

1 amper pillerin ısınması şişmesi veya patlamasına neden olur.

Diyodu ters koyarsanız akım geçmez.

Yada diyot bozuktur.

İkinci konu Nikel piller 1 amper ile şarj etmek yanlış. Normalde 100 - 120 mA ile şarj olur. Bazı Nikel pillerin üzerinde hızlı şarj akımları yazar ama 1 amper olanı görmedim.

1 amper pillerin ısınması şişmesi veya patlamasına neden olur.
Diyotu multimetre ile kontrol ettim, diyot modunda 0,543V değer verdi, tersten ölçünce 0V değer verdi. Anladığım kadarıyla diyot sağlam, yönünü de kontrol ettim, o da doğru.

1A ile şarj etmeyeceğim, onu akım olduğunu belirtmek için söyledim. Güç kaynağına bağlayınca gösterdiği değer 1A civarı. Bu robot süpürgenin pili, süpürgenin adaptöründen en fazla 0.16A ile şarj olması lazım ama şarj olmuyor. Sadece güç kaynağına doğrudan bağlayınca şarj oluyor.

Merhabalar.

3.6 volt ve 2200mah NiCd Orion marka pil, 4.5 volt ile doğrudan güç kaynağına bağladığında 1A biraz üzerinde akım çekiyor ve şarj oluyor. Ama araya 1A’lik diyot ekleyince voltaj gelmesine rağmen akım sıfır oluyor ve şarj olmuyor. Bunun nedeni ne olabilir?
Diyot üzerinde (0.6-0.8) volt düşüm olur.
4.5-(0.7)=3.8 volt olur.
3 e bölersek 1.266 volt çıkar pil başına.
Ama bu pillerin şarj olabilmesi için 1.4 volt olması gerekiyor.

Diyodun adı nedir?

Kurduğunuz devreyi pili ve diyotu güç kaynağı v.s. görebilir miyiz...

Ne kadar detay o kadar sonuca yaklaşırız.

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,028
Son üye
ahmet ural

Yeni konular

Geri