Rölenin sağlam/bozuk olduğu nasıl kontrol edilir ?

@bolubeyi
Dediğiniz şekilde röleleri kontrol ettim ama 2 rölede farklı sonuç aldım;
Ortada bulunan 2 Röle dediğinizi sağlıyor güç verdiğimde ve kestiğimde bacaklardan 9ar volt okuyorum sorun yok ama;
Diğer kenarlarda bulunan rölelerden farklı sonuç alıyorum.
İlk rölede com ile no arasında avometre buzzer modunda kontrol ettiğimde buzzer ötüyor güç vermediğim halde diğer rölelerde bu yok.Ve güç verdiğimde com ile no arası 0volttan -değere düşen volt gösteriyor.
Diğer rölede ise 7 volt okuyorum com no arasını güç verdiğimde sorun var mı ben mi yanlış yapıyorum

@bolubeyi
Birde bu röle den bulamıyorum bu şehirde önerebileceğiniz online satış sayfası varsa özelden mesaj atabilir misiniz ?

Sağlıklı bir ölçüm yapabilmek için röle yerinden sökülmeli ve ondan sonra ölçüm yapılmalıdır. bluemavi.com da 5 volt röle mevcut. sizinkiler yanlış hatırlamıyorsam 6 voltluktu ama 5 voltluk olanlar da iş görür. 6 voltluk röle bulmak biraz zor.sürümü olan bir çeşit değil.

Sağlıklı bir ölçüm yapabilmek için röle yerinden sökülmeli ve ondan sonra ölçüm yapılmalıdır. bluemavi.com da 5 volt röle mevcut. sizinkiler yanlış hatırlamıyorsam 6 voltluktu ama 5 voltluk olanlar da iş görür. 6 voltluk röle bulmak biraz zor.sürümü olan bir çeşit değil.

5voltluk röle bana ne gibi farklar verir 6volt a göre hocam ?

Aynı konudan devam etmeli aynı içerikli fazla konu açmamalısın, şöyle bir şey sanırım senin araç 12v diye geçiyor kendine göre uyarla http://www.homemade-circuits.com/2012/09/make-remote-controlled-toy-car-circuit.html. 5v rölelere 6 v geleceğinden direnç takarak uzun ömürlü olmasını sağla sonra motorlar yerine 6v ampul (Motor yönleri için diyot ilave et ve birbirlerine ters şekilde paralel bağla toplamda 4 ampul) takarak yine aynı sıkıntı verip vermediğine bak sonucu aktar.

Bir role seri balantida uzerinden kac amper gecebilir ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Aynı konudan devam etmeli aynı içerikli fazla konu açmamalısın, şöyle bir şey sanırım senin araç 12v diye geçiyor kendine göre uyarla http://www.homemade-circuits.com/2012/09/make-remote-controlled-toy-car-circuit.html. 5v rölelere 6 v geleceğinden direnç takarak uzun ömürlü olmasını sağla sonra motorlar yerine 6v ampul (Motor yönleri için diyot ilave et ve birbirlerine ters şekilde paralel bağla toplamda 4 ampul) takarak yine aynı sıkıntı verip vermediğine bak sonucu aktar.
Daha dikkatli olurum.
Dediğiniz devreyi basit şekilde şema ile gösterebilir misiniz ? Kağıt kalemle bile çizseniz olur.

IMG_0813.jpg
Bu kadar basit, bir yön için sadece biri yanacak. Led temsilidir lamba kullan.

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri