Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Görsel veriyorum deyince ben birinci faz bobinlerin bitmiş hali sandım.
Bobinleri çıkrıkta veya elle sarmak çok şey değiştirmez. Önemli olan aynı boyda ve aynı uzunlukta tel sarmaktır. Resimdeki gibi olacak.

İsterseniz ikinci faz bobinine başlamadan önce bu bobinlerin kendi arasındaki geçişlerini yapın. Diğer bobinleri sardıktan sonra hangi uç hangi faza ait, bulması zor olur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yok abi 3 kw motordu ben modifiye edene kadar sizde gördünüz hatırlayamadınız. 0.60 tel'i ikiye katlayıp sarmıştım, 1.30 ile tekrar sarayımmı değermi uğraşmaya? kolay gelsin

1794858_778225892205390_1558789219_o.jpg1798038_778225835538729_1821592198_o.jpg son durum bu oldu mehmet ustam

elimde birtane hidrafor motoru var 1.1 kw 2850 dd ihtiyacı olan varsa benden temin edebilir tellerini alıp gerisini hurdaya atacaktım, rotor ve stator'u işine yarayacak olan varsa yerim bağcılarda

Sayin Mehmet bey, gorsel de her sipiri nasil arkaya yasladigimi anlatmaya ugrastim.. Ressam olmaz bende :)

Neyse ustam simdi bir fotograf cektim demek istedigim anlatmak istedigim buydu, bobinler bu sekilde sıkınτi yaratirmi?

2qwzn7t.jpg

33tmccy.jpg

fu13dl.jpg

r02ycm.jpg

ampk43.jpg

Sinan ustam,
Sizin dükkana geldiğimde görmüştüm ama kaç kw. olduğunu ve kaçlık telle sardığınızı hatırlayamadım. Aradan bayağı zaman geçti.
2x0,60 tel bir tane 0,85 mm. tel demektir. 1,30 mm. tel ile sararsanız sipir sayısı daha az olacağından daha yüksek devir isteyecektir. Karar sizin.

Ustam, yanlış hatırlamıyorsam hdd mıknatıslarından yapmıştınız. Bu mıknatısların yarısı N, yarısı S kutbudur. Siz mıknatısları ortadan ikiye bölmüşmüydünüz ?

Gayet güzel olmuş Emre bey. Statorun içinden bakınca daha iyi görünür. En son sardığınız bobinler rotoru takarken engel olmayacak şekilde hafifçe geriye kıvırın. Bir de 6 ucu dışarı çıkarınca iş tamamdır.

Sizin bobinlerde güzel olmuş Ahmet bey. Arkaya kıvırmanın hiç sakıncası yok. Çünkü bize elektrik verecek olan bobinler oyuk içinde olan kısımdır. Yeter ki gövdeye bastırınca teller zedelenmesin.

mehmet ustam 1-2-3 numaralı uçları çıkardım ve numaralandırdım. ama 5-22-24 numaraların uçlarını birbirine bağlayarak köprü yaptım, dışarı çıkarmadım. siz 6 ucu da cıkartın demissiniz ben sonradan gördüm. şu anda ne yapmalıyım içeride bu şekilde kalsın mı yoksa söküp tekrar dışarı çıkartayımmı?

Zahmet olacak ama köprü yaptığınız uçları da dışarı çıkarın ve numaralandırın.

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri