Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Sayın Şefim ;

Küçük rüzgar türbinlerinde de pitch kontrol ve angel of attack sayesinde bunu sağlayabiliriz. Tabi maliyetide bir okadar artacaktır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Biliyorum sayın Orca. Ama küçük tiplerde en az maliyetle üretim hedeflendiği için çok yaygın kullanılmıyor.
Ben yaptığım bir çalışmayla kanat açısını değil de kuyruğu kaçırarak daha doğrusu kanatları kaçırarak bu sorunu çözmüştüm. Youtube'da videolarım var. Girebiliyorsanız izleyebilirsiniz.

Sayın şefim ;

blog sayfanızı ziyaret etmiştim , yanılmıyorsam orda görmüştüm.. otherpower.com daki bu tip çalışmada çok başarılı. Ellerinize sağlık emeğinize sağlık daha iyilerine nasip inşallah.

Sayın Şefim ;

Bilgilerinizden yararlanmak adına ; benim alternatör konusunda takıldığım nokta gerilim ve akım değerlerini ayarlamak konusunda. Çeşitli formüller var fakat şuan kafamı toparlayamadığım için yerine oturtamıyorum.

48 Oyuklu 16 kutuplu 375 devirde olan bir alternatör sarımı için uğraşıyorum fakat şu mıknatısları kutuplara yerleştirme konusunda biraz kafam karıştı... 123 123 123 diye giden fazların herbirine bir mıknatıs gelmeyecekmi yoksa 12 3 12 3 yani iki faza getirip nötr mi bırakacağız bir fazı?

Biliyorum sayın Orca. Ama küçük tiplerde en az maliyetle üretim hedeflendiği için çok yaygın kullanılmıyor.
Ben yaptığım bir çalışmayla kanat açısını değil de kuyruğu kaçırarak daha doğrusu kanatları kaçırarak bu sorunu çözmüştüm. Youtube'da videolarım var. Girebiliyorsanız izleyebilirsiniz.

bu şebekeye verme durumu için acaba şöyle bir durum olabilir mi. -tam bilemediğim için yanlışlığım mazur görülsün zaten bilemediğimiz için buradayız.:p- rüzgar turbini aküyü şarj ettikten sonra aküden artık tam sinus inverter ile mi neyle olur bilemiyorum şebekeye şebekenin istediği tarzda versin. yani gene önceye turbin aküyü şarj edecek bu ne kadar sürer tabi bilemiyorum sonra şebekeye düzgün sinusiodal şekilde verilecek nasıl olur.?

burda normal evin ihtiyacı kadar akü gerekmeyebilir. zira normalde belki bir oda kadar akü şarj ediliyor sonra ev ihtiyacı o akülerden inverter ile karşılanıyor. fakat şebekeye basmada ise belki iki akü olur yeter bilemiyorum devamlı doldur boşalt ile şebekeye elektrik basılır-belki bu akünün ömrünü yer ama kar zarar hesabı yapılır elbet kurtarırsa ne ala-vatandaş direk şebekeden kullandığını mahsup ettirir. ?:)

bu şebekeye verme durumu için acaba şöyle bir durum olabilir mi. -tam bilemediğim için yanlışlığım mazur görülsün zaten bilemediğimiz için buradayız.:p- rüzgar turbini aküyü şarj ettikten sonra aküden artık tam sinus inverter ile mi neyle olur bilemiyorum şebekeye şebekenin istediği tarzda versin. yani gene önceye turbin aküyü şarj edecek bu ne kadar sürer tabi bilemiyorum sonra şebekeye düzgün sinusiodal şekilde verilecek nasıl olur.?

burda normal evin ihtiyacı kadar akü gerekmeyebilir. zira normalde belki bir oda kadar akü şarj ediliyor sonra ev ihtiyacı o akülerden inverter ile karşılanıyor. fakat şebekeye basmada ise belki iki akü olur yeter bilemiyorum devamlı doldur boşalt ile şebekeye elektrik basılır-belki bu akünün ömrünü yer ama kar zarar hesabı yapılır elbet kurtarırsa ne ala-vatandaş direk şebekeden kullandığını mahsup ettirir. ?:)

Akü sistemi kullanıldığında şebekeye vermenin bir anlamı kalmıyor zaten. Burda amaç akü sistemini ortadan kaldırıp tüketiciyi rahatlatmak. ve performansı arttırmak.

Yanlış hatırlamıyorsam 350 tl gibi bir başvuru ücreti var şuanda.

Şöyleki ; sizin kullandığınız rüzgar türbinini inverter e bağlayıp şebekeye veriyorsunuz. Çift taraflı sayaç kullanıp ay sonunda + yada - bir mebla önünüze geliyor. Eğer tükettiğinizden çok elektrik ürettiyseniz banka hesabınıza para yatırıyor devlet yada özel kuruluş.

eğer - deyseniz faturanız tutarında siz ödeme yapıyorsunuz.

o zaman asıl mesele yukarıda dediğiniz gibi tam sinusiodal turbini yapılabilmesi

Aynen öyle... zaten bu turbinler belirli testlerden geçirilip sertifikalandırılmadan şebekede kullanılamayacak...

amper.jpgarkadaşlar bu role yerine nasıl bir devre ile anahtarlama yapabiilirim yüksek amper üretimlerinde fan acmak için .

termostat kullanmak istemiyorum cok geç atıyo.

kaç amperden bahsediyoruz? birde neden röle kullanmak istemiyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,367
Son üye
HNL

Yeni konular

Geri