TOPRAKSIZ ŞOHBEN BAĞLANTISI

sn binbaşı hocam bukadar uzun yazmanıza sebep oldum hakkınızı helal edin.Aklımdaki sorular giderilmiş oldu.Sizin gibi insanlara memleketin her daim ihtiyacı var.Teşekkürler.Kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Estafurullah,pek tabiki helal olsun.Bizler birbirimizin eksiklikleri için bu forumda varız.Ben de sizden bugün yararlı bir linki öğrenmiş bulundum.Çok kısa olarak yazmayı düşünmüştüm,ancak anlaşılmada belki bazı ayrıntılar,biraz daha fazla olursa daha iyi olur diye de düşündüm.Şöyle bir söz vardır;"Başarı ayrıntılarda gizlidir" diye.Ben de buna körü körüne inananlardanım,bu nedenle de bazen gereksiz de olsa,elimde olmadan yazılar çok fazla da uzuyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Estafurullah,pek tabiki helal olsun.Bizler birbirimizin eksiklikleri için bu forumda varız.Ben de sizden bugün yararlı bir linki öğrenmiş bulundum.Çok kısa olarak yazmayı düşünmüştüm,ancak anlaşılmada belki bazı ayrıntılar,biraz daha fazla olursa daha iyi olur diye de düşündüm.Şöyle bir söz vardır;"Başarı ayrıntılarda gizlidir" diye.Ben de buna körü körüne inananlardanım,bu nedenle de bazen gereksiz de olsa,elimde olmadan yazılar çok fazla da uzuyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.
Hocam yazdıklarınızın şimdiye kadar hiçbirini gereksiz görmedim tam tersine altın kadar kıymeti olan bilgileriniz var.Bu bilgileri de paylaşmak ayrı bir şahsi olgunluktur.Ayrıca 'iyilik yap denize at balık bilir-balık bilmese halık bilir' sözü benim için bir dustur ölmuş.Teşekkürler.

biz k.a.rolelerini kullanmaya teşvik etmeye çalışıyoruz neden işte böyle sıfırlamalar yapılmasın daha doğrusu yapılamasın toprağa 30ma kaçak oldğunda atsın ve insanlar çarpılmasın diye uğraşırken siz hala 30 senelik sıfırlama zihniyetini aşılamaya çalışıyorsunuz yangına körükle gitmeyin ayrıca nötrle toprağı birleştirmenin ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu bilmiyorsanız konu açın arkadaşlar bilgilendirsinler sizi slm

2002 mezunu elektrik mühendisiyim öncesinde de piyasadaydım halihazırda piyasadayım neyin ne olduğunu piyasada neler yapıldığını herşeyi biliyorum teşekkürler. sen önce arkadaşın bahsettiği tesisatı düşün ka rölesi diyorsun evde topraklama hattı yok, illada takılacaksa o şohben kablolar minimum 2,5 ise sıfırlama mantıklısı yada bağlamayacaksın olay budur... gerisi hikaye.... sen söylenmek isteneni anlamamışsın konudaki ilk mesajıma bakarsan senin bahsettiğin tehlikeleri anlatmışız konuyu okumadan ara cevaplara ustalık taslama bence....

Bakın sn.veysel28,aslında çarpılma nedenimiz;

Santral nötr topraklaması--------Dünya(yer)toprağı---------Evin temeli yoluyla bina içine kadar ulaşan nötr hattı yüzündendir.

Hep merak ederdim elektrik neden toprağa akmaya uğraşıyor diye, sebebi tamamen bu anlattığınız olay mı?

O zaman bizim kullandığımız jeneratörlerde üretilen elektriğin fazına dokunduğumuz zaman da çarpılmamamız gerekir jeneratör nötrü ile toprak arasında bir bağlantı olmadığı için, öyle değil mi?

2002 mezunu elektrik mühendisiyim öncesinde de piyasadaydım halihazırda piyasadayım neyin ne olduğunu piyasada neler yapıldığını herşeyi biliyorum teşekkürler. sen önce arkadaşın bahsettiği tesisatı düşün ka rölesi diyorsun evde topraklama hattı yok, illada takılacaksa o şohben kablolar minimum 2,5 ise sıfırlama mantıklısı yada bağlamayacaksın olay budur... gerisi hikaye.... sen söylenmek isteneni anlamamışsın konudaki ilk mesajıma bakarsan senin bahsettiğin tehlikeleri anlatmışız konuyu okumadan ara cevaplara ustalık taslama bence....
sayın aakerim sıfırlamanın ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu karolesi takılması topraklama yapılmasının önemini defalarca ben ve değerli arkadaşlarım anlatmamıza rağmen siz daha hala sıfırlamalardan bahsediyorsunuz hiç olmazsa siz yapmayın. elktrik mühendisiyim diyorsunuz ama ben inanmıyorum çünkü bunlar bir mühendisin söyleyeceği şeyler değil merak etmeyin bu konudaki mesajlarınızı okudum. hepsindede sıfırlama yapmaya teşvik ediyorsunuz.birde bizim kimseye ustalık tasladığımız yok sadece bildiklerimizi arkadaşlarla paylaşıyor bilmediklerimizi ise tecrübeli ustalarımızdan öğrenmeye çalışıyoruz.ayrıca mühendis olmuş okumuşsunuz ama kendinizden büyükler nasıl hitap edileceğini öğrenememişsiniz.slm

sayın aakerim sıfırlamanın ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu karolesi takılması topraklama yapılmasının önemini defalarca ben ve değerli arkadaşlarım anlatmamıza rağmen siz daha hala sıfırlamalardan bahsediyorsunuz hiç olmazsa siz yapmayın. elktrik mühendisiyim diyorsunuz ama ben inanmıyorum çünkü bunlar bir mühendisin söyleyeceği şeyler değil merak etmeyin bu konudaki mesajlarınızı okudum. hepsindede sıfırlama yapmaya teşvik ediyorsunuz.birde bizim kimseye ustalık tasladığımız yok sadece bildiklerimizi arkadaşlarla paylaşıyor bilmediklerimizi ise tecrübeli ustalarımızdan öğrenmeye çalışıyoruz.ayrıca mühendis olmuş okumuşsunuz ama kendinizden büyükler nasıl hitap edileceğini öğrenememişsiniz.slm
Evet sn rezistans a katlıyorum.Hem sıfırlama yapmış olsanız bile burada sıfırlamayı tercih sebebi olarak göstermek ne ustalığa sığar nede mühendisliğe.Topraklama hakkında 2 dönem boyunca ders alıyorsunuz.Sanırım topraklamanın önemini hocalarınız anlatmıştır.Sıfırlama uygulamada yapmış olabilirsiniz ama en azından burada işten anlamayan insanlarında forumu okuyacağını göz ardı etmeyerek doğru ve sağlıklı bilgi vermeye çalışmak bizim gibi sanatkar insanlara yakışmaz düşüncesindeyim.

arkadaşlar ben sıfırlama iyidir demedim teşvik diye bir şeyde yok cihazın gücü ve tesisatın durumu gereği illada kullanacaklarsa sıfırlama denilen şeyde tercihlerden birisidir. yapılabilir ama doğrudur demiyorum bu tip cihazlardan şantiyelerde kullandık sıklıkla içlerindeki tüp rezistans patlıyor suyla elektriğin direkt teması söz konusu topraklama yok yanlış bir seçenekde olsa sıfırlama da seçenektir durum gereği. yada bağlamayacaksın. bana büyüklerle konuşma dersi veren küçüklerle konuşmayı öğrensin. mühendisliğime inanmıyormuş bir faz no gönderinde diploma faxlayalım bari..... hertürlüsüne rasladım usta arkadaşların bu meslekte hepsi kabulüm ama ukala konuşanları sevmiyorum. Alt perdeden konuşmaya gerek yok o tiplere anladıkları dil o değil çünkü. benim teknik seviyemi bilmeden aradan laf cımbızlayarak laf çarpmaya çalışmak bana pek ustalıkla alakalı gelmiyor biraz şişik ego başka birşey değil...

ne kadar rahat yazıyorsunuz. en kolay yol tabiiki toprakla nötrü birleştir bina eski diye nasılsa kar tutmaz deyip takma takılı olsa bile attığında uğraşma çıkar at oh ne ala dünya ondan sonra ne iş yapıyorsun dendiğinde ben elektrikçiyimde yukarıda yazdım nötrle toprak birleştirilmez diye karolesi olmadan olmaz diye eeee birleştirirsek ne olacak sanki bi şey olmaz diyorsunuz tabiiki. birleştirdiğinizde neler olur yazıyorum belki bir daha yapmazsınız.1) nötr her hangi bir sebeble kesildiğinde gevşediğinde oksitlendiğinde vb nötr üzerinde faz olur. birleşik olduğu için dolayısı ile topraktada faz olur dairenin tüm cihazlarında faz olur 2)herhangi bir nedenle faz nötr yer değiştiğinde yine tüm topraklamalarda ve cihazlarda faz olur 3)şohben yani ısıtıcı gibi cihazlarda nötr üzerindeki akım toprağa akış olacağından suda enerji olur zannedersem artık sıfırlamalardan vazgeçer ve karolesi takarsınız ayrıca bunlar insanların kendi arzusu olamaz olmamalıdır diya düşünüyorum slm

sayın rezistans

yazının basındada olduğu gibi tabiki en iyisi topraklama ve kaçak akım diye belirtmisim ayrıca birde suna bir bakın https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/77575-300-ma-kacak-akim-rolesi.html

o zaman daha iyi anlarsınız

ben her zaman derim riks alacağına tedbir al

verdiğim misalde ekeltrik üzerinden bir kaçak olursa sigorta atacaktır toprak girişini boş bırakmak daha riskli bir durum dur eger söhbende toprak kısmına nört girilirse ve nört koparsa nört de elektirik olacaktır ama bu topraga nört girmezsede aynı karakter devam edecektir bununla konunun ilişkisi yok nört koparsa lambadan geçecek tv den geçecek illa bi yerden geçecek bunuda kaçak akım kesecek o zaman neden kaçak akım zorunlu değil dağıtım firmaları bunu umursamıyor

ben istanbul fikirtepede arzum'um bayisi idim 1 yılda 1 tane sofben takamadım topraklama zorunlulugu vardı ama kimsede toprak yok bende bıraktım bu isi uydu dalına yöneldim şimdi ise daha büyük projeleri teslim ediyorum bir taraftandan sürekli geliştirmeye çalışıyorum kendimi

ama sizin gibi biri çıkıyor

ne iş yapıyorsun dendiğinde ben elektrikçiyimde yukarıda yazdım nötrle toprak birleştirilmez diye karolesi olmadan olmaz diye eeee birleştirirsek ne olacak sanki bi şey olmaz diyorsunuz

diye yazı yazıyorsunuz eğer bir yanlış bulursanız yada hata bunu düzeltmek için kibar bir uslup kullanabilirsiniz beniz yazdığım mesajların söle 5 10 tanesini bi okuyun bir dahada benim yazdıklarıma cevap verirken aynı dili kullanın karşınızdaki hataları bile olsa bir insan doğruyu biliyorsan söyle bizde öğrenelim ama bunu küçük dağları ben yarattım havası ile yazarsan emin ol kimse seni umursamaz

haydi kal sağlıcakla

Forum istatistikleri

Konular
129,253
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri