TOPRAKSIZ ŞOHBEN BAĞLANTISI

Arkadaşlar

Geçen gün bir arkadaşım eve xxxxx marka elektrikli şofben bağlamış. Dedi ki; Evde topraklama var fakat ben ana sigortaya sigorta taktığımda görmedim dedi. Şimdi burada yazılanları okuyunca bir de şofben taktığı yerde iki tane yavrucak vardı deyince arkadaşa telefon ettim. Neden teknik servis takmamış dedim. Taşındıklarından söktürüp yeni eve bağlatmışlar. Prizi açıp baktım topraklama var, toprak hattı prizde 1,5 mm ny kablo dedi.

Şimdi diyelim ki toprak yok fakat toprak hattını prize çekip te elektrikçi ana sigortada nötr'e bağlamış olsun. Bu durum mantıklı mıdır? Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar

Geçen gün bir arkadaşım eve xxxxx marka elektrikli şofben bağlamış. Dedi ki; Evde topraklama var fakat ben ana sigortaya sigorta taktığımda görmedim dedi. Şimdi burada yazılanları okuyunca bir de şofben taktığı yerde iki tane yavrucak vardı deyince arkadaşa telefon ettim. Neden teknik servis takmamış dedim. Taşındıklarından söktürüp yeni eve bağlatmışlar. Prizi açıp baktım topraklama var, toprak hattı prizde 1,5 mm ny kablo dedi.

Şimdi diyelim ki toprak yok fakat toprak hattını prize çekip te elektrikçi ana sigortada nötr'e bağlamış olsun. Bu durum mantıklı mıdır? Teşekkürler.
konuyu baştan okursanız aradığınız cevapları bulacaksınız slm

mantıklı değil ancak böyle uygulamalara ben rasladım şöyleki eski binalarda bazen kullanıcılar iç tesisat kablolarını yeniliyorlar yenilerken topraklama hattı da çekiliyor ama binada topraklama çekili olmadığından sigorta kutusunda nötr ile birleştiriyorlar yada işin üçkağıdına kaçılıyor diyelim hatta bazen buatlardan sonrasında sortilerde topraklama varmış gibi kablosunu ilave edip buat da nötr ile birleştiriyorlar... herşey mümkün ama doğrusu ve güvenlisi bu değil tabiki, kurallarına uygun yapılmış bir topraklama hayat kurtarır.

Teşekkürler Sayın aakerim.

mantıklı değil ancak böyle uygulamalara ben rasladım şöyleki eski binalarda bazen kullanıcılar iç tesisat kablolarını yeniliyorlar yenilerken topraklama hattı da çekiliyor ama binada topraklama çekili olmadığından sigorta kutusunda nötr ile birleştiriyorlar yada işin üçkağıdına kaçılıyor diyelim hatta bazen buatlardan sonrasında sortilerde topraklama varmış gibi kablosunu ilave edip buat da nötr ile birleştiriyorlar... herşey mümkün ama doğrusu ve güvenlisi bu değil tabiki, kurallarına uygun yapılmış bir topraklama hayat kurtarır.[/QUOTEevet aynen katılıyorum. zaten herkes işinin hakkını vererek yaparsa sorun kalmaz. slm

Sonunda işler tatlıya bağlandı yahu ne konu açtım ya arkadaşlar lütfen hakkınızı helal edin

Hep merak ederdim elektrik neden toprağa akmaya uğraşıyor diye, sebebi tamamen bu anlattığınız olay mı?

O zaman bizim kullandığımız jeneratörlerde üretilen elektriğin fazına dokunduğumuz zaman da çarpılmamamız gerekir jeneratör nötrü ile toprak arasında bir bağlantı olmadığı için, öyle değil mi?

Kimse benim soruma cevap vermemiş, arada kaynamış yahu :rolleyes:

Arkadaşlar

sıfırlama dediğimiz işlem.. çok riskli.

Hep merak ederdim elektrik neden toprağa akmaya uğraşıyor diye, sebebi tamamen bu anlattığınız olay mı?

O zaman bizim kullandığımız jeneratörlerde üretilen elektriğin fazına dokunduğumuz zaman da çarpılmamamız gerekir jeneratör nötrü ile toprak arasında bir bağlantı olmadığı için, öyle değil mi?
sizi atlamışız kusura bakmayın çarpılma ohm kanunu ile ilgilidir. jeneratörün fazına dokunduğunuzda drenciniz ne kadar düşükse çarpılma olayı o kadar şiddetli olur.nötrle toprak arasında bağlantı ile ilgisi yok. akım =gerilim /drenç yani drençle akım ters orantılıdır.drenç azaldıkça akım artar arttıkça akım azalır. akım ve drenç değerleri ne olursa olsun gerilimi değiştiremez. burada akımın şiddetini belirleyen gerilim ve drençtir. slm

Forum istatistikleri

Konular
129,253
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri