Tornaya Hız kontrollü DC motor çevrimi projesi

Alınganlık yapmadığın için teşekkürler, yukarıda bahsettiğim şeyi açıkladın, nasıl bir cihaz veya deneysel mi 110v upraşın biraz bahsedebilir misin?

Estafurullah niye alınayım abi. Sıkıntı yok dert etme :D

Eski frezeyi cnc ye dönüştürme projemizde enkoderli step kullanıyoruz. Onlarda AC 110V çalışıyor ondan dolayı epey haşır neşir oldum 110V ile :) :)

d8d56e512b84435e3d180cf289d31d23.jpg

Dün malzemeyi tornaya taktım denedim. Motorun gücü çok iyi fakat hızı kasnak oranına göre bile çok fazla. Bu yüzden orjinal zaman-triger kasnağını kullanmam gerekiyor. Bunun için de motorun konumunu tornadaki kasnağa göre tekrar ayarlamam gerekiyor. Yani motora yeni montaj aparatı yapacağım.

Motorun çapı orjinal motorun çapından daha küçük olduğu için kayış bol geldi tabi. Bu yüzden ben de bir gergi yaptım. Bu kasnak elimde vardı. Boyunu kısaltıp içine 4 tane rulman çaktım. Çok güzel oldu. Bu arada yaptığım pano ufak kaldı. 1 tane daha kontaktör eklemem gerekiyor ama panoya sığmadı. Bu yüzden biraz daha büyüğünü yapacağım. Bu sefer levhaları lehimleyerek değil perçinleyerek birleştireceğim.

Ekli dosyalar

• IMG_20160922_141121.jpg
    IMG_20160922_141121.jpg
    261 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20160922_141132.jpg
    IMG_20160922_141132.jpg
    274.4 KB · Görüntüleme: 36
İki pini hem ileri yönde iken hem geri yönde iken run yapması için kontaktörlerin normalde açık kontaklarından faydalanabilirsin.

Ekli dosyalar

• IMG_2932[1].JPG
    IMG_2932[1].JPG
    226.4 KB · Görüntüleme: 35
Turgay abi teşekkürler.

Alüminyumdan yaptığım kutu hoşuma gitmedi. Zaten ebatları da ufak oldu. Bunun yerine elimdeki karbon fiber levhaları değerlendirerek yeni bir kutu yaptım. Parçaları perçinleyerek birleştirdim. Bu akşam son parçayı da kesip bitirmeyi düşünüyorum.

Elle bükme iyi olmuyor. Aslında normal sacı çok çok ucuza büküp kesip veriyorlar. Uğraşmaya, karbonları harcamaya deymez.

Karbonlar da düz değildi. Bir arkadaşım elindeki fazla malzemeyi değerlendirmek için epoksileyip bana vermişti. Karbonlar kutu olarak güzel oldu. Makinede güzel görünecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri