Toz Toplama için Fan ve Motor Seçimi.

@lydra eline sağlık.

Benim için o ebatlarda bir kova ideal. Hatta ev ortamında fazla bile.

yani bu işi bir işletmede kullanacaksan ftcler var zaten ama kendin bir deney yapacaksan küçük elektrik süpürgesi tabi devrini değiştirmek şartıyla ve giriş borusuna bir klape tarzı birşey takmak kaydıyla yapabilirsin tabi bu iş için toz mikronu yani tozun boyutu onemli

@Suat_Korkmaz aluminyum kesiyorsan doğrudur yeterli olur. Ben 60 mm ahşap işliyorum. Her taraf talaş toz.

@lydra bence kovayı markaja almalısın. Kova oynar. Lastik vs olabilir ama baya sıkı olması lazım ben lastik denedim olmadı. En sonunda önüne bir flexiglasden kaide yapıp sıkıştırdım. Ekte mevcut.

Benim prototipde şöyle. O tasın içerisine bir de PC fanı sıkıştırmıştım. İşim bitince PC fanıını bir kez açında talaş döküyor. Zaten talaş yapışmış olmuyor. Fitre daha bol yapılırsa vacum kesilince ağırlığından aşağı düşer ve tozların bir kısmı düşer.. Hatta ucuna ağırlık bağlanabilir. Kumaş pazen kumaşı, belki şu collector çuvallarından olsa daha iyi olurdu ama bulamadım. Karaköy yapmak lazım yine.

Varil (yedek su varilimizdi artık sular kesilmiyor)
Pazen kumaşı m2'si 6 TL
Makarna Süzgeçi 5 TL
Süpürge (Komşu inşaat tozu süpürdüm diye bodruma atmıştı. Yıkadım temizledim)
Hortum Aparatları tanesi 10 TL = 30 TL
Hortum (Metresi 10 lirax3=30TL) /yalnız bu hortum yanlış. Çok sert. Bunu CNC'ye takmam mümkün değildi. O sebeple duvarda ek yaptım. CNC kısmı için elastik olan hortumdan aldım.
3metre elastik toz emme hortumu 60 lira/Kelepçeler 10 lira = 70 TL
Bunun dışında deneme yanılma için 4 kova kestim parçaladım 40 lira.

Bunca emeğe rağmen çıkan prototip ama fena çalışmadı. Verim alırsam daha temiz halde ve daha büyük yapmayı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 8.JPG
    8.JPG
    122.1 KB · Görüntüleme: 45
  • 7.JPG
    7.JPG
    157.8 KB · Görüntüleme: 38
  • 4.JPG
    4.JPG
    163.3 KB · Görüntüleme: 42
  • 6.JPG
    6.JPG
    202.8 KB · Görüntüleme: 41
  • 5.JPG
    5.JPG
    137.6 KB · Görüntüleme: 42
  • 3.JPG
    3.JPG
    115.1 KB · Görüntüleme: 39
  • 2.JPG
    2.JPG
    130.2 KB · Görüntüleme: 42
  • 1.JPG
    1.JPG
    192.2 KB · Görüntüleme: 44
@Suat_Korkmaz aluminyum kesiyorsan doğrudur yeterli olur. Ben 60 mm ahşap işliyorum. Her taraf talaş toz.

@lydra bence kovayı markaja almalısın. Kova oynar. Lastik vs olabilir ama baya sıkı olması lazım ben lastik denedim olmadı. En sonunda önüne bir flexiglasden kaide yapıp sıkıştırdım. Ekte mevcut.

Benim prototipde şöyle. O tasın içerisine bir de PC fanı sıkıştırmıştım. İşim bitince PC fanıını bir kez açında talaş döküyor. Zaten talaş yapışmış olmuyor. Fitre daha bol yapılırsa vacum kesilince ağırlığından aşağı düşer ve tozların bir kısmı düşer.. Hatta ucuna ağırlık bağlanabilir. Kumaş pazen kumaşı, belki şu collector çuvallarından olsa daha iyi olurdu ama bulamadım. Karaköy yapmak lazım yine.

Varil (yedek su varilimizdi artık sular kesilmiyor)
Pazen kumaşı m2'si 6 TL
Makarna Süzgeçi 5 TL
Süpürge (Komşu inşaat tozu süpürdüm diye bodruma atmıştı. Yıkadım temizledim)
Hortum Aparatları tanesi 10 TL = 30 TL
Hortum (Metresi 10 lirax3=30TL) /yalnız bu hortum yanlış. Çok sert. Bunu CNC'ye takmam mümkün değildi. O sebeple duvarda ek yaptım. CNC kısmı için elastik olan hortumdan aldım.
3metre elastik toz emme hortumu 60 lira/Kelepçeler 10 lira = 70 TL
Bunun dışında deneme yanılma için 4 kova kestim parçaladım 40 lira.

Bunca emeğe rağmen çıkan prototip ama fena çalışmadı. Verim alırsam daha temiz halde ve daha büyük yapmayı düşünüyorum.

çok güzel olmuş.. daha cyclone filtre gelmedi. gelmediği için başlayamıyorum. burada fotoları paylaşacağım. fikir ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim.

Benimki de gelmedi. Önümüzdeki hafta elimde olur diye tahmin ediyorum.

Ben 31 Mayısta sipariş vermişim. 6 Haziranda uçağa verilmiş.

Açıkçası ben siklon'un ne işe yaradığını tam anlayamadım. Benim yaptığım haliyle baya kurtarıyor. Filtrenin bir kısmı(havanın çektiği hiza) tıkansa dahi diğer yüzerler tıkanmadığından gayet iyi çalışıyor.

Siklon kullanıldığında bu filtreye hiç ihtiyaç duyulmayacak mı? Bileniniz var ise bende ona göre sipariş vereceğim. Bir de varil İstanbul'da bulabildiniz mi?

siklon'da tozlar dönerek aşağı doğru iniyor.. bahsettiklerine göre, %98-99 civar verimliymiş. ama siz genede hepa filtre takın, tam verime ulaşın diyor. yani ne olursa olsun, bir şekilde filtremelek gerekiyor. diğer sistemlerde de filtre kullanıyorsun zaten. ha noluyor? biriniin filtresini haftada bir yıkıyorsan diğerinkini ayda bir yıkıyorsun gibi düşünmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri