Ustalık bu mudur?

bu şekil çalışıp para kazanıyorlarsa helal olsun

herkes kendi işinde uzmanlaşırsa ve bugün ki teknolojiyi takip edersek sorun diye birşey olmaz cahil kafalar oldukça para maliyet ön sırada oldukça bu sorunlar her zaman olacaktır önçe eğitim

Hay Allah !!!
Gene polemik olacak... Ama yazmazsam genç meslekdaşlarım, yanlış yönlendirilecek...

4* kabloda, sarı-yeşil ucu FAZ yapamazsınız...
Kullanım amacına göre, toprak veya nötr yaparsınız...

4* kablo ile linye taşınıyorsa, sarı-yeşil toprak, mavi nötr, diğer iki uç da faz(ışık linyesi-priz linyesi gibi) olur...
Trifaze bir motora besleme veriyorsa, sarı-yeşil toprak ucudur...

İnatla "maviyi nötr yaparım" derseniz, sizden sonra gelenleri yanıltırsınız... Kulaklarınız çınlar... ;)

bugün 5 daire li bir binanın sayaç panosunun sayaçlarını montaj kablaj yaparak düzenlemeye gittim tesisatı yapan başkası iş bitmiş ben sayaç panosunu düzenleyeceğim şantiye sayacından çıkan uçlar 5 ad 4x6 nym toplamda 33 ad 6 lık nya eder karmaşık biçimde pano ortasında ek yapılmış tüm ekleri kabloları kestim 4 dairenin nötür leri mavi ancak 5 ci daire nötürü sarıyeşilmiş 4 trifaze sayacı bağladım 5 ci saatte diğer lerine aldanarak maviyi nötür sarıyeşili faz yaptım gerçek olması gerekende buydu ancak sarıyeşil nötür yapmış bende faz verince sayaç inanılmaz derecede dönmeye başladı sanki 200 kw lık motor kalkış yapıyor saonra bir patlama sesi sigorta attı yukarı çıktım ama titremeye başladım içime doğdu evsahibine sordum nereden duman çıktı digital uydudan dedi oh çok şükür dedim diğer cihazlara baktık çalışıyo uyduyu yaptırmakda bana düştü arkadaşlar mavi nötürdür ısrar edin herkes bunu uygular bilirse sorun kalmaz bu bizden sonra gelenleri yanıltmaz bilakis kalite kazandırır. teşekkürler

arkadaşlar 3 gün önce 63 amp tmş değişip 80 amp tmş taktım 1 gün sonra güm yeraltı kablosu yandı nereden yandığını bulmak için tedaş kablo muayene aracını getirdik 200 tl karşılığında bağlantılar yapıldı 1000 volt verildi kabloya ses dinleme cihazı ile 1000 voltun darbesini bulduk ve kepce ile eştik ne gördük biliyormusunuz.

180 mt mesafede 100 kw işletmeye trafodan çıkan 3x50+35 kabloya 30 mt sonra 4x6 nym eklenmiş muf ile işletmeye girmeye 30 mt kala tekrar 3x50 kullanılmış vaaayy be böyle insanlar varmı hala !!!!!!!!!!

diğer bir husus 3x50 nyy midemi bulandırdı maviyi 50 mm2 faz,nötürü de 35 mm2 sarıyeşil yapmışlar fabrika hatası kabul ettim,

gecekten pıyasada elektrıkcıyım dıye gecınen bır cok ınsan var malesef boyle ıslerde var

bu tip panolara piyasada sıkca rastlanır bunun sebepleri yöneticilerin isteklerinden tutulda devamlı degişen üretim malzemelerine,bu işi yapan kişilerin vazgecilmez olmak istemesi gibi cok degişik sebepleri oluyor onun için ustalıklarını sorgulamak yerine sebepleri sorgulamalıyız
ama sonuclarını tahmin edebilecek insanlar olarak bunlara dikkat etmemiz gerekir

diğer bir husus 3x50 nyy midemi bulandırdı maviyi 50 mm2 faz,nötürü de 35 mm2 sarıyeşil yapmışlar fabrika hatası kabul ettim,

3*50+35 mm2 NYY kabloda 35 mm2lik kablo ya sarıyeşil yada gri dir zaten... Fabrika hatası neresinde anlayamadım...

3*50+35 mm2 NYY kabloda 35 mm2lik kablo ya sarıyeşil yada gri dir zaten... Fabrika hatası neresinde anlayamadım...
yok dostum ben zaten açısından bakmadım olaya şunu demek istedim
keşke 50 mm2 maviyi 35 lik yapsalardı gri kablo üretip griyide 50 lik yapsalardı bu zıkkım kabloyu imal etmeye ediyosun o halde şunu rajona uygun yapsana kardeşim fabrikacığım hes kablom ne var yani ölürmüsünüz

yani bi adama hastasın hasatasın hastasın dersen hasta oluyorya maviyide nötr olarak diretirsek er yada geç bu maya tutacak

bu tip panolar yeni yapıldığında çok düzgün oluyor ancak zaman içinde kullanan kişiler nasıl olsa benden başkası burada işlem yapmıyor deyip kolayına geldiği gibi çalışıyor sonuç bu...!

ben kabahati ustada bulurum ben böyle iş yapmam derse ve arkasını dönüp giderse kimse böyle iş yaptıramaz şahsen ben müşterinin ne istediğine bakarım nasıl yapacağıma karıştırmam farklı panolar gördüm biri network rac kbini biri fabrikada montaj yapılmış bir pano sahada yapılan ve ya sahada defalarca tadilat görmüş bir pano bir diil ama o diğer panolarda olmaması gereken şekilde işimize birazdaha dikkat

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Geri