Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Bugün mevcut trafodan gelen akıma bağlanan hız kontrol ünitesi aldım.. Hız ayarı yapabiliyorum onda bir sorun yok ama güç kesik kesit gidiyor motora viyk viyk diye ses çıkarıyor... Dc motor sürücüsü şu şekilde.. Sorun neyden dolayı olabilir?

Ekli dosyayı görüntüle 26750

Burada bağlıntı eksik görünüyor.
.
DC Sürücü ilk resme göre;

Trafodan çıkan + uç........Motor + ucunun solundaki uca,
Trafodan çıkan - uç ........Motor - ucunun sağındak uca(gnd)

Karttaki Motor + yazan .........Spindle motorun + Ucuna(Krmızı)
Karttaki Motor - yazan .........Spindle motorun - Ucuna(Siyah)

Nası bağladığına dair trafo ile birlikte bi foto çekip koysan daha anlaşılır olur

Adaptörden gelen ve motora giden kablolar en az 1mm kesitli olmalı ve kesinlikle soketli veya lehimli olmalı. eğer resimdeki gibi bağlıyorsan tel den gerekli akımı geçiremezsin.Birde 24-72 yazıyor,senin bu devreye 72 volt vermen lazım ki 24 le 72 arasında regüle yapabilsin.

Muhtemelen kablolardan kaynaklanan bir sorun.. Bugün regülesiz olarak motoru bir kez daha çalıştırdım. Tam gövdeden kavrayan bir bilezik yaptım 2 noktadan temas ediyor ve tam eksene dik olarak duruyor. Titreşim büyün oranda aZaldı ve uğultu kesildi.. (Şasi ile arasına sımsıkı kauçuk bilezik geçirdim ki titreşimi alabilsin diye..) haliylede motorun hızını azaltmak anlamsız oldu.. Ama genede bu devreyi kullanmak anlamsız olacak özellikle düşün devirde iş yapılması gerektiğinde.. Uçları lehimleyerek deniyeceğim. Umarım düzelir.. Bir kaç mdf kesim testi yaptım.. 400w spindle ev ortamı çalışması için ideal.. Biraz daha güçlü olandan düşünülebilir.. Ufak bir vızıltı var..
Buarada 72v luk güç kaynağı nasıl temin edeceğim?

Muhtemelen kablolardan kaynaklanan bir sorun.. Bugün regülesiz olarak motoru bir kez daha çalıştırdım. Tam gövdeden kavrayan bir bilezik yaptım 2 noktadan temas ediyor ve tam eksene dik olarak duruyor. Titreşim büyün oranda aZaldı ve uğultu kesildi.. (Şasi ile arasına sımsıkı kauçuk bilezik geçirdim ki titreşimi alabilsin diye..) haliylede motorun hızını azaltmak anlamsız oldu.. Ama genede bu devreyi kullanmak anlamsız olacak özellikle düşün devirde iş yapılması gerektiğinde.. Uçları lehimleyerek deniyeceğim. Umarım düzelir.. Bir kaç mdf kesim testi yaptım.. 400w spindle ev ortamı çalışması için ideal.. Biraz daha güçlü olandan düşünülebilir.. Ufak bir vızıltı var..
Buarada 72v luk güç kaynağı nasıl temin edeceğim?
72v alman şart değil amper açısından gerekeni al ha ısrar edersen beslemeleri paralel bağlayarak (geçmişte konu açılmıştı Suat Abi tarafından) 72v elde edersin eksi kutbunun şaseden ayrı olmasına dikkat et ;).

72 volt ihtiyacınız yok.O spindle motoru max. voltajı 48VDC.
48VDC 8A Switch mode power supply iş görecektir.
12V...3000Rpm
24V....6000Rpm
36V....9000Rpm
48V...12000Rpm

48V power supply hemen bulunamaaz ise , 24V 8A 2 adet Power supply seri bağlanarakta 48V Elde edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri