400x254 3 eksen cnc router yapmaya çalışıyorum...

Yukarda sorulmuş eksen motorların seçimi bir tezgah için bir çok momentin toplamıyla bulunur. Bunlar kesme momenti, hareketlenme momenti,sürtünme momentidir. Bunların hesaplanması gerekir.

Öncelikle teşekkürler,
Kesme momentini hesaplayabilirizde
Diğer bahsettiğiniz hareketlenme momenti ve sürtünme momentini anlamamakla birlikte ne olduğunu ve nasıl hesaplandığı konusunda biraz bilgi verirmisiniz?
Teşekkürler

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yukarda sorulmuş eksen motorların seçimi bir tezgah için bir çok momentin toplamıyla bulunur. Bunlar kesme momenti, hareketlenme momenti,sürtünme momentidir. Bunların hesaplanması gerekir.
Haklısınız motor&tahrik oranı da çok önemli, step motorların devirlendikce aşırı tork kaybı da,
benim gibi acemi makinacı için zor denklemler,
bunun yerine fiyat&fayda dengesini hesaplayıp kullanabileceğim en yüksek torklu motoru 12 N kullandım.
8,5 N ile 12N arasında 25-30 TL var 8,5 alacağıma 12 N alırım.
12 N'un bir büyüğü 21 N neredeyse 2 katı fiyatı,

Haklısınız motor&tahrik oranı da çok önemli, step motorların devirlendikce aşırı tork kaybı da,
benim gibi acemi makinacı için zor denklemler,
bunun yerine fiyat&fayda dengesini hesaplayıp kullanabileceğim en yüksek torklu motoru 12 N kullandım.
8,5 N ile 12N arasında 25-30 TL var 8,5 alacağıma 12 N alırım.
12 N'un bir büyüğü 21 N neredeyse 2 katı fiyatı,

Teşekkür ederim,
bende sizinle aynı fikirdeyim. Bende tercihimi aynı şekilde düşünerek yaptım. Şimdi sadece acaba emniyet katsayım ne oldu'nun cevabını sorguluyorum.
iyi çalışmalar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Duran bir cisim sabit hıza ulaşıncaya kadar ivmelenerek hareket eder. Bu ivmelenme momentidir. Hesabı cismin kütlesel atalet momenti ile (bilyalı vida, miller vb.) bunların açısal ivmelerinin çarpımıyla bulunur.

Sürtünme momenti de mil üzerinde hareket eden kütle ve kızaklara gelen kesme kuvvetlerinin dik bileşenlerinin dikkate alınması gerekiyor.
Mİl üzerinde hareket eden kütlenin sürtünme momenti= sürtünme katsayısı x milin hatvesi x kütle x yerçekimi ivmesi / (2x3,14)
Kesme kuvveti içinde aynı formül kullanılır yani kütlexyerçekimi yerine kesme kuvvetinin dik bileşenini yazılır.
Sonra bulduğun iki momenti toplaman gerekir. Bu şekilde sürtünme momentinide bulursun. Kesme,hareketlenme, sürtünme momentlerini bulup hepsini x y z için bulmalısın tabiki. Bulduğun momentler toplamınıda bir emniyet katsayısı ile çarparsın ve gerekli olan emniyetli moment değerlerine görede motorları seçersin.
Benimde bir sorum var mekanik bende idare eder de elektronik yok. Şimdi bir cnc de otomasyon için tam olarak ne gerekiyor. Yani step motorlar bunların sürücüleri, kontrol ünitesi gibi başka neler var bunları öğrenmek istiyorum.
Teşekkürler.

Benimde bir sorum var mekanik bende idare eder de elektronik yok. Şimdi bir cnc de otomasyon için tam olarak ne gerekiyor. Yani step motorlar bunların sürücüleri, kontrol ünitesi gibi başka neler var bunları öğrenmek istiyorum.
Teşekkürler.

yazdıklarınızın haricinde sürücünüz 220 volt ile çalışmıyorsa sürücü için güç kaynağı, bir adet spindle ve sürücüsü bir kaç sensör&switch bir adet de pc hepsi bu kadar

atillaxx4 selamlar,
Öncelikle kolay gelsin oldukça büyük boyutlu bir iş, cnc ler ile hobi olarak ilgiliyim ve forumu aylardır keyifle takip ediyorum, bu mesajda forumdaki ilk mesajım. Merak ettigim konu şu, okuduğum bazı bilgilerde, kaynaklı profil şaseler için ön gerilim alma yada gerilim giderme diye bir konu var, siz bu şase için böyle bir işlem yaptınızmı?
Teşekkürler
Sezayi Özel

atillaxx4 selamlar,
Öncelikle kolay gelsin oldukça büyük boyutlu bir iş, cnc ler ile hobi olarak ilgiliyim ve forumu aylardır keyifle takip ediyorum, bu mesajda forumdaki ilk mesajım. Merak ettigim konu şu, okuduğum bazı bilgilerde, kaynaklı profil şaseler için ön gerilim alma yada gerilim giderme diye bir konu var, siz bu şase için böyle bir işlem yaptınızmı?
Teşekkürler
Sezayi Özel
Merhaba,
yok hiç bir işlem yapmadım aslında rayların geleceği yerlere demir kaynatıp borverk makinada sıfırlatıp delidirmek lazım.
Sadece şaseyi kalıp kullanarak kaynakladım ve deliklerde hata olmaması için cnc makine ile deldim

atillaxx4 tesekkürler, çalışmalarınızı ilgiyle izliyor olacağım, kolaylıklar dilerim.
Sezayi Özel

Merhaba
Bir cnc de otomasyon için hangi parçalar gerekiyor ?
Mesela step yada servo motor ve sürücüleri
Kontrol paneli
Başka neler gerekiyor sadece otomasyon için yani

Elektronik genel olarak - Step motor-Sürücü-Eksen Kontrol Kartı-Güç kaynağı-PC

özel olarak 3 adet(4adet) 2,2nm motor 3 eksen (4eksen) için 1 adet TB6560 kart kullanarak sürücüye ihtiyaç duymazsın.yani 3 adet 2,2nm step motor-TB6560 kontrol kartı-Güç kaynağı-PC

Mekanik olarak - Ray araba yada kremayer ve pinyon yükü taşımak için,vidalı mil ve somunu platformun hareketi için,kaplin step motorla vidalı mili bağlamak için,yataklarda vidalı mili yataklamak için kullanılır.

Birde işleme yapmak için spindle motor ve sürücüsü gerekli.

Kabaca gerekli olanlar bunlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,154
Son üye
sahin56

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri