Aydınlatma anahtarlarına nötr çekme

Merhaba;

Bu ara akıllı ev sistemlerine merak sardım. Bu tür sistemlerin neredeyse tamamı anahtar arkasına konumlanıyor ve nötr ihtiyacı duyuyor.
ilk aşamada üstünde buat olan 2 anahtarlara nötr çekmek istiyorum. Kalan anahtarların üzerinde buat yok. dolayısıyla hat nereden geçiyor çok bilgim yok.
Elektrikçilerle görüşmemde 10 priz için 10.000 lira istediler. Normal fiyatını bilmesem de bu fiyat bence çok fazla. Bu işlemi kendim yapmak istiyorum.

1)Daire içi tesisate bu şekilde müdahale etmek güvenli mi? Ayrıca yasal bir engel var mı?

2) 1.5mm2 Nya yanmaz tip kablo röle beslemesi için fazla mı olur?

3) Anahtar içi kablo renk tercihleri nasıl olmalı? prizlerde mavi ve kahverengi kullanılmış ama buatta mavi kablo lambaya giden 2 kahverengiden kablodan bir tanesine bağlanmış.

Elimde eskiden kalan plastik ve çelik sustalar var. ( lan kablosu tv kablosu vs yenilemek için kullanmıştım.
Abi... Bilmediğin işe girme.. 10.000 i ver.. kafan rahat olsun.. Sonra 100.000 vermek zorında kalmayasın..🙄

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
129,032
Kullanıcılar
451,288
Son üye
f.merve

Yeni konular

Geri