Aydınlatma anahtarlarına nötr çekme

Merhaba;

Bu ara akıllı ev sistemlerine merak sardım. Bu tür sistemlerin neredeyse tamamı anahtar arkasına konumlanıyor ve nötr ihtiyacı duyuyor.
ilk aşamada üstünde buat olan 2 anahtarlara nötr çekmek istiyorum. Kalan anahtarların üzerinde buat yok. dolayısıyla hat nereden geçiyor çok bilgim yok.
Elektrikçilerle görüşmemde 10 priz için 10.000 lira istediler. Normal fiyatını bilmesem de bu fiyat bence çok fazla. Bu işlemi kendim yapmak istiyorum.

1)Daire içi tesisate bu şekilde müdahale etmek güvenli mi? Ayrıca yasal bir engel var mı?

2) 1.5mm2 Nya yanmaz tip kablo röle beslemesi için fazla mı olur?

3) Anahtar içi kablo renk tercihleri nasıl olmalı? prizlerde mavi ve kahverengi kullanılmış ama buatta mavi kablo lambaya giden 2 kahverengiden kablodan bir tanesine bağlanmış.

Elimde eskiden kalan plastik ve çelik sustalar var. ( lan kablosu tv kablosu vs yenilemek için kullanmıştım.
Abi... Bilmediğin işe girme.. 10.000 i ver.. kafan rahat olsun.. Sonra 100.000 vermek zorında kalmayasın..🙄

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir kaç elektrikçi ile anlaştım malzeme benden. Bayram öncesinden beri gelecekler :) 2 anahtara buatlardan direk nötr. çektim wago klemensledim. diğerleri için Aliexpress imdada yetişti. Sonoff Smate2 diye bir ürün aldım. ekteki gibi bağlantı sağlanıyor. basit mantık anahtarı cihaza bağlıyorsun, diğer kabloları ise birbirine bağlıyorsun. Lambada ki faz nötr e de röle takılıyor. 1 smate2 e 3 anahtar bağlanıyor, rölelere alt cihaz olarak ekleniyor. Gönderi tarihi itibariyle 1300ye işi çözdüm.

Ekli dosyalar

• S-MATE2_03_2-1.webp
    35.6 KB · Görüntüleme: 2
  • S-MATE2_09-Wiring-2048x863.webp
    33.5 KB · Görüntüleme: 2
https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/s-mate2/

Konu sahibi yazısında verilen eklerin fotoları .

S-MATE2_03_2-1.png
S-MATE2_09-Wiring-2048x863.png

Forum istatistikleri

Konular
129,039
Kullanıcılar
451,301
Son üye
yigitmuhendislik

Yeni konular

Geri