CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Şahin rulmanın verdiğiniz linkteki 0-10V çıkışı beyaz soket ile gerçekleşiyor.Kartı bağlayıp mach3 ayarları yapıldıktan sonra bu soketteki voltajı ölçerek test edebilirsiniz.3 eksenlisiden bendede var bu kartın fırsat bulursam bende denerim.

TB6600-Powerflex 4M bağlantısı sorumu eksik bilgi ile sormuşum. Çin'den aldığım yerle görüştüm pek bir bilgi gelmedi. Allen Bradley ise TB6600'ü anlamak için uğraşmak zorunda değil, her ne kadar kolay anlayabileceklerini düşünsemde. Doğru bağlantı cevabını alacak kadar bilgiyi, benim vermem gerekiyor.

4M_0.png

Sanırım yukarıdaki şekli, MOUT ==> REV ve MIN ==> FWD olarak yanlış yorumla direk VFD'ye giriş olarak düşündüm. Katalog da verilen örnek bağlantıda ise, DC güç kaynağı ile çalışan spindle var. Bağlantı 36 voltun üzerinde olduğu için röle kullanılmış. TB6600'ün üzerindeki röle sanıyorum bu iş için yeterli değil (20A 14VDC - 20A 125VAC). Benim bağlantımda ise DC güç kaynağı yerine 220V VFD olacak.

Powerflex 4M VFD'nin üzerinde de röle var, üzerindeki değerler;
5A 30VDC - 10A 250VAC

Bu röle kullanılarak VFD ile bağlantı yapılabilir mi? Bu röle zaten bu amaç için mi konmuş? (Gerekiyorsa ve kullanılabilirse VFD nin üzerinde 24V da var).

TB6600'ün rölesinin çıkışı AC, VFD'nin röle girişi ise DC?

TB6600 ve 4M VFD arasında ayrıca bir röle mi olmalı? Aşağıdaki şemadaki gibi TB6600 kartını beslediğim güç kaynağından (48V ancak 40V olarak ayarladım) ayrı bir kablo ile rölenin düşük DC voltaj tarafını beslemem mi gerekiyor?

Hem hız kontrolu hem de aç/kapa olunca daha da karışıyor

TB6600_Spindle.png 4M_Relay.png

Son düzenleme:
Allen Bradley 4M VFD Hakkında Bilgi

Aşağıdaki Youtube videyolarında sürücü ayrıntılı olarak açıklanıyor, dil İngilizce ve zor anlaşılıyor;

Allen Bradley Powerflex 4M- Understanding VFD, Variable Frequency Drive --- whUuDdFOO2o

Allen Bradley - Understanding VFD Wiring --- eOPj1Sg4vT8

Allen Bradley VFD 3 Wire Control Operation --- Bep4OR62oNs

İngilizce ve türkçe kataloglar;

http://literature.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/um/22f-um001_-en-e.pdf
http://www.marketotomasyon.com/UserFiles/File/Allen_Bradley/Drivers/PF4M/PF4M Kılavuz.pdf

Son düzenleme:
Aşağıdaki firmada, 12.9 kalite civataları uygun olduğunu düşündüğüm fiyatlarla bulabilirsiniz;

http://www.guvenalshop.com.tr/Baglanti-Elemanlari,LA_282-2.html#labels=286-2

---------------------------
Civataların üzerinde yazan ve 12.9 gibi nokta ile ayrılmış iki sayı ile verilen değer sırası ile çekme ve akma gerilmelerini (Newton olarak 1/100'ünü) gösteriyor.
12x100 = 1200 N/mm² = 120 kg/mm² ve 9x100 = 900 N/mm² = 90 kg/mm²

Akma, şekil deformasyonun başlangıç değerini veriyor. Şekil değişimini ikiye ayrılabilir, elastik ve plastik. Benzetecek olursak lastiği çekip bıraktığınızda şekli bozulmaz eski boyuna döner, elastik davranmış olur. Bir plastik cetvel ya da çubuğu biraz esnetirsek bozulmadan yaylanır (elastik) ancak fazla zorlarsak kırılmadan önce plastik geri dönmeyecek şekilde (plastik) deforme olur (örneğin bir noktasında renk değişimi,eğiklik gözlenir), kalıcı hasar oluşur.

Bunların arkasındaki bizim için önemli olan bilgi ise, civata alırken üzerinde yazan 12.9, 8.8, 5.6 gibi çelik kalitesini gösteren sayıların çok önemli olduğudur.

http://www.guven-kutay.ch/ozet-konular/08d_civata.pdf
Tablo 12, Civatanın pratik seçimi

Tablosundan örnek verecek olursak;
Kalite--Civata Çapı
4.6 ----14
5.6 ----12
6.8 ----10
8.8 ---- 8
10.9 -- 8
12.9 -- 6

Yukarıdaki satırlardaki kalite ve çaptaki civataların hepsi aynı yükü taşıyacaktır (yaklaşık), birbirinin yerine kullanılabilir. Örneğin 4.6 kalite M14 yerine 12.9 kalite M6 kullanılabilir. Özellikle yerin dar olduğu durumlarda yüksek kaliteli ve düşük çaplı civata seçilebilir.

Son düzenleme:
ATX bilgisayar kasasının pano olarak düzenlenmesi

Step motor bağlantısı için dörtlü mike konnektör kullanılmış.

Kesecek firma ile bir "boşlukta" yapılmak üzere anlaşmıştık ama boşluk bir türlü oluşamadı.

-----------------

Spindle'ın açma/kapama ve hız kontrolünü Mach3'e bağlayamadım.

Manuel/otomatik kullanım ağırlığı nasıl? Manuel kullanımda önemli bir sıkıntı yaşar mıyım?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri