CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Hız ayarı olmasa da en azından aç kapayı makineye yaptırıyorum. İşi bitince duruyor. Farkında olmadığımda boşa çalıştığı oluyor.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Kartaki bir röle çıkışına kontaktör bağlayıp kullanmakta fayda var kart ve rölenin sıhati için

Kontrol kartı - spindle bağlantısını bilgim az olduğu için hiç anlamadım. Riskli olduğu için deneme de yapamadım.

Kartın üzerinde bir röle var sanırım yetersiz kaldığı için ikinci bir röle gerekiyor. Ayrıca kontaktörde mi olmalı?

Kontrol kartı - spindle bağlantısını bilgim az olduğu için hiç anlamadım. Riskli olduğu için deneme de yapamadım.

Kartın üzerinde bir röle var sanırım yetersiz kaldığı için ikinci bir röle gerekiyor. Ayrıca kontaktörde mi olmalı?
Kullandığın kart nedir abi ? Ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Teşekkür ederim.

4 eksen TB6600 hepsi bir arada (HY marka), Şahin Rulman'ın sattığına çok benziyor.

32. ve 31. sayfalarda tanımlamaya çalıştım, resimleri de var. Başka bilgi gerekiyorsa yazarım.

Spindle ve sürücüyü bağımsız (karta bağlamadan çalıştırdım).

Dediğim gibi ne nerden geliyor nereye gidiyor hiç anlamadım.
Sanırım @akg aynı sürücüyü farklı kartla kullanıyor. Örneğini denedim, ne açma/kapama ne de hızı çalıştırabildim.

Fikir notu_20160117_181020_01.jpg

sürücüde dışarıdan açma kapamayı aktif edecek parametreyi ayarlamanız şartt en önemlisi

Abi öncelikle spindle sürücüsünden harici düğme ile çalıştırma moduna al. Harici tetikleme için kabloları bağla. Bu kabloları tb6600 ın rölesine bağlayacaksın. Bildiğim kadarıyla tb serisi kartlarda o röle çıkışında karttan elektrik yok. Bu şekilde mach3 den spindle dediğinde röle tetiklemip sürücüyü devreye alacak.

Sürücüde açma/kapama ve hızı dışarıya alan komutlar;
P106=2 ve P108=2
Ayarlayınca sürücüden komut verilemiyor yani ayarlar çalışıyor. Birini sürücüden verip diğerini mach3 den sonra da diğeri için denedim yine olmadı. İkisinden birini bile çalıştıramadım.

Açma/kapama için ilave bir röle ve röleye ayrıca elektrik verilmesi gerekiyor gibi düşünüyorum ama tam ne olduğunu anlayamadığım için denemek istemedim.

Hız içinse TB6600 kartın üzerinde 0-10 volt çıkış var ama sanırım ayrıca ve bir şekilde 10V besleme gerekiyor(?). PowerFlex_4M sürücünün üzerinde +10V çıkış var, bununla harici potonsiyemetre kullanımı da gösterilmiş. Bense Mach3'den kontrol etmek istiyorum.

Mach3 "Spindle" seçeneğinde "PWMBase Freq." ayarı var, ne olmalı çözemedim, 5 den 1000'e kadar örnekler gördüm. Step, servo motorların spindle gibi kullanılması için de (ben de ayar gerekmiyor) olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,913
Son üye
boshesap

Yeni konular

Geri