Elekrik çarpıldım fakat kaçak akım atmadı

Arkadaşlar elektrik süpürgesini tamir ederken fişten çekmeyi unutup bir anlık içindeki bozuk olan butona bir dokundumki bir anlık gözlerim karardı elim ise hala uyusuk =( ancak evde bağlı olan 30ma kaçak akım bu sırada neden atmadı acaba

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar elektrik süpürgesini tamir ederken fişten çekmeyi unutup bir anlık içindeki bozuk olan butona bir dokundumki bir anlık gözlerim karardı elim ise hala uyusuk =( ancak evde bağlı olan 30ma kaçak akım bu sırada neden atmadı acaba

Kaçak akım bozuk veya çin malı olabilir...

=) scheneider ama çin mal almadım bilerek o zaman, daha hiç atmadı taktım takılı bu gidişlede hiç atmayacakmı dersin =)

Çamaşır makinası falan çalışıyor şimdi deneyip yazarım buraya

bozuk olmasından zıyade o prize baglımı taktıgın :) kacak akım rolesı onada dıkkat etmek lazım sıgortalar kapalı oldugunda prizde elektrik yoksa kacak akım rolesi bozuk olması ıhtımalını az buluyorum sahsen kacak akım rolesı dogrumu takıldı?
tum sıgorların gırısındemi?

bozuk olmasından zıyade o prize baglımı taktıgın :) kacak akım rolesı onada dıkkat etmek lazım sıgortalar kapalı oldugunda prizde elektrik yoksa kacak akım rolesi bozuk olması ıhtımalını az buluyorum sahsen kacak akım rolesı dogrumu takıldı?

Sigortalar kapalı olsa bile nötr toprak kaçağında kaçak akım yine de atar...

Merhaba.Elinizden butondaki bu açık metal uçlarından sadece faz ve nötürün birbirini tamamlayarak geçmesi şeklinde bir geçiş olmuş,ayağınızda da yalıtkan terlik o anda da varsa eğer,toprak hattından KAR'a onu düşürecek olan bu fark akımı (30 mA) gitmemiştir bu durumda.Normal sigorta (Otomat) ise,bu çok zayıf geçen akımla da düşmemiştir.Elektrik süpürgeleri plastik aksamlı gövde yapısında genellikle de yapıldıklarından dolayı,toprak hattı topraklı fişle prizden ayrıca alınmaz.Bu nedenle siz sadece faz ve nötürün elinizle de tamamlayıcısı olmuşsunuz bu durumda,KAR'a toprak hattından faz veya nötr hattı tarafından,bu teraziyi bozacak ve onu düşürecek olan 30 mA'ilk bir akım farkı toprak hattı üzerinden girmemiştir bu durumda.KAR'inin üzerinde yer alan elle çalıştırma butonuna,manuel olarak elle bastığınızda KAR atıyorsa çalışıyor,arızalı değildir demektir.Kolay gelsin.

Merhaba.Elinizden butondaki bu açık metal uçlarından sadece faz ve nötürün birbirini tamamlayarak geçmesi şeklinde bir geçiş olmuş,ayağınızda da yalıtkan terlik o anda da varsa eğer,toprak hattından KAR'a onu düşürecek olan bu fark akımı (30 mA) gitmemiştir bu durumda.Çünkü elektrik süpürgeleri plastik aksamlı gövde yapısında genellikle yapıldıklarından dolayı,toprak hattı topraklı fişle prizden ayrıca alınmaz.Bu nedenle siz sadece faz ve nötürün elinizle tamamlayıcısı olmuşsunuz bu durumda,KAR'a toprak hattından faz ve ya nötr tarafından bu teraziyi bozacak ve onu düşürecek olan 30 mA'ilk bir akım farkı girmemiştir bu durumda.KAR'inin üzerinde yer alan elle çalıştırma butonuna,manuel olarak da elle bastığınızda KAR atıyorsa çalışıyor,arızalı değildir demektir.Kolay gelsin.

Hocam sen benden önce davranmışsın. Atıyor deseydi devamında bende 30 ma fark oluşmamıştır diyecektim. Benden çok yaşayacaksın Binbaşı hocam..:)

evet kaçak akım ana girişi bağlı

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,323
Son üye
yunusemredoruk

Yeni konular

Geri