Güneş paneli sistem arızası

Aslında bana 1,5 mm kullanmamı ve tüm sistem de kullanmamı bu işlerle uğraşan bir arakadaşım tavsiye etmişti. görüşlerinize saygı duyarım orta da bir sorun var çünkü.

Arkadaşınızın söylediğine saygı duyarım. Bende bildiğimi paylaştım. Ortada iki fikir var. Diğer arkadaşlarında fikirlerine danışalım. Bu güçlerde voltaj ve akım içn 1.5 mm2 lik kablo yeterlimi onlarında fikrini alalım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
En basit örnek araçlarımızda 12 volt 50-55w olan ön farlar için 4 lük kablo kullanılıyor.

şimdi ben panel ile kntrolcü arasına 2,5mm kablo kullanayım mı yoksa daha da büyeteym mı kesiti. Şunu bilmek istiyorum ben kesiti büyülterek direnci azaltırım ve bunun sonucunda bir gerilim düşümü meydana getirmez miyim yanlış mı biliyorum.

şimdi ben panel ile kntrolcü arasına 2,5mm kablo kullanayım mı yoksa daha da büyeteym mı kesiti. Şunu bilmek istiyorum ben kesiti büyülterek direnci azaltırım ve bunun sonucunda bir gerilim düşümü meydana getirmez miyim yanlış mı biliyorum.

Aynen direnç azalır,gerilim düşümü azalır.4 lük yada 6 lık kullansanız daha iyi olacak.
Yada elimdeki kablo ziyan olmasın dersen bir 15 metre daha 2,5 luk al, iki hat yap.

(2x2,5 artı 2x2,5 eksi hattı gibi)

Son düzenleme:
tamm eyvallah yaparım yapmasına da sorun yüksek olasılıkla bu mudur dediğim gibi inverter cıkışından 220 alıyorum ama sanırım akım ın düşük olmasından yeterli gücü sağlamayıp bağlı olan cihazı çalıştırmıyr. Kesitleri değiştridiğimde görrelim inş sonucu.

Ama Serkanın dediği gibi akü inverter arasına kalın çok telli kablo lazım.10 luk yada daha kalın.

Bir sorum olacak , elimde kesitleri farklı iki kablo yer almaktadır. 1,5 ve 2,5 Ttr kablo bu kabloları 15 metre uzunluğundaki kabloları paralel baglarsak eğer herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım.

Bi de akü inverter ve kontrolcu arasına 10 luk ve 25 lik kablo kullnsm daha mı iyi olur.

Burada kullanılan volt küçük amper büyük olduğu için ne kadar kalın kablo olursa o kadar iyidir.Abartmamak kaydıyla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,873
Kullanıcılar
450,996
Son üye
cillop

Yeni konular

Geri