Gelin Rüzgar Türbini Yapalım

Sayın ums39 arkadaşım !
Ben iki nüveyi birleştirdim ama bobinleri söküp, yeniden sardım. Yani iki nüveyi tek bir nüve gibi düşünün. Boş nüveleri yanyana getirip, mengene ile sıkarak birbirine kaynak yaptım. Tekrardan yeni bobinler sardım.
Gene 3 bobin grubu sardım ve toplam 6 uç oldu.
Sizin yapmaya çalıştığınız sistemle pek olmaz gibi görünüyor. Nüvelerin yanından bobinler sarkarken birleştiremezsiniz.

Bobinlerin uçlarını ölçü aleti ile bularak numara veriyorum. Mesela ;
Birinci grubun uçlarına 1a- 1b diyorum.
İkinci grubun uçlarına 2a- 2b diyorum.
Üçüncü grubun uçlarına 3a-3b diyorum.

3 tane b uçları birbirine sarıyorum ve diğer a uçları köprü diyot ve kondansatörle doğrultuyoruz. İki tane uç çıkıyor, biri artı diğeri eksi oluyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın Şef,

Cevap verdiginiz için teşekkurler.
bobinleri yeniden sarmak biraz güç olacak zannedersem
bu arada bende yabancı forumlardan bilgiler topluyorum
naçizane birşeyler eklemek istiyorum konuyla ilgili;

Ruzgar enerjisinde en verimli olabilecek motor olarak
1 sırada Mikrodalga fırında kullanılan motorlar gösteriliyor
2 çamaşır makinesi motorları
gösteriliyor
arzu eden olursa bağlantı çeşitleri ile ilgili resimler ekleyebilirim
ama teknik olarak hiçbir fikrim yok , dolayısıyla zaman alacak ögrenmek

Herkese merhaba
Öncelikle forumda katkısı bulunan herkese sonsuz teşekkürler. uzun zamandır takip ediyorum araştırmaya çalışıyorum, evde kendim için belki laptopu şarj edebilmek için bir rüzgar türbini yamak istiyordum ama en önemli sorum motor du. Şu an bir motor buldum ama olurmu diye size sorayım boşuna almak istemem.
12V dc
30rpm ile 300 rpm arası çeşitler var
yüksek torklu vites kutusu motoru, çağı 2,5 cm boyu 6 cm falan
Yardımcı olursanız sevinirim

Sayın benkimya arkadaş !
Motor hakkında biraz daha bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Etiket değerlerini yazarsanız olur.
30 rpm ile300 rpm arası çeşitler var demişsiniz. Bu devirler büyük ihtimalle redüktör çıkışı devirlerdir. Yani motorun kendi devri atıyorum 1500 - 2800 devir iken redüktör aracılığı ile 30 - 300 devire düşürülmüştür. Bu şekilde redüktör milinden çevirmeye çalışırsanız motor milini döndüremeyeceksiniz. Bu nedenle bahsettiğiniz motor pek işe yaramaz gibi görünüyor.
Motorun kendi mil devri düşük olan motor bulursanız çok daha güzel olur.

bunu bu önümüzdeki hafta yapıcaz inş
olanları haftaya paylaşırım resimleriyle beraber :)

yazanlar;
12v dc
120 rpm resimdeki
çap: 25mm
uzunluk (şaft hariçl):59mm
şaft uzunluğu: 11mm
toplam uzunluk:70mm
şaft çapı 4mm
ağırlık 92 gr
anladığım kadarıyla ufak oyuncaklar gibi şeylerde kullanılıyor ama emin değilim

O görünen mili zor da olsa el ile çevirebiliyorsanız olur. Yok çevrilmiyorsa onu rüzgar da çeviremez. Resimden gördüğüm hali ile söylediğim gibi redüktörlü bir motor.

Birde kaset çalarlarda kullanılan dc motorlar varmış onlar olurmu

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,338
Son üye
the_tech

Yeni konular

Geri