lcd ısınma sorunu

alidurmus

Üye
arkadaşlar

16f877 ile bir devre yaptım ve pcm2004d 4x20 lcd ekran kullandım
ekranı aydınlatma için 5v üzerinden direnç üzerinden voltaj aldım.

sorun şu ki L7805CV entegresi ısınmaya başladı.

çözüm konusunda yardımcı olursanız sevinirim..

7805 entegresinden fazla akım çekiyorsun aliminyum soğutucu takmayı dene eğer işe yaramazsa daha yüksek akım alabileceğin 5v entegreler var onlardan kullan birde 7805 entegresine 12v üstünde bir voltaj uygularsanda fazla akım çekmeden ısınır

işin aslı lcd 4x20 ile ilgili devremde fazla akım çeken birşey yok.
benim anlamadığım bu lcd nasıl bu kadar ısıtıyor.
çözüm için devreler önerenler var .
http://forum.........com/

çözümden ziyade neden olduğu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bir yerde okudum girişteki voltaj farkının fazla olması nedeniyle ısınma olur diye
önce 12V indirdim daha sonra 5V regülatörü kullandım.
sorun hala devam ediyor.

fazla akım çekmeyen devrede regülatörün aşırı ısınması garip geldi doğrusu

bir yerde okudum girişteki voltaj farkının fazla olması nedeniyle ısınma olur diye
önce 12V indirdim daha sonra 5V regülatörü kullandım.
sorun hala devam ediyor.

fazla akım çekmeyen devrede regülatörün aşırı ısınması garip geldi doğrusu

benımde başima geçtı piyasada patates baskı 7805 ler çin malı dolaşiyor 50 adet almıştım hepsını çope attım satın aldığın yerı değiştır bence ikincı varsayım lcd aydınlatma ledlerınde drenç var drenç uzerınden ledlere gerılım vermelısın drek ledlere 5 volt gıdıyorsa buda aynı arızayı gosterır kolay gelsın

7805 kataloğunda 9 yada 10 volt 'a göre tasarlanmıştır 12 volt fazla geliyor bu 1 ... ikincisi ise devreden 150ma den fazla çekiyorsan ısınma yapabilir ve ayrıca ısındığıda elini yakmıyorsa bir problem çıkmayacaktır eğer yakıyorsa soğutucu kullan ama için rahat etsin diyorsan bir tane daha 7805 paralel bağla kondansatörlerini de takmayı unutma kolay gelsin

Lcd ledi için 5 Volt kullanman şart değil, 12, 24 vs. kullanabilirsin. Devrenin girişindeki (regülatörlerden önceki) voltajı, led akımını gerektiği kadar sınırlayacak watt'lı bir direnç ile led'e uygula (R=V/I) (W=V*I)

Başka bir deyişle, regülatör yerine direnci ısıt.

teşekkürler arkadaşlar

regülatöre sogutucu koydum buna rağmen ısınma var.
regülatörleri paralel bağlayıp birde direnç koymam halinde sorun azalmasını umuyorum.

anladığım kadarıyla lm7805 biraz sıkıntılı bu konuda fazla alternatifte yok anlaşılan.

S.A
Sn. Arkadaşım ben 7805 kullanmayı 2 yıldır bıraktım. Sadece küçük devrelerimde 7805 kullanıyorum. Lcd için back light beslemesi için 100 ohm 1 yada 2 watt direnç kullanırım. Tavsiyem 2575 geç.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,866
Kullanıcılar
450,985
Son üye
berkoooo
Geri