LED DEVRESİ

Youtube da bazi videolar var official audinin videolari audi buna benzer ledli sinyaller icin uzun bi suredir ugrasiyomus. Simdi diceksiniz koskoca audi iki dakika da yapar muhendisleri saglam falan diye ama once bi videoyu izleyin ondan sonra karar verin

Ahmet Serinöz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği

Tekrar merhaba;

Yeni konu açmamak için buradan yazmak istedim.12v 21w ampul yerine 12v 5w led ampul takılınca arıza ışığını yakmamak için kaç ohm kaç watt direnç bağlamam gerekir acaba.Biraz araştırdım kimileri 20ohm 21w diyor kimileride 25ohm 25w diyor.Tabi bu dirençler aluminyum gövdeli soğutuculu dirençler.Bu konuda sizler gibi bilgili üstadlar varken sizlere sormak istedim.

Saygılar...

Aranılan devre karaşimşek devresi değil dostum konuyu tam okumadın sanırım. Tekrar okumanı tavsiye ederim.

Tekrar merhaba;

Yeni konu açmamak için buradan yazmak istedim.12v 21w ampul yerine 12v 5w led ampul takılınca arıza ışığını yakmamak için kaç ohm kaç watt direnç bağlamam gerekir acaba.Biraz araştırdım kimileri 20ohm 21w diyor kimileride 25ohm 25w diyor.Tabi bu dirençler aluminyum gövdeli soğutuculu dirençler.Bu konuda sizler gibi bilgili üstadlar varken sizlere sormak istedim.

Saygılar...

16 ohm 16 watt minimum direnç takarsanız ve paralelinde 12 volt 5 watt led takarsanız totalde 12 volt 21 watt lambanın gücüne erişmiş olursunuz. Hesaplamada güç ve direnç formülleri kullanıldı. watt = volt x amper ve direnç = Volt / amper Söylediğiniz gibi bu direnç kesinlikle soğutucuya bağlanması gereklidir. Ben araçlarda lamba kontrol devresinin oldugunu duymamıştım. Gerçi modelli araba kullanmıyorum oda var.

kolay gelsin

16 ohm 16 watt minimum direnç takarsanız ve paralelinde 12 volt 5 watt led takarsanız totalde 12 volt 21 watt lambanın gücüne erişmiş olursunuz. Hesaplamada güç ve direnç formülleri kullanıldı. watt = volt x amper ve direnç = Volt / amper Söylediğiniz gibi bu direnç kesinlikle soğutucuya bağlanması gereklidir. Ben araçlarda lamba kontrol devresinin oldugunu duymamıştım. Gerçi modelli araba kullanmıyorum oda var.

kolay gelsin

Merhaba Serkan Bey;

Cevabınız için çok teşekkürederim.Dünden beri araştırma yapıyorum ve şu bilgilere ulaştım.

w / v=A 21W / 12V=1,75A yani arıza ışığının yanmaması için ampulün minimum 1,75A akım çekmesi gerekiyor.Ama bu değeri yuvarlayıp 2A olarak hesaplıyoruz.

V / A= Ohm 12v / 2A= 6 Ohm kullanılacak direncin ohm değeri.Watt değeri ise ampulün watt değerine eşit veya büyük olabiliyormuş.

Sonuç olarak arıza ışığının yanmaması için 6 Ohm 21W değerinde soğutuculu direnç kullanmam gerekiyor.Bu değerlerden yola çıkarak şu ürüne ulaştım. 4 Turn Signal LED Light Resistors Fix Flash 50W 6ohm | eBay 4 adet fiyatı kargo dahil 6,3$ yani kargo dahil takribi 15TL Aynı ürünü canım Türkiyem den almak istersem LED AMPUL ARIZA ÖNLEYİCİ DEKODER 25W 25 x2 =50 TL ürün bedeli artı 10 tl kargo ücreti yani aynı ürünün bana maliyeti 60 tl olur.
Bu tip ürün almak isteyen arkadaşlara bilgi amaçlı yazıyorum.

Saygılar...

Evet. 12 volt 21 watt lambanız mevcut. Aracınız arıza ışığının yanmaması içiin lambanızın bu gücü çekmesi gerekiyor. şimdi şöyle hesap edelim.

Siz 12 volt devrenize 6 ohm direnç takarsanız 2 amper akım çekersiniz. üzerinede 5 watt led bağlarsanız 0.41 amperde o çeker lambanızın toplam çekeceği amper 2.41 amperdir. Normalde lambanız 1.75 amper çekmesi gerekirken siz direnç ile boşuna dışarı ısı atacaksınız gereksiz yere. Benim yaptığım hesapta tam değerleri kullandım. Aracınızda neden boşuna elektrik harcayasınızki ne kadar elektrik o kadar yakıt demektir. Tamam çok cüzi küçük ama şimdi ince hesap yapmak varken gerek yok.

Şöyle düşünelim benim hesabımla ideal harcamamız gereken 1.75 amper. 5 watt led ise 0.41 amper
1.75 - 0.41 = 1.34 amperi harcamamız gerekiyor. hemen direnç hesabına koyalım. R = V / I R = 12 / 1.34 R = 8.95 ohm ve minimum 20 watt civarı bir direnç kullanmanız arızaya geçmesini engelleyecektir. şimdi diğer mesajımı okudum 16 ohm demiştim sanırım bir hesap hatası yapmışım özür dilerim tekrar hesapladığımda 8 ohm çıkıyor olmadı 8 ohm bi dirençle akımı 12 voltta ölçmek en sağlıklısı

bence 8.95 ohm 20 watt ve üzeri bir direnç kullanabilirsiniz. yuvarlarsan 8.5 ohm yada 8 ohm gibi... Direnç değeri düştükçe çektiği akım artar.

Dostum verdiğin sitelere baktımda ebuy sitesinde adet fiyatı 6.99 $ çifti 13.98$ 14$ desen şu an 30 tl ve üzeri bi fiyat yapar.

Tr fiyatı ise 25 tl ikisine demiş ürün çift olarak gönderiliyor. +kargo fiyatı ne kadar tutar bilmiyorum 10 tl demişsin normalin biraz üzerinde biz dosya sınıfını 6-7 tl ye gönderip alıyoruz. kargoyu düşünmezsen tr fiyatı daha uygun gibi..

Dostum senin için araştırdım elektronik malzeme satan bir ikifirma vereceğim fiyatı 6 tl incele bak düşün değerlendir ben olsam ne ebuy nede diğer fardoktorundan alırım

Ohm, , DİRENC.NET / Türkiyenin elektronik kompanent satış sitesi.

Seramik Kondansatör Polyester kondansatör, Karbon filim Metal Filim

bu iki sayfada wattlı direnç bulabilirsin. tavsiyem senin değerine en yakın ilk sayfada var. kolay gelsin.

Dostum verdiğin sitelere baktımda ebuy sitesinde adet fiyatı 6.99 $ çifti 13.98$ 14$ desen şu an 30 tl ve üzeri bi fiyat yapar.

Tr fiyatı ise 25 tl ikisine demiş ürün çift olarak gönderiliyor. +kargo fiyatı ne kadar tutar bilmiyorum 10 tl demişsin normalin biraz üzerinde biz dosya sınıfını 6-7 tl ye gönderip alıyoruz. kargoyu düşünmezsen tr fiyatı daha uygun gibi..

Dostum senin için araştırdım elektronik malzeme satan bir ikifirma vereceğim fiyatı 6 tl incele bak düşün değerlendir ben olsam ne ebuy nede diğer fardoktorundan alırım

Ohm, , DİRENC.NET / Türkiyenin elektronik kompanent satış sitesi.

Seramik Kondansatör Polyester kondansatör, Karbon filim Metal Filim

bu iki sayfada wattlı direnç bulabilirsin. tavsiyem senin değerine en yakın ilk sayfada var. kolay gelsin.

6,99C yani 6,35$ 4 adet ürünün fiyatı kargo dahil yani 4 adet direnç + kargo 15 tl ama sizin verdiğiniz siteden de alınabilir.Siz hangisini almamı tavsiye edersiniz.6,8 ohm olanı mı yoksa 10 ohm olanımı?

Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,913
Kullanıcılar
451,075
Son üye
bugra_6761

Yeni konular

Geri