Nükleer Santral Kurulsun Mu?

Ammada üflemişler haa :D
Su zenginliği kavramını öğretebilmek lazım. Ama bence zaten biliyorlardır.
Su zenginliği demek ülkenin coğrafi olarak almış olduğu su miktarı ile ölçülmektedir.
Dünyanın en su zengini bölgesi AMAZON YAĞMUR ormanları ise, en fakir ülkesi de arabistandır.
Nüfus oranlaması yapıldığında, neden fukara olduğumuzu açıklamak ise politik suça girmektedir :D
Bir de utanmadan demişler ki nüfusumuz 100 milyona çıkınca kişi başına 1100m3 e düşecekmiş. :D
Ortaya çıkan gerçeklik ise...
Nüfusumuz artıyor. Şişe suyu satan firmalar artıyor ama nedense su üretim ve arıtma tesisleri olduğu yerde sayıyor :D:cool:
Ama yağan yağmurlar ve metre kare başına düşen yağış miktarından bahseden yok ne yazık ki.

Su savaşları zaten var da senin haberin yok gurban :D
Ama her nedense bu savaşlardan etkilenmeyen tek bir ülke var, o da arabistan.
Heriflerde bir gram su yok ama asla bizim kadar susuzluk çekmiyorlar :D
O zaman Türkiye su zengini demeyeceksin...
Para var huzur var gardaş adamlar reçine ile deniz suyunu içme suyuna çeviriyor. Dünya üzerinde jeneratör destekli tek metro onlarda. ABB firmasının raylı sistemler için sattığı CER trafolarının %80'i aluminyum sargı, bakır sargılı CER trafo satışının %17'si arabistana, kalan %3'ü Dünyadaki diğer ülkelere !!!
Herşeyden haberimiz var sen rahat ol :D Onların petrolü bitince afrikadan beter olacaklar hiç merak etme... Bu günlerde coni abileriyle lale devri yaşıyorlar !

Son düzenleme:
Para var huzur var gardaş adamlar reçine ile deniz suyunu içme suyuna çeviriyor. Dünya üzerinde jeneratör destekli tek metro onlarda. Herşeyden haberimiz var sen rahat ol :D
Hay yaşa gardaşım benim.
Adamlar.. PARDON. BEY'ler arıtması en imkansız olan tuzlu suyu bile içme suyu haline çeviriyorlar. Bizimkiler şarıl şarıl akan suyumuzu alıp ta insanlarımızın kullanabilmesini sağlayamıyorlar.
Bu resim bizim köydeki bir çeşmenin videosundan alınmış bir resimdir.
Bir arkadaşımız sağolsun paylaşmış.
çeşme.png

Ben küçüklüğümde bu çeşmede oynayarak büyüdüm.
Çeşmenin oluğunda çimdim. Sabahları akan suya kafamı tutarak yüzümü yıkadım. Defalarca ağzımı dayayıp su içtim.
Daha bir ay kadar önce o çeşmede misafir arkadaşımla ayaklarımızı yıkayıp suyun serinletici etkilerini tartıştık.
Yaşım gereği 50 yıldır bu çeşmenin akışına ve zaman zaman suyun çekilip kuruluğuna da tanık oldum.
Sadece bizim köyde bu çeşme gibi akan 10 kadar çeşme bulunmaktadır.

Bir saniyede 1 litre su aktığını varsayarsak, (daha fazla da olabilir) sadece 1 yıl
içerisinde ne kadar suyun akıp gittiğini hesaplayabiliriz sanırım.
Diğer çeşmelerden örnekler.
çeşme 2.png

çeşme3.png

çeşme4.png

çeşme5.png

Sadece kendi köyümü örnek vermem doğru değildir. Türkiyemde bu gibi nice güzellikler ve doğal kaynaklarımız bulunmaktadır.
Kimbilir forumumuzdaki çoğu üyemizin köylerinde veya memleketlerinde de bu gibi örnekler görebiliriz.
Gel gelelim bizim köylülerimiz de evdeki su için ücret ödemektedir :D
Ama ne yazık ki tüm su dere aşağı akıp gitmektedir.
akar.png

Bu resim köyümüzde akan çeşmelerin toplam suyunu ifade etmektedir. Çünkü bu su köyümüzü terk ederek doğaya karışmaktadır.
Sadece bizim köyümüzdeki boşa akan suyu kabaca hesaplayalım.
Dere akıntısı ve suyun derinliği saniyede 50 litre kadar suyun aktığını ifade etmektedir. (En azından)
saniyede 50 litre ise dakikada 3000 litre.
Saatte 180.000 litre. 180 m küp.
günde 4320 metre küp.
Ayda. 129600m küp.
yılda ise 1.555.200 metre küp :D
O bahsi geçen site nedir ne değildir bilmiyorum ama bizim köyde boşa akan su bile büyük bir nüfusun ihtiyacını karşılayabilecek kadardır.
Yağmur yağmaması, gibi doğa olayları ile kendi kabahatlerini örtmeye çalışan politikacıların yorumları, bizim gibi bilimle uğraşan forumdaşlar için uygun ve geçerli bir maazeret olamaz olmamalıdır.
En azından konuya katılan arkadaşlar da köyleri ile ilgili ise kendi köylerinden benzer örnekler sunabilirler.
Benim örneğim Türkiyede belki de 1000 köyden sadece birisini temsil etmektedir.
Öyle köylerimiz vardır ki belki çok daha fazla ve daha sağlıklı suları durmadan akmaktadır.
Ne yazık ki şehirdekiler sadece DAMACANA suyunu bilmektedirler.

bitmez bu söz atışması ( benzetme diyelim )
halk (saz) ozanlarının karşılıklı deyişler söyleyerek şaka yollu tartışmaları, deyişli karşılaşma.

kimse ana nedenine inmiyor !!!
bir kaza olsa
1 - kendisine zararı var .
2 - topluma zararı var .

zenginlik nedir ?
1 - para
2 - gönül

elimizdeki ALLAH'ın vermiş olduğu nimetleri ( su , güneş vs gibi ) hiçe sayarak şeytana yol !!!
niye yaşıyoruz ,

Hay yaşa gardaşım benim.
Adamlar.. PARDON. BEY'ler arıtması en imkansız olan tuzlu suyu bile içme suyu haline çeviriyorlar. Bizimkiler şarıl şarıl akan suyumuzu alıp ta insanlarımızın kullanabilmesini sağlayamıyorlar.
Bu resim bizim köydeki bir çeşmenin videosundan alınmış bir resimdir.
Bir arkadaşımız sağolsun paylaşmış.
Ekli dosyayı görüntüle 56023
Ben küçüklüğümde bu çeşmede oynayarak büyüdüm.
Çeşmenin oluğunda çimdim. Sabahları akan suya kafamı tutarak yüzümü yıkadım. Defalarca ağzımı dayayıp su içtim.
Daha bir ay kadar önce o çeşmede misafir arkadaşımla ayaklarımızı yıkayıp suyun serinletici etkilerini tartıştık.
Yaşım gereği 50 yıldır bu çeşmenin akışına ve zaman zaman suyun çekilip kuruluğuna da tanık oldum.
Sadece bizim köyde bu çeşme gibi akan 10 kadar çeşme bulunmaktadır.

Bir saniyede 1 litre su aktığını varsayarsak, (daha fazla da olabilir) sadece 1 yıl
içerisinde ne kadar suyun akıp gittiğini hesaplayabiliriz sanırım.
Diğer çeşmelerden örnekler.
Ekli dosyayı görüntüle 56024
Ekli dosyayı görüntüle 56025
Ekli dosyayı görüntüle 56026
Ekli dosyayı görüntüle 56027

Sadece kendi köyümü örnek vermem doğru değildir. Türkiyemde bu gibi nice güzellikler ve doğal kaynaklarımız bulunmaktadır.
Kimbilir forumumuzdaki çoğu üyemizin köylerinde veya memleketlerinde de bu gibi örnekler görebiliriz.
Gel gelelim bizim köylülerimiz de evdeki su için ücret ödemektedir :D
Ama ne yazık ki tüm su dere aşağı akıp gitmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 56028
Bu resim köyümüzde akan çeşmelerin toplam suyunu ifade etmektedir. Çünkü bu su köyümüzü terk ederek doğaya karışmaktadır.
Sadece bizim köyümüzdeki boşa akan suyu kabaca hesaplayalım.
Dere akıntısı ve suyun derinliği saniyede 50 litre kadar suyun aktığını ifade etmektedir. (En azından)
saniyede 50 litre ise dakikada 3000 litre.
Saatte 180.000 litre. 180 m küp.
günde 4320 metre küp.
Ayda. 129600m küp.
yılda ise 1.555.200 metre küp :D
O bahsi geçen site nedir ne değildir bilmiyorum ama bizim köyde boşa akan su bile büyük bir nüfusun ihtiyacını karşılayabilecek kadardır.
Yağmur yağmaması, gibi doğa olayları ile kendi kabahatlerini örtmeye çalışan politikacıların yorumları, bizim gibi bilimle uğraşan forumdaşlar için uygun ve geçerli bir maazeret olamaz olmamalıdır.
En azından konuya katılan arkadaşlar da köyleri ile ilgili ise kendi köylerinden benzer örnekler sunabilirler.
Benim örneğim Türkiyede belki de 1000 köyden sadece birisini temsil etmektedir.
Öyle köylerimiz vardır ki belki çok daha fazla ve daha sağlıklı suları durmadan akmaktadır.
Ne yazık ki şehirdekiler sadece DAMACANA suyunu bilmektedirler.

Bu fotoğraflar bugün var yarın yok ilerde nostalji ve hatıra olarak kalacak. İlerisini düşünmezsek torunlarımız soyumuz perişan olacak ! Taşıma suyuyla bu değirmen dönmez teknik veriler bunu bağıra bağıra söylüyor. Pire ile devenin gücünü mukayeseye etmenin anlamı yok.
Atatürk gençliği ileriyi görür ileriyi düşünür. Hani "muasır medeniyetler seviyesi" hedefi. Bu kafayla gidersek gelişmemiz mümkün değil. Çok şükür ki ileriyi gören bir iktidara sahibiz...

Son düzenleme:
Bazı arkadaşlar nükleer ile üreten Türkiye arasında bağlantı kurmuşlar belirtmişler. Elbette biz de üreten Türkiye istiyoruz ancak Akkuyu nun kurulması üreten Türkiye kavramını yansıtmıyor. Şöyle ki santrali Ruslar kuruyor ve elektriği de satın alıyoruz. Yani bu santral Rusya da kurulacağına Türkiye de kurulmuş oldu. Yine bize elektrik satacaklar. Bu nedenle konuyu doğru anlamak lazım. Akkuyu nun kurulması üreten Türkiye kavramıyla özdeşleşmiyor. Bu işin muassır medeniyetlere ulaşmakla da bir alakası yok.Volkwagen Türkiye de fabrika kuracağını açıkladı.O zaman ne mutlu bize bak otomotiv fabrikamız mı var diyeceğiz.Bak muassır medeniyetler seviyesine mi çıkıyoruz diyeceğiz.Tabi ki hayır.Bunu söylememiz için o nükleer santralleri bizim yapabiliyor oomamız lazım. Mesela bunu HES lerde yapabiliyoruz.

Çernobil deki kazanın operatör kaynaklı olduğu yazılmış. Kaza tasarım kaynaklı. Dizide de gösteriliyor.

Nükleer santraller en çevre dostu enerji kaynağından birisi. Termiklerdeki duman ve kül çevreye zarar veriyor, rüzgar deseniz kuşların ve birtakım hayvanların yaşam alanını etkiliyor, su da iklim değişikliği gibi nedenler oluşturuyor ( baraj gölleri ) .Bir güneş enerjisi var çevre dostu olan o da çok verimli değil. Ama nükleer hem çok verimli hem de kaza vs olmadığı sürece çevreye zararı neredeyse yok. bu anlamda nükleeri destekliyorum. Ama günümüz teknolojisine uygun güvenlik önlemlerinin olması şartıyla.

Bazı arkadaşlar nükleer ile üreten Türkiye arasında bağlantı kurmuşlar belirtmişler. Elbette biz de üreten Türkiye istiyoruz ancak Akkuyu nun kurulması üreten Türkiye kavramını yansıtmıyor. Şöyle ki santrali Ruslar kuruyor ve elektriği de satın alıyoruz. Yani bu santral Rusya da kurulacağına Türkiye de kurulmuş oldu. Yine bize elektrik satacaklar. Bu nedenle konuyu doğru anlamak lazım. Akkuyu nun kurulması üreten Türkiye kavramıyla özdeşleşmiyor. Bu işin muassır medeniyetlere ulaşmakla da bir alakası yok.Volkwagen Türkiye de fabrika kuracağını açıkladı.O zaman ne mutlu bize bak otomotiv fabrikamız mı var diyeceğiz.Bak muassır medeniyetler seviyesine mi çıkıyoruz diyeceğiz.Tabi ki hayır.Bunu söylememiz için o nükleer santralleri bizim yapabiliyor oomamız lazım. Mesela bunu HES lerde yapabiliyoruz.

Çernobil deki kazanın operatör kaynaklı olduğu yazılmış. Kaza tasarım kaynaklı. Dizide de gösteriliyor.

Nükleer santraller en çevre dostu enerji kaynağından birisi. Termiklerdeki duman ve kül çevreye zarar veriyor, rüzgar deseniz kuşların ve birtakım hayvanların yaşam alanını etkiliyor, su da iklim değişikliği gibi nedenler oluşturuyor ( baraj gölleri ) .Bir güneş enerjisi var çevre dostu olan o da çok verimli değil. Ama nükleer hem çok verimli hem de kaza vs olmadığı sürece çevreye zararı neredeyse yok. bu anlamda nükleeri destekliyorum. Ama günümüz teknolojisine uygun güvenlik önlemlerinin olması şartıyla.

Arap kadar zengin değilsen yap işlet devret en iyi çözümdür. Bu işin başka alternatifide yoktur, önemli olan hızla artan talebi karşılayacak arzın oluşturulmasıdır. Bugün razı olursun ileride kaymağını yersin. O yüzden bu işe girişmekte çok geç kaldık diyorum.

Arap kadar zengin değilsen yap işlet devret en iyi çözümdür. Bu işin başka alternatifide yoktur, önemli olan hızla artan talebi karşılayacak arzın oluşturulmasıdır. Bugün razı olursun ileride kaymağını yersin. O yüzden bu işe girişmekte çok geç kaldık diyorum.

Taşeron veya tali işveren, alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimler ile de anılan, birçok durumda bir işin veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir.

niye arap ülkeleri yardımcı olmuyor .

Arap kadar zengin değilsen ( ALLAH tarafından müslümanlığa verilen nimet )
( ilk müslümanlığın çıkış yeri )
bu nimeti iyi kullanmasan ( zevk ve sefa ) o da bitecek .
birlik beraberlik olsa ( müslümanlık )

hızla artan talebi karşılayacak arzın
niye hızla artan talep ? ( yiyeceğin bir tas yemek )

Bugün razı olursun ileride kaymağını yersin.

kaymaklı ölüm olur ( burada yazarız nasıl tamir edebiliriz diye .
eskisi gibi olmaz yıpranma olmuştur , yeni yapılması gerek .
çöpü hurdacı alır mı ?

Son düzenleme:

Almanya 20 yıl arayla 2 dünya savaşından yenik çıktı.özellikle 2.dünya savaşından sonra deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmadı.( internette dönemin Berlin fotoğraflarını görebilirsiniz)

Aynı Almanya bugün endüstirde Avrupa nın 1 numarası.

Bu durumu da "Arap kadar zengin " olmakla değerlendirebilecek misiniz?

gelişmişlik çalışmakla ve üretmekle olur.yap işlet devret modeli, bugüne kadar olan örneklerinde görüldüğü üzere, her zaman son tüketicinin yani bizlerin aleyhine olmuştur.Mesela bir insan hiç gitmediği bir şehirde yapılan köprüye verilen garantisman yüzünden fazladan para ödüyor gibi...

Almanya 20 yıl arayla 2 dünya savaşından yenik çıktı.özellikle 2.dünya savaşından sonra deyim yerindeyse taş üstünde taş kalmadı.( internette dönemin Berlin fotoğraflarını görebilirsiniz)

Aynı Almanya bugün endüstirde Avrupa nın 1 numarası.

Bu durumu da "Arap kadar zengin " olmakla değerlendirebilecek misiniz?

gelişmişlik çalışmakla ve üretmekle olur.yap işlet devret modeli, bugüne kadar olan örneklerinde görüldüğü üzere, her zaman son tüketicinin yani bizlerin aleyhine olmuştur.Mesela bir insan hiç gitmediği bir şehirde yapılan köprüye verilen garantisman yüzünden fazladan para ödüyor gibi...

Bu iş köprüye benzemez işte enerji talebi var ve arz oluşturulmak zorunda. Güneş,rüzgar, kıl tüy yün gibi kaynaklar nükleerin yanında devede kulak bile değil sadece tek bir tüy.
Termik santral kuruyorsun girdisi çok büyük, havayı mahvediyor. Hidroelektrik santral kuruyorsun derelere nehirlere set çekiyorsun doğanın dengesi altüst oluyor, ayrıca bu kadar bol su nereye kadar var. Lamı cimi yok arkadaş Geleceğini, istikbalini düşünen her Türk vatandaşı Nükleere destek vermeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri