Plc yazılım ı kime aittir..

Şimdi burada yaşanan durumu daha öncede yaşadığım için iyice emin olmak istiyorum,onuda anlatayım aslında benim hatalı olduğu mu herşeyin yazılı olması gerektiğini söyleyeceksiniz biliyorum ama burada sadece hırsız mı suçlu meselesini aydınlatmak istiyorum.
Bu konudan ayrı başka bir firmanın isteği üzerine kendi kullandıkları ama üretimi Denizli de bir firmaya ait makinaları var bu makinada tasarlanan bir kart var ve üzerinde pic kullanılmış makina sayısı bayaa var ve 24 volt akü ile çalışıyor tabii dizaynı profesyonel ce olmadığı için sürekli arıza yapıyor ve genelde pic te gidiyor üretici firmadan yedek malzeme istiyorum ücret karşılığı gönderiyor bunların içinde pic te var bir Zaman sonra firmadan yazılımcı arkadaş işten ayrılıyor ve bütün yaptığı programları siliyor aralarındaki problemi ben bilmiyorum ilgilendirmiyorda zaten bana gereken işimin görülmesi,buraya kadar iyi sıkıntı yok şimdi firmadan pic talebinde bulundum açıklamalarında makinalarında yenileme yaptıklarını eski pic lerden ellerinde olmadığını söylediler bende araştırıp o programı yazan arkadaşı buldum ve pic istedim o zamanın değeriyle 2000₺ adet fiyat verdi tamam 10 adet aldım 1 ay sonra yine istedim bu sefer 3500₺ fiyat verdi müşteriye sordm napalım alalım dedi aldım yaklaşık iki üç ay sonra yine istedim 10 adet 5000₺ fiyat verdi o zaman kızdım tabi bu nereye kadar gidecek diye müşterim şuan için almamı ama bir çare bulmalı söyledi buraya kadarda tamam mı arkadaşlar.

Bende kartı yeniden dizayn edip kendi kartımı bastırmaya karar verdim onunda ARGE sine başladım kart çizimini ve baskısını yaptım yazılımını yine bir firmaya teklif ettim aynı durumu onlarada açıkladım kartın ve projenin bana ait olduğunu yazılımın da bana özel yapılması gerektiğini açıkladım başta ok dendi ve süreç başladı testler yapıldı iş bitti o zamana kadar harcamalar benim tarafımdan karşılandı ve geldik üretime,ben çin den kart bastırmak için sipariş geçtim komponentler alındı herşey tamam pic yüklemesi gerekli arkadaş yazılımın şifresini vermiyor, hayırdır neden vermiyorsun ben yazdım ve sürekli ben yüklerim diyor aynı durumu onada anlattım ben seninle çalışmak istemiyorum işini yaptın paranı aldın bndan sonra seninle bir işim yokki benim.işte benim arlamak istediğim durum bu her yazılımı yapan yaptığınıh sahibimidir yoksa ücret karşılığı yaptığı işi teslim edip çekilmelimidir.anlamak istediğim bu başka birşey değil..
Şimdiden okuduğunuz ve yorumlarınız için teşekkürler...

Cevabınız için teşekkürler
Aslında ben problemimi çözdüm kendi oğlumu elektronik ve yazılım üzerinde geliştirdim ancak bu ve bunun gibi durumları prosedürü nedir ahlaki ve ticari boyutu nedir bunlar beni ilgilendiren, inşaallah tekrar böyle yanlışa düşmem ama ben yaşıyorsam aynı sorunu başkalarıda yaşıyor belki süreç böyle zannediyordur,çünki başka bir makina üreticisi arkadaş bana biraz dert yandı gibi iş yaptığı kişilerle çalışmak istemiyor ama pano dizimi ve yazılım işini onlar yaptığı için aynı problemi onada yaşatıyorlar gibi birşey ima etti,tabii ben işin içine girmeyi etik görmedim çünki aralarında halihazırda bir ticaretleri var..
Madem böyle bir durum yaşanmış neden yazılımın üzerinde önemli şekilde eğilmediniz? Anlaşmada sözle dahi konuşulmuşsa meslek ahlaki ve hukuken haklısınız. Bunu nasıl ispatlarsınız bilemem. Bu tür çalışmaların heba olmaması ve ileride sorun olmaması için önlem almak gerekir. Ayrıca tek kişiye bile bağımlı olmamalı, en azından kodlar açık olmalı.
Siz, yazılım yapanın sorumluluğuna takıldınız. Sorumluluk isteneni yapmaktır. Yazılımcı isteneni yapmışsa, başta istenmeyenleri sonradan ilave etmek doğru olmaz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
abi bilimle sanatı karıştırmayalım bilim var olanla ilgilenir ama sanat yaratır bir nevi allahlık gibi bişi (teşbihte kusur aranmasın )yani davinci mona lisayı yapmasaydı kimse yapamayacaktı mikalengelo düşünen adamı yapmasa kşmse yapamayacaktı. ama suyun h20 olduğu birgün mutlak bilinecekti elektro magtenizma mutlak bulunacaktı ..
sayın @servetd ustam, "ALLAH" lafzı (kelimesi) dilimize arapçadan geçmiştir, aslı, kelime kökeni
"el-ilah" tır. yaratmak, oluşturmak, bir şeyleri icat etmek insanoğlunun hamurunda vardır. yaratmak kelimesi çooook geniş bir anlam ifade eder ve bir çok şeyi kapsar. hani birilerinin dediği gibi "yaratmak Allah'a mahsustur" söylemi sadece ve sadece yalandır, uydurmadır. çünkü kitapta yazar "ben size kullanasınız diye akıl verdim" sorgulamadığın kullanmadığın akıl sana yüktür.
bu arada her yazılımcı, bir yaratıcıdır. aklını kullanmıştır, (ç)almıştır, uydurmuştur, ekleyip çıkarmıştır, geliştirmiştir ve bizlerin kullanımına bir ürün sunmuştur. bunun kullanımı ücreti karşılığı bize sunulur. henüz yeni bir sektör olduğu için, kanunlar ve kurallar tam oturmamıştır. kim haklı, kim haksız tartışmak hem boş, hem de yorucu olur. bir oyunu kurallarına göre oynamak istiyorsan (ki kuralları kendine doğru esnetmek bile olsa) söz uçar yazı kalır. yazıya (sözleşmeye) dökülmeyen her şeyde sınıfta kalırsın. bizler hala yazıyı icat edilmediği dönemi yaşıyoruz. sözümüz senet diyoruz. doğrudur söz senettir ama, yazı/belge her şeyin kanıtı ve teyididir. herkese ispattır. kanun karşısında sorumluluk sınırıdır.
değerli konu sahibinin eksikleri, kendi yazılımcısını bulundurmaması (ileriyi görmeyip maaştan tasarruf) , arkadaş dediği şirkete iş yaptırması, bu işlerler de yazılıma şifre konduğunu bilmemesi, yaptırdığı işin kullanım haklarını belgelendirmemesi, gibi gibi, bir çok belirsiz ve eksik yerler var. bu durumda % 100 haklı olsa bile haksızdır. çünkü yazılı hiç bir belgesi yok. (faturası var işe yaramaz, çünkü fatura hizmet / mal bedeli belirtir, içerik yazmaz)
yanisi böyle bir durumda yazılımcı haklıdır.

sayın @servetd ustam, "ALLAH" lafzı (kelimesi) dilimize arapçadan geçmiştir, aslı, kelime kökeni
"el-ilah" tır. yaratmak, oluşturmak, bir şeyleri icat etmek insanoğlunun hamurunda vardır. yaratmak kelimesi çooook geniş bir anlam ifade eder ve bir çok şeyi kapsar. hani birilerinin dediği gibi "yaratmak Allah'a mahsustur" söylemi sadece ve sadece yalandır, uydurmadır. çünkü kitapta yazar "ben size kullanasınız diye akıl verdim" sorgulamadığın kullanmadığın akıl sana yüktür.
bu arada her yazılımcı, bir yaratıcıdır. aklını kullanmıştır, (ç)almıştır, uydurmuştur, ekleyip çıkarmıştır, geliştirmiştir ve bizlerin kullanımına bir ürün sunmuştur. bunun kullanımı ücreti karşılığı bize sunulur. henüz yeni bir sektör olduğu için, kanunlar ve kurallar tam oturmamıştır. kim haklı, kim haksız tartışmak hem boş, hem de yorucu olur. bir oyunu kurallarına göre oynamak istiyorsan (ki kuralları kendine doğru esnetmek bile olsa) söz uçar yazı kalır. yazıya (sözleşmeye) dökülmeyen her şeyde sınıfta kalırsın. bizler hala yazıyı icat edilmediği dönemi yaşıyoruz. sözümüz senet diyoruz. doğrudur söz senettir ama, yazı/belge her şeyin kanıtı ve teyididir. herkese ispattır. kanun karşısında sorumluluk sınırıdır.
değerli konu sahibinin eksikleri, kendi yazılımcısını bulundurmaması (ileriyi görmeyip maaştan tasarruf) , arkadaş dediği şirkete iş yaptırması, bu işlerler de yazılıma şifre konduğunu bilmemesi, yaptırdığı işin kullanım haklarını belgelendirmemesi, gibi gibi, bir çok belirsiz ve eksik yerler var. bu durumda % 100 haklı olsa bile haksızdır. çünkü yazılı hiç bir belgesi yok. (faturası var işe yaramaz, çünkü fatura hizmet / mal bedeli belirtir, içerik yazmaz)
yanisi böyle bir durumda yazılımcı haklıdır.
Değerli yorumun için teşekkür ediyorum sayın paskomya ben ilk ve en büyük hatamı kart tasarlarken arkadaş dediğim insanlara güvende yaptım,ne yazıkki bendede insanların artık kötülüğü değilde iyiliği örnek almaları konusunda bir ısrar var,aslına bakarsanız önceki açıklamamdada yazdığım gibi sorunumu hallettim çünki zaten proje benim olduğu için başkasının kullanabilmesi için bu makinadan almış veya alan biriyle ilişkisi olmalı,yazılımcı maaşı konusunda yanlış düşünmüşsünüz çünki tasarruf değil henüz ortada birşey olmadığı için almadım şimdi kendi oğlum yazılımcı ve elektronik mühendisi,bu güne gelene kadar elimden ne fırsatları kaptırdığımı size anlatamam hepte dost görünüpte eline fırsat geçmiş insanlara güvendim halada güveniyorum birgün o kişiyle iş yapacağıma eminim...bu konuyu açmamdaki sebep kimseyi yargılamak sorgulamak yada zan altında bırakmak değil maksadım,ama ortada bir sektör var ve yeni sayılır ilerki zaman da güzel iş yaptırır gözüküyor ama bu sektörde kötü niyetli insanlarda türeyecek ve türüyorda bu konu şimdi birçok kişiye bir örnek teşkil etsin istedim yazılımcı kendini tartsın iş yaptıranda başına gelebilecekleri öngörsün istedim.
Konuya dahil olan herkese teker teker teşekkür ederim..

Siz insani ve ahlaki yönden bakmışsınız fakat ticari ilişkiler öyle olmuyor maalesef. Siz de cihazınızın birileri tarafından kopyalanmasını ve kolonlanmasını istemezsiniz.

Değerli yorumun için teşekkür ediyorum sayın paskomya ben ilk ve en büyük hatamı kart tasarlarken arkadaş dediğim insanlara güvende yaptım,ne yazıkki bendede insanların artık kötülüğü değilde iyiliği örnek almaları konusunda bir ısrar var,aslına bakarsanız önceki açıklamamdada yazdığım gibi sorunumu hallettim çünki zaten proje benim olduğu için başkasının kullanabilmesi için bu makinadan almış veya alan biriyle ilişkisi olmalı,yazılımcı maaşı konusunda yanlış düşünmüşsünüz çünki tasarruf değil henüz ortada birşey olmadığı için almadım şimdi kendi oğlum yazılımcı ve elektronik mühendisi,bu güne gelene kadar elimden ne fırsatları kaptırdığımı size anlatamam hepte dost görünüpte eline fırsat geçmiş insanlara güvendim halada güveniyorum birgün o kişiyle iş yapacağıma eminim...bu konuyu açmamdaki sebep kimseyi yargılamak sorgulamak yada zan altında bırakmak değil maksadım,ama ortada bir sektör var ve yeni sayılır ilerki zaman da güzel iş yaptırır gözüküyor ama bu sektörde kötü niyetli insanlarda türeyecek ve türüyorda bu konu şimdi birçok kişiye bir örnek teşkil etsin istedim yazılımcı kendini tartsın iş yaptıranda başına gelebilecekleri öngörsün istedim.
Konuya dahil olan herkese teker teker teşekkür ederim..
bak güzel insan, yaratmak, oluşturma göreceli kavramlardır. benim doğrularım ile, sizin doğrularınız bir noktada çakışabilir. (iyi yada kötü). şimdi yazılımcı arkadaş ister, iyi niyetli olsun, ister kötü niyetli olsun kendi penceresinde haklıdır. bu onu savunduğum anlamına gelmez. insani duygular her zaman kendi çıkarları doğrultusundadır. .... yanisi ben 4 tane beer+ ve şarap takviyesiyle siz kötü durumda bırakıyorsam affola. yanisi siz konu, hakkında bilgi sahibisiniz ve konuya çözüm için kararı verecek sizsiniz.

Olaya ters taraftan bakalım.
Müşteriniz, sizin fikir üreterek-düşünerek- tasarlayıp, emek vererek ürettiğiniz (Lisansı veya patenti olmayan) makine için size bir bedel ödedi.
Bir süre sonra yeni makine ihtiyacı olduğunda sizden fiyat aldı ve miktar yüksek geldi.
Bir başka imalatçıya giderek KENDİSİNE AİT mevcut makineden üretip üretemeyeceğini sordu.
Bu imalatçıda var olan makineyi kopyalayarak daha ucuza üretti.
Fikir yok, ar-ge yok, düşünme yok.

Bu durumda makinenin parasını vererek satın alan müşteriniz kendince haklı bir iş mi yaptı?

Olaya ters taraftan bakalım.
Müşteriniz, sizin fikir üreterek-düşünerek- tasarlayıp, emek vererek ürettiğiniz (Lisansı veya patenti olmayan) makine için size bir bedel ödedi.
Bir süre sonra yeni makine ihtiyacı olduğunda sizden fiyat aldı ve miktar yüksek geldi.
Bir başka imalatçıya giderek KENDİSİNE AİT mevcut makineden üretip üretemeyeceğini sordu.
Bu imalatçıda var olan makineyi kopyalayarak daha ucuza üretti.
Fikir yok, ar-ge yok, düşünme yok.

Bu durumda makinenin parasını vererek satın alan müşteriniz kendince haklı bir iş mi yaptı?
Öyle yapan birçok kişiye rastlayabilirsiniz zaten,eğerki proje ve fikir sizinse en önemlisi patenttir tabi ücretini ödemeye değecek birşey ise,ama o müşteriye sorsan kendisi haklıdır çünki emeğe saygı nedir bilmez,bu durumda müşteri kendi kazancını hesaplar yapılan işin mahiyetine göre değişsede ARGE yapmış biriyle kopya yapmış biri arasındaki farkı bilemezler ne gibi işlemler yapıldığını ne gibi hatalarla karşılaşıp nasıl çözüm bulunduğunu kopyacı bilmez..

Forum istatistikleri

Konular
128,918
Kullanıcılar
451,083
Son üye
ahmetkaya2828

Yeni konular

Geri