Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Sayin Omurcan185:

Benim hicbir fikrim yok. Anlamadigim icin sordum zaten. Bobin kablolari dikkatimi cekti. Dediginiz gibide olabilir, fikrim yok. Ben direkt alternatore odaklandigim icin.. :)

Videoda diyor zaten neodymium magnet diye.. Fakat output: 400Vpp 5000Hz deyince acaba bir cesit alternator calismasi olabilirmi diye dusundum.
400Vpp yazmıs demısınız Vpp tepeden tepeye deger.5KHz oldugu ıcın benım dedıgım olma ıshıtmalı arttı baya arttı :D

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
40x20x10 mıknatıslarina göre çizilmiş bir flanş alternator çizimi can sıkıntısına çizdim belki örneğe bakmak isteyen olur tabi sayin şefte teyit ettikten sonra.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1393626130087.jpg
    1393626130087.jpg
    34.6 KB · Görüntüleme: 46
Bugün arastirma sirasinda ilgimi bir şey çekti;
1500 tl ye
500w rüzgar türbini
2 adet 60x2=120 a akü
1 adet 220v 750w power inventor
Sarj kontrol cihazi
Ve ortalama 1 saatlik 380w gider ve saatlik 400w üretim bunlar mümkün mü ? abartılı mı? Yoksa yetersiz mi?

Not: Bunlar benim hesaplamam değil alıntıdır!!

40x20x10 mıknatıslarina göre çizilmiş bir flanş alternator çizimi can sıkıntısına çizdim belki örneğe bakmak isteyen olur tabi sayin şefte teyit ettikten sonra.

bence yeterince guzel fakat .miknatis cizimini felanda koysaydiniz bence daha yararli olurdu.benimde birkac cizimim var bunu yapmadan once onu yapmak istiyordum fakat cok fazla mazeme gerekliydi torna parasi baya bulcakti tanidik tornaci olmayinca bi rotor traslama bile 25 Tl tutuyo bide hic habersiz gibi durursan 30 35 tl yi bulur .polyesterdi felan masrafi artiyo..

bugün 6 da kaktım tornacıya gıdıp rotoru tekrar traslattım. geldım ve yapıstırdım suanda kurumasını beklıyorum yarın takıp denıycem.daha sonra elektronıkcıye gıttım ve 3 adet 10A kopru dıyot aldım.geldım anca kurumalı olmus.oturdun pc basına bı sarj devresi tasarlıyım dedım bıraz ornek devrelere felan baktım Şöyle bi sistem tasarladım madem burdayım dedım paylasayım mıllette faydalansın.şöyle çalısıyo solar yada rüzgar türbününde kullanılabılır oncelikle devre 14.5-50V Rahat calısma sahasına sahıp.RV3 trimpotu ıle once cıkıs voltajını ayarlıyoruz daha sonra akumuz 14.5 voltan dusuk ise devre calısıyor ve sarja baslıyor dusuk deıl ıse yani 14.5 Voltan fazla ıse (akünün dolu oldugu voltaj) roleyı yuke gecırıyor ve D4 ledi yanıyor.busekılde ruzgar turbunumuz sıkısma yapmıyor vede aku omrunu artırmıs oluyoruz.kullanmak ısteyenler kullanabılır.

buyuk Gormek için: https://i.kontrolkalemi.com/1/xR4O0R.png

!!! UZGUNUM YUKLEYINCE FARK ETTIM (Q?) YAZAN TRANSISTOR 2N3055 OLACAK ONU DUZELTMEYE UNUTMUSUM.

bence yeterince guzel fakat .miknatis cizimini felanda koysaydiniz bence daha yararli olurdu.benimde birkac cizimim var bunu yapmadan once onu yapmak istiyordum fakat cok fazla mazeme gerekliydi torna parasi baya bulcakti tanidik tornaci olmayinca bi rotor traslama bile 25 Tl tutuyo bide hic habersiz gibi durursan 30 35 tl yi bulur .polyesterdi felan masrafi artiyo..

Sayın omurcan
Cizmekte sıkıntı yok.memlekette tanıdık cok gittiğimde halledecem güzel bir çalışma yapıcam.

Sayın omurcan
Cizmekte sıkıntı yok.memlekette tanıdık cok gittiğimde halledecem güzel bir çalışma yapıcam.

az once yenilenebilir enerji ile ilgili herseyi biraktim.nedenini soracak olursniz rotoru takip 250-300 devirde 1.20 v verdi akim ise 20mA gercwkten biraktim yaptigim.masraflara hic ve hic deymedi kucuk oyuncak motorlari dahi1.5v veriyo ben esswkkadar motor yaptim bi bokun oldugu yok...

az once yenilenebilir enerji ile ilgili herseyi biraktim.nedenini soracak olursniz rotoru takip 250-300 devirde 1.20 v verdi akim ise 20mA gercwkten biraktim yaptigim.masraflara hic ve hic deymedi kucuk oyuncak motorlari dahi1.5v veriyo ben esswkkadar motor yaptim bi bokun oldugu yok...

Sayın omurcan185;
Önce biraz sakin ol ağzımızıda bozmayalım büyükler de var burada.
Şimdi gelelim senin sorununa..
1.) Sana demiş oldugum gibi 24 oyuklu bir statore mıknatıs yerlesimini 24X1/3 den 8 adet kullansaydın yani 3 oyuga bir mıknatıs gelseydi ve
2.)Rotor uzunluğun 40mm iken sen 50mm uzunluğunda mıknatıs kullanmasaydin;
Emin ol 200 devirde 10v kadar enerji alacaktın benim yaptığım alternatörde elimle (24 oyuklu seninki ile aynı ) cevirmemle 9v den fazla alabilmistim Ac çıkışı olarak ..
O yüzden sinirlenmeden önce yada ben bu işi bırakıyorum demeden once kendi yaptığın çalışmayı gözden gecirmelisin..

Ve eğer bu sayfanın en başında sayın şef beyin uzunca yazdığı yazıyı dikkate almış olsaydin gene sorunla karşılasmazdın yazmış olduğu yazıda formüle etmiş sayın sef bey o yüzden daha fazla araştırma yapman gerekiyor..

Forum istatistikleri

Konular
128,841
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri