sabit grup

merhaba arkadaşlar benim sorum şu sabit grubu röleye akım bilgileri veren akım trafosundan önce bağlamamız gerekiyor bu bilgi kesin doğrumudur.Eğer doğruysa bizim işletmede bu konuyla ilgili bi sorun var çünkü sbt grubu devreye alınca cosq değişiyor(yani akım trafosundan sonra bağlanmış sanırım diğer grupların bağlandığı yere).teşekkürler saygılar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn.engineerfire35

Diğer mesajlarınızdan hatırladığım kadarı ile sizin ölçüm sisteminiz (yani satışa esas ölçü) 31.5 kV. dan idi galiba.Doğru ise trafo sabit kondansatörünüz röleye akım bilgisi veren akım trafosundan önceye(trafo tarafına) bağlanması gerekmektedir.Bu bilgi doğrudur.

Mevcut haliyle bağlı olmasının mahsuru,yüksek enerji tüketiminde belki tam anlayamazsınız ama düşük enerji tüketiminde; kompanzasyon sistemi çekilen yükün cosQ'sini düzelttiği için trafonun reaktif kaybı açıkta kalır.Siz röle ayarlarından Cos Q yi 0.99 dahi yapsanız trafo reaktif kaybından dolayı primerdeki ölçüden hesapladığınızda Cos Q daha düşük çıkacaktır. 0.98-0.97 gibi. saygılar..

Syn Zeum bey ölçü dediğiniz gibi 34,5 kv tarafında 9mva trafonun olduğu bölgede daha öncede bahsetmiştim bu noktadan baya uzak 2 noktada (ringle bağlı)tüketim yapıyoruz buralarda 1.nokta 6x1600kva 2.nokta 2x630 kva trafolarımız var ben bu 2 noktadaki sabit grupların bağlantısından bahsettim ogde kompanzasyon yapmıyoruz yorumlarınız tamamen doğru düşük güç tüketen trafoda sabit grup bile devrede değilken (diğer gruplarda devrede diil)cosq =0,99 (ayarladığım set değeri) okuyorum..Bu bağlantıları değiştirmek gerekiyo ama çalışan bi işletmede bunları yapmak çok zor olucak.Çok teşekkürler saygılar

Arkadaşlar bu sabit grup konusunda biryere daha takıldım .Trafo çıkışı ana dağıtım panosuna 240 lık kablolarla geliyo .Ben bu sabit grubu ana şalterden önce koyacağıma göre 3 tane ihtimal var 1.si kabloda ek bara yapıcam(bu olmaz ) 2. ana şalterin girişine besleme kablolarıyla aynı yere giricem . 3. direk trafo sekonder çıkışa bağlıcam( buda olmaz ) . 2. yöntem sizcede uygunmu değerli yorumlarınızı bekliyorum.Çok teşekkürler

sevgili cem kardeşim ana şalter girişine 240'lık kablolar nasıl giriyor şalter girişinde bayrak tabir ettiğimiz baralar olması gerekir buraya girmen daha doğru olur.

engineerfire35 ' Alıntı:
Arkadaşlar bu sabit grup konusunda biryere daha takıldım .Trafo çıkışı ana dağıtım panosuna 240 lık kablolarla geliyo .Ben bu sabit grubu ana şalterden önce koyacağıma göre 3 tane ihtimal var 1.si kabloda ek bara yapıcam(bu olmaz ) 2. ana şalterin girişine besleme kablolarıyla aynı yere giricem . 3. direk trafo sekonder çıkışa bağlıcam( buda olmaz ) . 2. yöntem sizcede uygunmu değerli yorumlarınızı bekliyorum.Çok teşekkürler

Ana şalterin çıkışında kompanzasyon rölesini besleyen akım trafoları olması gerekir.Ana Şalter çıkışına bağlaman durumundada rölenin sabit grubun akımını görmemesi gerekir.Bu şekilde bağlamak daha uygun olur.Röleyi besleyen akım trafoları biraz altta kaldığından.

Ewet hakan bey bayraklar var oraya bağlamayı düşündüm bende çıkışa bağlasam ag şalteri açıkken trafo enerjili olabilir o zman sabit grup etki etmeyecektir. Şalter girişindeki baralara bağlamak doğrusu heralde .Syn Zeum ve Hakan bey çok teşekkürler

Arkadaşlar o.g den ölçüm a.g den kompanzasyon yapılan sistemlerde trafonun 3/4 veya tam yükü ile kullanılmaması halinde (1/4,1/5 veya daha düşük veya gece boş çalışmalar)kompanzasyon yapmayı adeta imkansız hale getirmektedir.Yüksek kapasite ile çalışmada %2-%3 veya %5 giden oranlar,düşük güçte çalışmada sabit grup kondansatörler devrede olduğu halde çok çok anormal oranlara çıkmaktadır.
Primerdeki akımtrafosunun 2.sekondeni kullanmak primer ile sekonder arasındaki faz farkından ötürü roleyi etkiler diye düşünüyorum.bu konuda yaptıkları uygulama ile problemi çözebilen varsa çözümüde çük merak ediyorum.

ArkadaŞlar slm bİzİm trafomuz 400 kv Şantİyede hİÇ motor baĞlanmadi kompanzasyon panosu var fakat hİÇ aktİf tÜketİm olmadiĞi İÇİn sadece end.var cezaya gİrmİŞİz,bu tesİse yanİ kompan Önce kond koymam gerekeÇek 1 bu kond deĞerİ ne olmali baĞlantiyi nasil yapmaliyim lÜtfen yardim

Sn.skoper75 ,400 KVA trafonuz varsa Tedaş ölçü devresi AG kısmındadır.Elektrik faturanızda trafo kaybı zaten otomatik olarak alınır.Ceza diye bahsettiğiniz şey AG den ölçüm yapılması ile ilgili bir durumdur.Sizin yapmanız gereken sayaç yazarlarını takip ederek ceza sınırları içinde kalmanızdır.Değişik bir anlatım ile sayaç yazarlarınıza göre cezada olmasanız bile tüketiminiz çok az veya hiç olduğunda ceza ödersiniz.Ödemem diyorsanız dilekçe ile geçici olarak enerjinizi kestireceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,246
Kullanıcılar
451,638
Son üye
recepata

Yeni konular

Geri