SSR tarafından sürülen 3000 watt trafo nun sekonderlerinde yüksek ses ve titreşim

Cümleye bir link eklemiştim. Linkteki dokümanda, trafo ve endüktif yüklerde SSR yi sıfır geçişte değil pik voltaj seviyesinde tetiklekmek gerektiğinden bahsediyor.

Ben cümleyi baz alarak cevap yazdım. Dökümana da bu cümleyi baz olarak göz attığım için detaylı okumadım.

Pik seviyesini tespit etmek için biraz daha uğraşmak gerekecek.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben cümleyi baz alarak cevap yazdım. Dökümanı da bu cümleyi baz olarak göz attığım için detaylı okumadım.
Dokümanın ilk cümlesinin tercümesini yazmıştım. Bende sıfır geçiş noktasında tetiklemek gerektiğini biliyordum, araştırırken bu dokümana denk geldim ilginç geldi paylaşmak istedim. Yoksa arkadaşın sorunuyla bunun bir alakası yok.
Arkadaşın problemi ilk mesajda paylaştığım dokümandaki SSR kontrol tekniklerindeki Cycle Control yöntemleri çözebilir belki.​
Pik seviyesini tespit etmek için biraz daha uğraşmak gerekecek.
Bunun için özel üretilmiş SSR ler varmış. Bir tanesinin datasheeti ekte.

Ekli dosyalar

• FT_SOP65070 .pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 3
  • SSR_Transfo_UK.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler herkese. Hepsi faydalı yönlendirmeler, çok teşekkürler.

Basit bir osiloskop aldım, biraz öğrenip görüntü atmaya çalışacağım. Snubber/sönümleyici ilavesi ile kurtarılacak bir frekans çıkabilir.

Cihazı da komponentleri birbirinden uzak tutarak masaya yaydım, trafo şasenin dışında olunca ses "fena değil" denebilecek seviyeye düşüyor. Şase manyetik amfi gibi, trafonun etrafında sağlam bir faraday kafesi, yada şaseyinin trafo ve sekonder civarını aluminyum yapmayı deneyeceğim ama bu ihtimalleri sona saklıyorum şimdilik.

Elektronik tarafında ise tetikleme konusunda verdiğiniz ipuçlarından yürüyeceğim.
SSR modeli RM1E48AA100

4-20 ma tetiklemeyi analog çıkış ile yapıyoruz. 4-20 arasını 12000 birim çözünürlükte her adımda 20 birim atlayarak kontrol ediyoruz. Yani aç/kapa şeklinde değil sürekli hassas değişim gösteren bir kontrol var.

Tekrar teşekkürler, gelişmeleri paylaşırım.

SSR faz açısı kontrol prensibine göre çalışıyormuş.

Programı hiç karıştırmadan röle girişine doğrudan dc 10V veya 20mA verip dener misin? Sorun olmaması lazım.

4-20 ma tetiklemeyi analog çıkış ile yapıyoruz. 4-20 arasını 12000 birim çözünürlükte her adımda 20 birim atlayarak kontrol ediyoruz. Yani aç/kapa şeklinde değil sürekli hassas değişim gösteren bir kontrol var.

Bu kadar hassasiyete gerçekten ihtiyacınız var mı? Aç/kapa olarak değiştirip denediniz mi?

trafo şasenin dışında olunca ses "fena değil" denebilecek seviyeye düşüyor.
Siz biraz bilgi verince herşey daha net oluyor.
Hiç olmazsa bir sürü olasılığı ortadan kalkıyor..
Verdiğiniz bilgi iye göre Analog kontrol var.

Trafoyu dışarı alınca sesin azalmasının sebebi trafodaki titreşimin sizin şasenizi titreştirmesi.
Yine olasılıkları azaltmak için bununla ilgili foto göndermenizse fayda var..

Trafoyu sağlam bir kontrüksiyonla monte edin, çok yakınına ince sac metal levha monte etmeyin.
(Bu Faraday kafesi değildir).

Isıtıcınn "düşük voltajlı olma" sebebini de sorabilirseniz iyi olur, işin düğüm noktası o dur.

Forum istatistikleri

Konular
129,194
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri