Elektrikçilerin Maaşları Neden Düşük?

selamlar. 25 yasındayım. 5 yıl elektrık okulunu okudum teknıkerım. 10 yıla yakın ıs tecrubem var. ızmırde yasıyorum. 1100 lıra maas yol yyemek yok. her ay eksıye dogru gıdıyorum. ailemle bile koptum.(parasız adam gereksız adam hesabı ) evlılık ve yuva kurmak bu gıbı şeylerın artık hayalini bıle kuramıyorum. ac kalmadıgım her gune şükür ediyorum. yanımda ıkı arkadasım daha var onlarda teknıker benden farkları yok. işte eşşek gıbı calısıyoruz işi kendı ısımız gıbı sahıplenıp savunuyoruz ve hıc sahıplenılmedık. 1 bucuk yıldır calısıyorum yıllık ızın kullanamadım.her gun pışmanlık duyuyorum keske baska meslek sahıbı olaydım. resmen hayatım sönmüş :((

bu kadar durum kötü demek türkiyede ben kıbrıstayım şuanda 2000+sigorta+3 öğün yemek+ulaşım+kira yardımı %15 almaktayım lakin 26 senedir bu mesleğin içindeyim türkiyede iş verendim ekonomik krizlerin sonucunda gurbette çıktım. bizim meslek sahipleri yurdışında çok daha iyi imkanlarla iş bulabiliyorlar. buradan türkiyede iş başvurusunda bulunmuştum bir kaç firmaya onlarında gönderecekleri yerler yurtdışında ve fiyat teklifleri hiçte küsümsenecek değildi 2500-4500 dolar arasında değişiyordu. bilginize. başvuruda bulunduğum firmalar kariyer-net sitelerinde işçi ilanları vermekteler.

bu kadar durum kötü demek türkiyede ben kıbrıstayım şuanda 2000+sigorta+3 öğün yemek+ulaşım+kira yardımı %15 almaktayım lakin 26 senedir bu mesleğin içindeyim türkiyede iş verendim ekonomik krizlerin sonucunda gurbette çıktım. bizim meslek sahipleri yurdışında çok daha iyi imkanlarla iş bulabiliyorlar. buradan türkiyede iş başvurusunda bulunmuştum bir kaç firmaya onlarında gönderecekleri yerler yurtdışında ve fiyat teklifleri hiçte küsümsenecek değildi 2500-4500 dolar arasında değişiyordu. bilginize. başvuruda bulunduğum firmalar kariyer-net sitelerinde işçi ilanları vermekteler.

Doğru Afganistan,Irak,Libya da yurdışı oluyor. 2500-4500 dolar veren o yerlerde 1 yıl çalış bakalım 10 yıl yaşlanmaz mısın haftasonunu bırak adamlar gece biraz uyumak istiyorlar o da nerede biliyormusun inşaatın bir ucunda konteynırların içinde ne de iyi imkanlar varmış değil mi beğendiyseniz bu tür çalışacak eleman arayan biri var isterseniz yönlendireyim2500 dolar veriyor hemde afganistanda hem imkanlar burada bu kadar iyiyse gelin Türkiyeye niye daha gurbettesiniz.hem de 26 senedir çalışıp(ÖZELDE!!!!!)
Hala bir kamu mühendisinin veya teknikerinin aldığı ücreti alamıyorsunuz

4.500 dolarıda görmedim hocam, hatta mısırda boya fabrikasında (kanserojen) mühendise 3 bin dolar verebileceği söyleyen, dikkat edin türk lirası değil dolar diyorum diye dikkatimizi çeken, ingilizce ve arapçayı çok iyi bilmesi istenen, bi sürü özellikte sayan ilan vardı :)))
Gülsek mi Ağlasak mı, bilemiyorum.

4.500 dolarıda görmedim hocam, hatta mısırda boya fabrikasında (kanserojen) mühendise 3 bin dolar verebileceği söyleyen, dikkat edin türk lirası değil dolar diyorum diye dikkatimizi çeken, ingilizce ve arapçayı çok iyi bilmesi istenen, bi sürü özellikte sayan ilan vardı :)))
Gülsek mi Ağlasak mı, bilemiyorum.

Sonra ileride kanser olup önceki kazandığı maaşın sağlık tedavilerine bile yetmeycek bir mühendis arıyorlarmış :) :(

Ne kadar ilginç bir iş ilanı şaka herhalde dedim ilk okuyunca ingilizce,arapça bilecem sonrada yaklaşık 3.000 tl alacam hemde nerede Mısırda kelle koltukda çalışacağım.Gerçekten buna başvuranlar ya çok zor durumda ya da buradaki imkanlardan bihaber.

bilgisayar mühendisine sekreterden az maa_ vermek - ek_i sözlük

"özel üniversitede burslu okudum, iyi bir puanım olduğu için çift anadal yapabilmem için ders programı hazırlanırken durumum dikkate alındı. ilk girdiğim bölümü derece ile bitirdim, ikinci bölümü yine yüksek bir ortalama ile bitirdim. okulu bitirdiğimde 10.5 ay iş tecrübem vardı. hatta staj boyunca program yazdım, fotokobi falan da değildi. iki tanesi çok iyiydi. teki active directory varsa ağdaki bilgisayarları takip edip donanım, yazılım vs bilgilerini toplar ve raporlardı. diğeri ise devre çizim programına anakartların intel standartına uygun olduğunu test eden bir plugin yazmaktı, winapi'ler hook'lar havalarda uçuşuyordu çünkü program plugin desteklemiyordu. mezun oldum. bitirme projemin sergisinde aradılar, gittim mülakata. 1500tl istedim. bir daha aramadılar. birçok yere cv bıraktım dönen olmadı. home office çalışırım dedim. gelen olmadı. kalacak yerim yok. birkaç arkadaşta kaldım ama en son onlardan da ayrıldım. eve çıktım, kira ödeyecek param olmadı. bir iş geldi. eğer bir firma yapıyor olsa on binler isteyeceği bir iş için 1300tl para anca alabildim, üç aylık kiram çıksın diye. başka iş de çıkmadı. bir sene işsiz gezdim. sonra araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. hani başarılıydım? başarılıya çok para verirlerdi? yok öyle bir şey."

geçen sene haziranda mezun oldum. eylül ekime kadar tatil yaptım iş aramaya başladım. ama her zaman karşıma tecrübe denilen ve yeni mezun birinin işe girmeden elde etmesi imkansız olan şey çıkıyordu. yani altın üretmek için altın lazım ama daha ortalıkta altın yok. anlatabildim mi?

neyse devam edelim. mart ayında burayı buldum. işe girmeden önce deneme süresi olacağı ama ilk aydan sonra sigortam yapılacağı söylendi. bende evde oturmaktan iyidir diye kabul ettim. ilk ay bitti sigortayı sordum, maaş hala çok önemli değil benim için o zaman. "halledecez sen öğrenmene bak" dedi. bi ay daha geçti yine sordum, "kosgeb'den destek alacam, kosgeb desteği için daha önce sigortası olmayan birini almamız gerekiyo" diye bi yalan daha attı. sabret dedim kendime. bi ay daha geçti, bu sefer "işkur'a git başvur oradan alırsak seni daha çok teşvik alacaz" dedi. sabrettim. bu aralarda da hep maaşım ne olacak diyorum, "halledecez" le geçiştiriyordu. nese herkes maaş alırken ben 200,300 harçlıkla ayları geçirdim. martta başladığım işin sigortası 6 haziranda başladı. sigorta başladıysa maaş olacak dedim yine sordum "ben sana haber vericem, kosgeb ayarlıyo" dedi. neyse geldi temmuz ayı. odasına çağırdı "senin maaşın 900" dedi, suratımın yamulduğunu görünce "ne bekliyodun" dedi, "1400-1500" diyince yine öğrenme zırvalıklarına başladı. ha bu arada ben 2-3 tane iş teklifi aldım ama her tekliften sonra maaş alıp almayacağımı sorduğumda alacağımı söylediği için 100-200 lira için alıştığım ortamı değiştirmeyim diye durdum.

yani anlayacağınız tek sorun burada maaşın az olması değil. yeni mezunlara eğer siz kendinizi biraz ezdirirseniz, köle gibi davranıyorlar. hele şu 900 liramı alayım ben zaten burada durmam. bu saatten sonra benim maaşımı 3000 lira yapsa da durmam.
Nasıl 57 yaşındaki bir amcamız anlattığıyla tezat bir durum çıkıyor ortalığa???????

Sütçü İmam ,Fırat .....vb üniveristelerinden mezun olanlar gelmiş burda özeli kötülüyor buralardan mezun olmuşsanız zaten devletten başka seçiminiz yok

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri