Isı pompası toprak hattı bağlanınca kaçak akım rolesini attırıyor

Değerli bilgiler için teşekkürler @fahri yetiş hocam. Ekteki "Standartlardaki Yenilikler" belgesi 34.maddeye görede yangın koruma cihazına tamda olması gerektiği gibi AFDD denmiş. (Arc Fault Detection Device Ark Hatası Algılama Cihazı denmiş.)

Ekli dosyayı görüntüle 110761

Bu uygulamalar nasıl sağlanır ? Proje müellifi ağalar ! , bu bilgileri edinir,proje çizimleri ressamlara havale edip,tetristen ! başlarını kaldırıp,esas görevlerine ! dönerlerse o zaman olur.Benim,bu konuda,maalesef hiç ümidim yok.Kim kaça çiziyorsa,ben 1/4 fiyata çizerim ! kafasındanda böyle bir sonuç çıkmaz.Onun için,kendisine Mühendiss ! /Müyendiz /Meendiz diyenler eksik olmaz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu uygulamalar nasıl sağlanır ? Proje müellifi ağalar ! , bu bilgileri edinir,proje çizimleri ressamlara havale edip,tetristen ! başlarını kaldırıp,esas görevlerine ! dönerlerse o zaman olur.Benim,bu konuda,maalesef hiç ümidim yok.Kim kaça çiziyorsa,ben 1/4 fiyata çizerim ! kafasındanda böyle bir sonuç çıkmaz.Onun için,kendisine Mühendiss ! /Müyendiz /Meendiz diyenler eksik olmaz.
Daha kötüye gitmesinde. Ne yalan söyleyeyim benimde hiç ümidim yok.:(

Bunları söyleseniz ! ( çünki,maalesef bilmiyorlar bile ) ,ilk tepkileri " ama,yönetmeliklerde yokki " olacak.Kaçak akım şalterinin üstüne neden sigorta koymuyorsunuz diye sorduğunuzda " biz hep böyle çiziyoruz " diyen adam,sanki,yönetmelikleri çok okuyor.Velevki ,yönetmelikte yok,iyi birşey ise ! ,çizsen,senden kim neyi soracak ? 15 yıl civarında,Yapı Denetim organizasyonunda Proje Kontrolluğu yaptım ( yaş nedeniyle şutlandık ! ) .Önümden yüzlerce proje geçti.SADECE 1 TANESİ ! adam gibiydi.Onlarcasını ,kırmızılayıp gönderdim.Ne yazıkki,o projelerin tamamı,tedarikçi kurum tarafından aynen kabul gördü.Yani,tut birini,vur ötekine.

Tekrardan teşekkür ederek güncel durum ve yeni sorunları aktarıyorum. Olması gerekeni yaptıramadık, yani lütfen bu konuda benim kabahatim olduğunu düşünmeyin. Mevcut şartlarda farklı tipte kaçak akım rölesi deneme şansımız bile olmadı.

O yüzden geriye en garanti yol olarak ısı pompasının hattını ayırmak kalmıştı. Onu bile zar zor başka bir ustaya ikna edip birkaç gün gecikme ile yaptırabildik. Şalterlerin olduğu kutunun fotosunu aşağı ekliyorum. Gelen üç fazdan en az bağlantı olanın rengi (bundan emin değilim) siyahtı, kaçak akım rölesindeki siyah faza ek olarak bir kablo ile hat ayrıldı ve o alt sol baştaki şaltere bağlandı. Bu şekilde sağlıklı çalışacak mıdır? Sanki o siyah fazın tamamen sökülüp şaltere direkt bağlanması ve kaçak akımda boş kalan fazın diğer faz ile köprülenmesi daha mı iyi olacaktı? İnternette böyle bilgiler bulduğumu ustaya söyledim ama yaptığı şeklin daha iyi olduğunu söyledi, ben de ısrar etmedim.

Ardından evin dışındaki kutuda eve gelen hattın şalterlerinin amperleri yetersiz dedi. Bunların da fotosunu ekledim. Yani evin dışındaki şalterler 25A yazıyor gibi, evin içinde de 40A şalter var. Bu garip değil mi? Dışardaki şalterler farklı mı?

Isı pompasının gücü ile ilgili görseli bu başlıkta paylaşmıştım. Onda da 30A yazıyor. Yani bu durumda ısı pompası tek başına çalışırken bile evin dışındaki şalteri attırması gerek ama attırmamıştı. Bahsettiğim gibi son denemede ısı pompası tesisatta hiçbir şeyi attırmadan çalışmıştı.

Yani sadece sorun kaçak akım rölesi diyerek böyle bir düzenleme yapıldı ama usta şalterlerin yeterli olmayacağını söyledi. Bu bilgi teyide muhtaç. Aşağıda görselleri ekliyorum. Nizami ve olması gereken bir kurulum yapmak isterdim, böyle şeylere de önem veriyorum ama maalesef şartlar böyle oldu.

Elektrik tüketimi tüm elektrikli cihazlar aynı anda kullanılmasa dahi 30A ısı pompası, 16A araba şarjı ve mutfakta indüksiyon tekli ocak, instantpot ve fırın derken acaba yeterli olacak mı? Dış panodaki şalterleri değiştirmemiz gerekiyor mu?

Tekrardan teşekkür ediyorum.

Bu arada büyük şalter iki haneye giden panonun ana şalteri. Onun altında dörtlü dış kutudaki şalterler var. Zaten görünce hemen anlaşmışsınızdır ama eklemek istedim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-10-06 at 16.20.23.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-06 at 16.20.23.jpeg
    149.3 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.48.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.48.jpeg
    91.5 KB · Görüntüleme: 2
  • WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.32.jpeg
    WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.32.jpeg
    87.8 KB · Görüntüleme: 2
Tüm hesaplamalar yapılıp .
Tüm tesisat düzenlenmeli . ( her linye için siğorta arttırılır ek siğorta ve değerleri düşürülür ( B tipi )
Ayrıcana siğorta kutusuna trifaze siğorta konabilir .
Büyük siğorta kullanılmalı tesisat rahatlatılmalı
Siğorta kutusu projelendirilmeli . ( ne nereyi kontrol diyor .)
Faz denğesi kurulmalı .
Her ek tesisat sizi zora sokar . ( araba şarj - ısı pompası vs gibi )

Not : Kaçak akım rölesi atması yaşanmasa bile tesisat sıkıntılı olarak görüyorum .

Tesisat karışık tam çözümle yapılmıyor .
Yerinde çözümlenmeli .
Gewiss kontaktör ne işe yarıyor ? ( araç şarj iniç olmalı herhalde )

Elinde ölçüm aletleri bulunan ve işten anlayan elektrikci bulmanız .
Elektrkci elmişken tüm kontrollar ve topraklamada baktırmanızda yarar vardır .

Kolay gelsin Sağlıcakla ...

Kalitesiz fotolar ve yetersiz tesisat karışık
Kablo nereye gidiyor belli değil .
Üsten ve alttan % 45 eğimli fotolar çekilse dahi çözüm zor .
Yerinde çözüm .

WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.48.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.32.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-06 at 16.20.23.jpeg

Tüm hesaplamalar yapılıp .
Tüm tesisat düzenlenmeli . ( her linye için siğorta arttırılır ek siğorta ve değerleri düşürülür ( B tipi )
Ayrıcana siğorta kutusuna trifaze siğorta konabilir .
Büyük siğorta kullanılmalı tesisat rahatlatılmalı
Siğorta kutusu projelendirilmeli . ( ne nereyi kontrol diyor .)
Faz denğesi kurulmalı .
Her ek tesisat sizi zora sokar . ( araba şarj - ısı pompası vs gibi )

Not : Kaçak akım rölesi atması yaşanmasa bile tesisat sıkıntılı olarak görüyorum .

Tesisat karışık tam çözümle yapılmıyor .
Yerinde çözümlenmeli .
Gewiss kontaktör ne işe yarıyor ? ( araç şarj iniç olmalı herhalde )

Elinde ölçüm aletleri bulunan ve işten anlayan elektrikci bulmanız .
Elektrkci elmişken tüm kontrollar ve topraklamada baktırmanızda yarar vardır .

Kolay gelsin Sağlıcakla ...

Kalitesiz fotolar ve yetersiz tesisat karışık
Kablo nereye gidiyor belli değil .
Üsten ve alttan % 45 eğimli fotolar çekilse dahi çözüm zor .
Yerinde çözüm .
Gewiss kontaktör'ün dahi ne olduğunu bilmiyordum. Aratınca kutudan ne olduğunu anladım. Bugün oradaki hattın evdeki kapının yanında kartı çıkartınca diğer elektrikleri kapatan bir hatta bağlı olduğunu gördük. Yani bundan başka işlevi var mıdır bilemiyorum. Kapıdan çıkartırken kartı çıkartıyorsunuz ve buz dolabı vs gibi hatlar haricinde her şeyi kapatıyor. Böyle bir sistem bu kontaktör'e bağlı görünüyor. O kahverengi faz hattından besleniyor.

Araç şarjı ile ilgili herhangi bir bağlantı ve işlem yapılmadı. Aracı 16A olarak düşük modda şarj edeceğim için garaj kapısı motoru hattına bağlamayı düşünüyorum. Bu da gri olan nötr'e bağlı. Geriye sadece siyah nötr kaldığı için ısı pompası oradan alındı.

Kapaklar kapatıldığı için açılı foto ekleyemiyorum. Tekrar açılınca daha iyi çekmeye çalışacağım. Umarım sorun çıkmaz ama pembe renkli himel şalterin üzerinde C25 yazıyor. Bu 25A demekse ve ısı pompası 30A çekiyorsa neden bu şalter atmadı? Onu anlayamıyorum. Bunun haricinde artık kullanma aşamasında düzenleme yapacağız. Önlemlerimizi ancak bu kadar alabildik.

Bahsettiğiniz gibi daha bilen biriyle ve düzgün iş yapılmalıydı ama şu durumda elimden başka bir şey gelmiyor açıkçası (yani daha ısı pompa takan arkadaşları farklı türde kaçak akıma ikna edememişken ne yapsak olmayacaktı)...

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,026
Son üye
bodos38

Yeni konular

Geri