Kasetçaların Radyosunda Ses Var,Kaset Play,FF,REW'de Parazit var,Ses Yok.

Büyük ihtmalle hayır. Pot değiştirmeniz gerekebilir
.
Tavsiyem adım adım gidin, küçük şeylere takılıp kalmayın.
Hayır ek kablo bir problemi olmaz.
Amatörlük sancıları :)

Kartı çıkardım volume L,R iki potansı yenileri ile değiştirdim.Radyo ve kasette ses tamamen kapatıldıgı halde gelen ses ortadan kalktı.
Fakat cihaza ilk elektrik verdigimde en baştaki parazit sorunu kaset bölümünde yeniden ortaya cıktı.
Elektriği kapatıp 1 dk sonra tekrar bagladım bu defa parazit sesi ortadan kalktı.

Sanki cihaz ilk açıldıgında ısınıyor ses yapıyor sonra normale dönüyor.

Dediginiz gibi entegre etrafında ki kondansatörler buna sebep oluyor olmalı sanırım.
Kartın,entegre ve potans bölümünün arka kısmını ekliyorum.
Entegrenin fotografta görüldügü gibi hemen etrafında 7 adet kondansatör var.Hepsini değiştireyim mi ne dersiniz dostlar?

Elimde çıkma kondansatörler var devreler üzerinden.
Ölçtüm,değerleri aynı üzerinde yazılı olanlarla.
Bunlar ile değiştirmemi önerir misiniz yoksa sıfır alıp onlar ile mi değiştirme mi önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20240918_110812.jpg
    IMG_20240918_110812.jpg
    276.4 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20240915_183251.jpg
    IMG_20240915_183251.jpg
    350.1 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Kartı çıkardım volume L,R iki potansı yenileri ile değiştirdim.Radyo ve kasette ses tamamen kapatıldıgı halde gelen ses ortadan kalktı.
Fakat cihaza ilk elektrik verdigimde en baştaki parazit sorunu kaset bölümünde yeniden ortaya cıktı.
Elektriği kapatıp 1 dk sonra tekrar bagladım bu defa parazit sesi ortadan kalktı.

Sanki cihaz ilk açıldıgında ısınıyor ses yapıyor sonra normale dönüyor.

Dediginiz gibi entegre etrafında ki kondansatörler buna sebep oluyor olmalı sanırım.
Kartın,entegre ve potans bölümünün arka kısmını ekliyorum.
Entegrenin fotografta görüldügü gibi hemen etrafında 7 adet kondansatör var.Hepsini değiştireyim mi ne dersiniz dostlar?

Elimde çıkma kondansatörler var devreler üzerinden.
Ölçtüm,değerleri aynı üzerinde yazılı olanlarla.
Bunlar ile değiştirmemi önerir misiniz yoksa sıfır alıp onlar ile mi değiştirme mi önerirsiniz?
1. Yeni kondasatör takın

2. İlk başta küçük elektrolitik ve 2 adet nüyük çıkış kondansatörlerini değiştirin.

3. Yönlerine dikkat edin.

4. sökerken ve takarken titizlik gösterin.

5. Lehim işiniz bitince kartın arkasını İsopropil alkol ve fırça ile temizleyin.
(potansiyometrelerin olduğu yeri de temizleyin)

6. Alkol buharlaştıktan sonra enerji verin

IMG_20240915_183251.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,345
Kullanıcılar
451,817
Son üye
-El Psy-

Yeni konular

Geri