Kasetçaların Radyosunda Ses Var,Kaset Play,FF,REW'de Parazit var,Ses Yok.

Büyük ihtmalle hayır. Pot değiştirmeniz gerekebilir
.
Tavsiyem adım adım gidin, küçük şeylere takılıp kalmayın.
Hayır ek kablo bir problemi olmaz.
Amatörlük sancıları :)

Kartı çıkardım volume L,R iki potansı yenileri ile değiştirdim.Radyo ve kasette ses tamamen kapatıldıgı halde gelen ses ortadan kalktı.
Fakat cihaza ilk elektrik verdigimde en baştaki parazit sorunu kaset bölümünde yeniden ortaya cıktı.
Elektriği kapatıp 1 dk sonra tekrar bagladım bu defa parazit sesi ortadan kalktı.

Sanki cihaz ilk açıldıgında ısınıyor ses yapıyor sonra normale dönüyor.

Dediginiz gibi entegre etrafında ki kondansatörler buna sebep oluyor olmalı sanırım.
Kartın,entegre ve potans bölümünün arka kısmını ekliyorum.
Entegrenin fotografta görüldügü gibi hemen etrafında 7 adet kondansatör var.Hepsini değiştireyim mi ne dersiniz dostlar?

Elimde çıkma kondansatörler var devreler üzerinden.
Ölçtüm,değerleri aynı üzerinde yazılı olanlarla.
Bunlar ile değiştirmemi önerir misiniz yoksa sıfır alıp onlar ile mi değiştirme mi önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20240918_110812.jpg
    IMG_20240918_110812.jpg
    276.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20240915_183251.jpg
    IMG_20240915_183251.jpg
    350.1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Kartı çıkardım volume L,R iki potansı yenileri ile değiştirdim.Radyo ve kasette ses tamamen kapatıldıgı halde gelen ses ortadan kalktı.
Fakat cihaza ilk elektrik verdigimde en baştaki parazit sorunu kaset bölümünde yeniden ortaya cıktı.
Elektriği kapatıp 1 dk sonra tekrar bagladım bu defa parazit sesi ortadan kalktı.

Sanki cihaz ilk açıldıgında ısınıyor ses yapıyor sonra normale dönüyor.

Dediginiz gibi entegre etrafında ki kondansatörler buna sebep oluyor olmalı sanırım.
Kartın,entegre ve potans bölümünün arka kısmını ekliyorum.
Entegrenin fotografta görüldügü gibi hemen etrafında 7 adet kondansatör var.Hepsini değiştireyim mi ne dersiniz dostlar?

Elimde çıkma kondansatörler var devreler üzerinden.
Ölçtüm,değerleri aynı üzerinde yazılı olanlarla.
Bunlar ile değiştirmemi önerir misiniz yoksa sıfır alıp onlar ile mi değiştirme mi önerirsiniz?
1. Yeni kondasatör takın

2. İlk başta küçük elektrolitik ve 2 adet nüyük çıkış kondansatörlerini değiştirin.

3. Yönlerine dikkat edin.

4. sökerken ve takarken titizlik gösterin.

5. Lehim işiniz bitince kartın arkasını İsopropil alkol ve fırça ile temizleyin.
(potansiyometrelerin olduğu yeri de temizleyin)

6. Alkol buharlaştıktan sonra enerji verin

IMG_20240915_183251.jpg

Tüm kondansatörleri yenileri ile değiştirdim.
Parazit devam ediyor.

Sadece cihazın ön yüzünde kırmızı mini ışık var o yanıp sönmeyi bıraktı sürekli yanar halde cihaza güç verip radyo yada kaset çalarken.Yani ışığın ğırğır sorunu düzeldi kondansatörler değiştikten sonra.

10v 47uf olan işaretli 2 kondansatörü elimdeki kartlardan söktügüm,multimetre ile ölçtügüm 2 adet kondansatör ile değiştirdim sadece.
Sıfır aldıklarım 10 degil 16 v du cünkü.
10v 47 uf olarak piyasada bulunmuyormus.
16 v olunca takmak istemedim.

10 v 47uf yerine 16 v 47 uf kondansatörler takmam sorun teşkil eder mi dostlar?

Ve ihtimal vermiyorum ama bu 2 adet kullanılmıs olarak değiştirdigim kondansatörlerden parazite devam ediyor olabilir mi?

Unutmadan ,devreden çıkartttıgım tüm kondansatörleri ölçtüm,degerleri gayet normal.

Ekli dosyalar

IMG_20240915_183251.jpg
    345.4 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Tüm kondansatörleri yenileri ile değiştirdim.
Parazit devam ediyor.

Sadece cihazın ön yüzünde kırmızı mini ışık var o yanıp sönmeyi bıraktı sürekli yanar halde cihaza güç verip radyo yada kaset çalarken.Yani ışığın ğırğır sorunu düzeldi kondansatörler değiştikten sonra.

10v 47uf olan işaretli 2 kondansatörü elimdeki kartlardan söktügüm,multimetre ile ölçtügüm 2 adet kondansatör ile değiştirdim sadece.
Sıfır aldıklarım 10 degil 16 v du cünkü.
10v 47 uf olarak piyasada bulunmuyormus.
16 v olunca takmak istemedim.

10 v 47uf yerine 16 v 47 uf kondansatörler takmam sorun teşkil eder mi dostlar?

Ve ihtimal vermiyorum ama bu 2 adet kullanılmıs olarak değiştirdigim kondansatörlerden parazite devam ediyor olabilir mi?
hiç sorun olmaz büyük her zaman küçükten iyidir, 10v ve 16 v arasında çok büyük fark yok.

Kondansatörlerin hepsini değiştirdim ancak parazit sesi hala devam ediyor dostlar.
R volume dügmesini açınca parazit başlıyor,kapatınca kesiliyor.
Volme iki potansı da sıfırıyla değiştirdim.
Fotografta değiştirilen tüm parçalar işaretli.
Sag alttaki büyük ve yanındaki daha küçük kondansatörler aldı sadece değiştirilmedik o kısımda.

Kartın daha sag tarafında,orta kısmında kaset mekanizmasının altında kalan bölümünde aynı entegreden bir tane daha mevcut.Bununla ilgisi olabilir mi?
Fotografı ekliyorum.

Şu halde sorun nereden kaynaklı olabilir?

Ekli dosyalar

IMG_20240915_183251.jpg
    355.8 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20240918_104715.jpg
    IMG_20240918_104715.jpg
    312 KB · Görüntüleme: 4
Kondansatörlerin hepsini değiştirdim ancak parazit sesi hala devam ediyor dostlar.
R volume dügmesini açınca parazit başlıyor,kapatınca kesiliyor.
Volme iki potansı da sıfırıyla değiştirdim.
Fotografta değiştirilen tüm parçalar işaretli.
Sag alttaki büyük ve yanındaki daha küçük kondansatörler aldı sadece değiştirilmedik o kısımda.

Kartın daha sag tarafında,orta kısmında kaset mekanizmasının altında kalan bölümünde aynı entegreden bir tane daha mevcut.Bununla ilgisi olabilir mi?
Fotografı ekliyorum.

Şu halde sorun nereden kaynaklı olabilir?
Demek ki parazit sağ kanal üzerinde. Arızayı sağ kanal da arayacağız.

Ayni entegre derken? Entegreler birbirine benzer. Tek farki üzerindeki kodtur. Kasetçalar mekaniği altında la3220 var.

Şimdi o parazit radyoda mi yoksa teypte mi duyuluyor?

Mekaniğin solundaki büyük kondansatorler değişmedi sanırım. Bunlardan biri, ana filtre. Yanındaki küçük olan da, bobinin çıkışına bağlı olmalı. Bobinin görevi motora güç saglamak ve motorbot gürültüsünü bastırmak.

Demek ki parazit sağ kanal üzerinde. Arızayı sağ kanal da arayacağız.

Ayni entegre derken? Entegreler birbirine benzer. Tek farki üzerindeki kodtur. Kasetçalar mekaniği altında la3220 var.

Şimdi o parazit radyoda mi yoksa teypte mi duyuluyor?

Mekaniğin solundaki büyük kondansatorler değişmedi sanırım. Bunlardan biri, ana filtre. Yanındaki küçük olan da, bobinin çıkışına bağlı olmalı. Bobinin görevi motora güç saglamak ve motorbot gürültüsünü bastırmak.
Evet haklısınız şimdi kontrol ettim aynı entegre degilmiş,kodları farklı.
Parazit en başından beri kasette ortaya cıkıyor.
Radyodayken olmuyor.

Sol bölümde motorun hemen sol yanında ki biraz önce yükledigim fotografta sarı daire içersine almadıgım 2 kondansatörü değiştirmedim evet.

Son 2 kondansatörüde değiştirdim bu defa her iki hoparlör parazite basladı ve kasetten hiç ses gelmemeye başladı.
Çıkan 11 adet tüm kondansatörler üzerlerinde yazılı degerlerde cıktı,hepsi saglam dostlar.

Son iki kondansatörü değiştirdikten sonra önceden de eski kasetçalarda yaşadıgım aynı sorun ve buldugum çözüm aklıma geldi.

Kristale giden birkaç kablo var ve karta ulaşıp kondansatör degiştirmek icin kaset mekanizmasını kaldırırken bu kablolar da hareket etmekteydi her seferinde.

Kablolara dokudugumda bir kabloya temas ettigimde ses geldi,parazit kesildi.
Soguk lehim gibi geldigi için lehimi yeniledim parazit kesildi ses net hale geldi.

Bugün,yarın birkaç kez daha deneyerek teyit edecegim.
Sorun devam etmiyorsa çözüldü demektir.
Ederse yine buraya yazıp yeni talimatlarınızı bekleyecegim dostlar.

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri