Mini Radyo-Kaset Çalar Çalışıyor Ancak Hiç Ses Yok.

Sorun kapasitör değil besleme sorunu gibi görünüyor. Çünkü voltaj gelmiyor.

Önce beslemeye yönelmek lazım voltqj bir yerde kalıyor.

Bunun için radyo - off - tape anahtarı varsa bunu ölçün. Ölçü aleti ile radyo teyp anahtarına voltqj geliyormu takip etmek gerekiyor.
Fotograftaki büyük sarı daire içerisinde olan 3 noktada dc voltaj alamıyorum.
Kırmızı renkli pil yatagından gelen kablonun lehimli oldugu noktadan art pro tutup eksiyide küçük sarı daire içinde bulunan anahtar switch ayaklarına tek tek denedigimde yine dc voltaj ölçemiyorum.

Bazı noktalarda bir miktar voltaj görür gibi olup sıfırlanıyor,sabit durmuyor.

Tam olarak ölçmemi söylediginiz yol bu muydu acaba?
Ekli dosyayı görüntüle 108354

28 numara ses çıkışı. 27 ise + besleme. ikisi kısa devre olmamalı. Kontrol edin, yanlış saydınız büyük ihtimalle.
Radya kademesinde 27 ile 29 arasını ölçün. Besleme uçları bunlar.
------
27-29 arası voltaj okursanız;
27 numaralı pinden, şemadan da görüldüğü üzere 220uF kond. üzerinden ses çıkışı alınıyor. Sizde bu kondansatörü tespit edip, kondansatörün bacağı ile pilin eksisine elinizdeki hoparlörü bağlayıp ses alıp almadığııza bakın.
Evet dediginiz gibi bir önceki entegre bendeki ile aynı degilmiş ve 30 pinliymiş.

Ok işareti koydugum 2 birleşik pin 29 ile 30 nolu pinler.
Daire icine aldıgım ise bahsettiginiz ses cıkısı saglayan kondansatörün ayagı.

Şu halde 29 ile 30 nolu pinler birleşik.
27 ile 29 (29-30 birleşik) ölçtügümde dc voltaj degeri 4.430 v alıyorum.

Fakat 28 ile 29 (29-30 birleşik) ölçtügümde 0.045 v deger alıyorum.

Ve son olarak,dediginiz noktalara harici hoparlör bagladıgımda hem radyo hem kaset acık halde ayrı ayrı denedigimde ses gelmiyor ancak bir dip parazit gibi cok kısık manyetik ses geliyor.
Tam olarak teknik acıdan tanımlayamıyorum ancak vızıltı bile denemeyecek kadar sessiz belirsiz bir ses.

Ekli dosyalar

• IMG_20240622_124227.jpg
    IMG_20240622_124227.jpg
    368 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
27 numaralı pine + voltaj gelmesi gerekiyor ama gelmiyor. O hat üzerinde bir malzeme bozuk. Entegre sağlam yüksek ihtimalle. 27 numaralı pibe gelen hattı kontrol edin, büyük ihtimalle radyo/teyp seçiminin yapan anahtardan geliyordur.

27 numaralı pine + voltaj gelmesi gerekiyor ama gelmiyor. O hat üzerinde bir malzeme bozuk. Entegre sağlam yüksek ihtimalle. 27 numaralı pibe gelen hattı kontrol edin, büyük ihtimalle radyo/teyp seçiminin yapan anahtardan geliyordur.
Aşağıya 27 nolu pine gelen yolu çizdim.
Soldan sağa olmak kaydıyla ilk noktada kondansatörün bir ayagı dirençle lehimli.İlk noktadaki kondansatörü ölçtüm saglam,dirençte saglam.
İkinci sarı nokta ise lehim olmasına ragmen alt kısımdan boş.Vardı da şimdi yok diyemiyorum cünkü cihaz tamir görmemiş.
Üçüncü sarı noktada ise turuncu kablo lehimli.
Bu kablo play tuşuna basıldıgında iki iletkenin temas ettigi bölümdeki iletkenlerden birine baglı.
Ensonraki nokta ise pil yatagından gelen kırmızı renkli kablonun adaptör girşine lehimlendigi sanırım artı kutup.
Bu yol üzerinde başka lehim noktası yok.

Am-FM-Tape anahtarının mekanik sorunu görünmüyor.
İçerisini devre tmizleyicisi ile temizledim açmadan.
Anahtar radyo konumunda ikende kaset bölümünde playa bastıgımda kaset dönüyor.
Bu bir arıza manasına ,kısa devre manasına geliyor mu bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20240622_192552.jpg
    IMG_20240622_192552.jpg
    351 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Güzel. Yol takibi yapmışsınız.

Şimdi takip ettiğiniz hat entegrenin 27. Pinine gidiyor. Bu pin entegrenin artı beslemesi.

İlk ölçümü yapalım.

Ölçüm aletinizi dc voltaj ölçümüne alın.
Kırmızı probu entegrenin 27. Pinine dokundurun. Bu prob burada sabit kalacak. Çünkü artı besleme devre kartı üzerinde hiçbir kesintiye uğramadan entegreye ulaşıyor.

Sonra ölçüm aletinin siyah eksi probunu aşağıdaki resimde numaralandırdığım noktalara dokundurup ölçüm değerlerini buraya yazın. Yorum yapalım.

Birde ölçü aletini ve hangi kademede ölçüm yaptığınızı ekler misiniz?

1 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü
2 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü
3 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü

IMG_20240622_192552.jpg

Not bu cihaz aşağıdaki ürün mü?

images (4).jpeg

Güzel. Yol takibi yapmışsınız.

Şimdi takip ettiğiniz hat entegrenin 27. Pinine gidiyor. Bu pin entegrenin artı beslemesi.

İlk ölçümü yapalım.

Ölçüm aletinizi dc voltaj ölçümüne alın.
Kırmızı probu entegrenin 27. Pinine dokundurun. Bu prob burada sabit kalacak. Çünkü artı besleme devre kartı üzerinde hiçbir kesintiye uğramadan entegreye ulaşıyor.

Sonra ölçüm aletinin siyah eksi probunu aşağıdaki resimde numaralandırdığım noktalara dokundurup ölçüm değerlerini buraya yazın. Yorum yapalım.

Birde ölçü aletini ve hangi kademede ölçüm yaptığınızı ekler misiniz?

1 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü
2 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü
3 nolu ölçüm noktasının ekran ölçüm ekran görüntüsü

Ekli dosyayı görüntüle 108371
Not bu cihaz aşağıdaki ürün mü?

Ekli dosyayı görüntüle 108372
3 noktanın hiçbirinde voltaj alamadım.
Multimetrenin dc voltaj bölümünde 600m ile 6 noktasında ölçtüm.
Cihaz 4.5 v ile çalıştıgı için.

Fotograftaki ürünle tasarım olarak aynı gibi ancak marka model farklı.
Cihaz Japon üretimi bir cihaz.
Pilot markası da.

Bu arada,cihaza adaptör ile 4.5 V jack girişinden bagladıktan sonra ölçüm yaptım.O kısmı unutmadım.

Birde birşey dikkatimi çekti,güç verdigim adaptörün jack uçlarını ölçüm aletinde ölçtügümde hiç voltaj degeri okumuyor cihaz.
Ancak cihaza enerji geliyor,motor dönüyor.
Diğer adaptörlerde deger alıyorum ölçümde ama bunda yok.
Bu,ölçümde deger almama durumunun sebebi olabilir mi sizce?

Farklı ayarlı adaptörde denedim onda da ölçüm aleti deger okumuyor.
Sanırım ayarlı adaptörlerde okunmuyor.

Bu sebeple pil takıp ölçtüm.
DC bölümünde 6 V kısmında 3 noktada da 4.49 v deger aldım sabit.

Ayarlı adaptörden gelen voltajı cihaz görmüyor devre içerisinde de olsa,anlayamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20240622_202655.jpg
    IMG_20240622_202655.jpg
    369.7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Pil ile deneyip ölçtüm ve 27 ile 29 (29-30 birleşik) ölçtügümde dc voltaj degeri 4.430 v alıyorum.

Pil ile deneyip ölçtüm ve 27 ile 29 (29-30 birleşik) ölçtügümde dc voltaj degeri 4.430 v alıyorum.

Cihaz 3 pille çalışıyor ise 4.4 volt normal olması gereken değerde voltajınız var.

Şimdi entegrenin ses çıkış pininden harici bir kulaklık yada hoparlör ile ses almayı deneyebilir misiniz?

Voltaj tamam ise muhtemelen tape radyo seçici komutatör geçirmiyor diye düşünüyorum.

Cihaz 3 pille çalışıyor ise 4.4 volt normal olması gereken değerde voltajınız var.

Şimdi entegrenin ses çıkış pininden harici bir kulaklık yada hoparlör ile ses almayı deneyebilir misiniz?

Voltaj tamam ise muhtemelen tape radyo seçici komutatör geçirmiyor diye düşünüyorum.
Birkaç önceki mesajda 27 nolu pin ile pil yatagından gelen - noktaya harici hoparlör denedigimde cok cok düşük bir parazitimsi ses almıştım zaten.Ne radyo ne kaset sesi degil,manyetik bir ses gibi belirsiz.

Radyo-Tape anahtar dügmesinde de ölçüm yaptım.
Detaylşarı yarın tekrar ölçüp yazarım.
Mesela 3 konumda da aynı 2 noktadan kısa devre kademesinde ses alıyorum.
Sonra 2 farklı kademede baska iki noktada kısa devre sesi alıyorum.
Çizim olarak paylaşırım buradan.

Fm-Am-Tape kademeleri olan switch anahtarda kademelerdeki kısa devre noktaları şunlar;

Anahtar FM de iken ; sarı daire içerisindeki iki pin kısa devrede ses veriyor,diğerleri vermiyor.

Anahtar AM de iken; kırmızı daire içerisindeki iki pin kısa devrede ses veriyor,diğerleri vermiyor.

Anahtar Tapede iken; kırmızı daire içerisindeki iki pin kısa devre ses veriyor,diğerlerinde vermiyor.

AM ve Tape kademesinde iki aynı noktalarda kısa devre sesi veriyor.

Anahtar bacaklarında ise yeşil kalın çizginin geldigi nokta pilden gelen siyah renkli kablo,- kutup olarak düşünüp onu siyah propa sabitleyip,diğer kırmızı propu da diger pinlerde deneyerek anahtara gelen voltaj degerlerine baktım.

Degerler şöyle ;

FM de iken anahtar, yeşil renkli daireler de 1.20v dc voltaj ölçüyorum.
AM da iken anahtar,hiçbir pinde hiç voltak yok.
Tape de iken anahtar,hiçbir pinde hiçbir deger yok.

İlk fotograf kısa devre sesi ölçümüne dair,ikinci fotograf ise dc voltaj ölçümüne dair.

Bu iki ölçüm dogru bir yöntem mi bilemiyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20240622_192552.jpg
    IMG_20240622_192552.jpg
    528.6 KB · Görüntüleme: 6
  • Adsız.png
    Adsız.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Ölçümü yaparken multimetrenizin kademesi yanlış. Siz 4,5 voltu 600 mili volt kademesinde ölçmeye çalışıyorsunuz. 6 ve üzeri kademelerde ölçmelisiniz. Ölçü aletinize zarar verebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri