Osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr

Orxan

Üye
Iyi Akşamlar değerli ustalar. Bir konuda fikir öneri almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bu videoda osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr ölçümünün nasıl yapıldığını anlatıyor.
Bu şekilde ölçüm doğru sonuç verirmi? Yoksa esr ölçüm aletimi olmalıdır?

Iyi Akşamlar değerli ustalar. Bir konuda fikir öneri almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bu videoda osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr ölçümünün nasıl yapıldığını anlatıyor.
Bu şekilde ölçüm doğru sonuç verirmi? Yoksa esr ölçüm aletimi olmalıdır?
güzel insan, @Muhsin Kamer ustamızın verdiği linki güzelce incelerseniz doğruya yakın bir değer alırsınız diyor. benim ustam hem osiloskop kullanırdı hem de kapasitörmetre. ölçümler doğru değer olsa dahi bazen yanılabiliyordu. bende lcr metre vardı, önce sağlamı, sonra söktüğümüzü ölçer aradaki farkı görürdüm. zamanla ustalaştım sadece bozuk deyip çöp yapıyordum. benim lcr metre meşhur oldu yan dükkanlar bana ölçüm yaptırıyorlardı. takım çalışır el öğünür, her işin takımı ayrıdır. mecbur değilsek böyle uzun ve zahmetli bir yol bizlerin işine bilgi olarak yarar. gerçi benim işime yaramaz ben osiloskop kullanmayı bilmiyorum. düz tamirci/mekanik.

Onarımlar da kondansatör sağlamlık testlerinde Unit UT -612 LCR metre kullanıyoruz.
Başarılı, sorun yok.
Atölye de 2 tane osiloskop var.
Esr testi için hiç ihtiyaç hissetmedim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,222
Kullanıcılar
451,589
Son üye
hakkibostanci

Yeni konular