Osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr

Orxan

Üye
Iyi Akşamlar değerli ustalar. Bir konuda fikir öneri almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bu videoda osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr ölçümünün nasıl yapıldığını anlatıyor.
Bu şekilde ölçüm doğru sonuç verirmi? Yoksa esr ölçüm aletimi olmalıdır?

Iyi Akşamlar değerli ustalar. Bir konuda fikir öneri almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bu videoda osilaskop ve sinyal üreticisi ile esr ölçümünün nasıl yapıldığını anlatıyor.
Bu şekilde ölçüm doğru sonuç verirmi? Yoksa esr ölçüm aletimi olmalıdır?
güzel insan, @Muhsin Kamer ustamızın verdiği linki güzelce incelerseniz doğruya yakın bir değer alırsınız diyor. benim ustam hem osiloskop kullanırdı hem de kapasitörmetre. ölçümler doğru değer olsa dahi bazen yanılabiliyordu. bende lcr metre vardı, önce sağlamı, sonra söktüğümüzü ölçer aradaki farkı görürdüm. zamanla ustalaştım sadece bozuk deyip çöp yapıyordum. benim lcr metre meşhur oldu yan dükkanlar bana ölçüm yaptırıyorlardı. takım çalışır el öğünür, her işin takımı ayrıdır. mecbur değilsek böyle uzun ve zahmetli bir yol bizlerin işine bilgi olarak yarar. gerçi benim işime yaramaz ben osiloskop kullanmayı bilmiyorum. düz tamirci/mekanik.

Onarımlar da kondansatör sağlamlık testlerinde Unit UT -612 LCR metre kullanıyoruz.
Başarılı, sorun yok.
Atölye de 2 tane osiloskop var.
Esr testi için hiç ihtiyaç hissetmedim.

güzel insan, @Muhsin Kamer ustamızın verdiği linki güzelce incelerseniz doğruya yakın bir değer alırsınız diyor. benim ustam hem osiloskop kullanırdı hem de kapasitörmetre. ölçümler doğru değer olsa dahi bazen yanılabiliyordu. bende lcr metre vardı, önce sağlamı, sonra söktüğümüzü ölçer aradaki farkı görürdüm. zamanla ustalaştım sadece bozuk deyip çöp yapıyordum. benim lcr metre meşhur oldu yan dükkanlar bana ölçüm yaptırıyorlardı. takım çalışır el öğünür, her işin takımı ayrıdır. mecbur değilsek böyle uzun ve zahmetli bir yol bizlerin işine bilgi olarak yarar. gerçi benim işime yaramaz ben osiloskop kullanmayı bilmiyorum. düz tamirci/mekanik.
Anladım Usta teşekkür ederim 🙂
Onarımlar da kondansatör sağlamlık testlerinde Unit UT -612 LCR metre kullanıyoruz.
Başarılı, sorun yok.
Atölye de 2 tane osiloskop var.
Esr testi için hiç ihtiyaç hissetmedim.
Hocam merak ediyorum videodaki osilaskopla ölçüm şekli doğru sonuç verirmi? Merak ediyorum.

güzel insan, bak azıcık sesli düşüneyim, sen olur taraflarını al cebine koy,
soru - kapasitör metre ne derecede doğru ölçüyor?
cevap- doğruya yakın değerde kapasitesini ölçüyor (aradaki % 5-10 değerleri geç)
soru - kapasitör metre esr değerini ölçebiliyor mu?
cevap - hayır o yeteneği yok.
soru- yukarıda ustamızın verdiği linkte osiloskopla ölçüm/test var ne kadar doğru?
cevap - konu linkini tamamen okuduğumuzda doğruya yakın değer diyor. doğru demiyor.
soru - lcr metre kapasitör konusunda ne kadar başarılı?
cevap- oldukça başarılı, hata payı çok düşük çünkü esr değerini de gösteriyor.
soru- peki ben osiloskopla ölçüm yapar mıyım?
cevap- ( kullanmasını bildiğimi var say) yok ben o kadar uğraşamam ama bilgi olarak cebimde dursun, belki bir gün ihtiyacım olur.

dip not: kaynak makinelerinin kondanstörleri bildiğiniz üzere yüksek kapasitededir. sağlamlık testini, bir diyot ile 220 AC şarj edip 100 wattlık akkor lamba ile boşaltıp sağlamlık testi yapardık. ölçü aleti hak getire lambanın parlaklığı yanma süresi bize sağlamlığını söylerdi.

Çoğu kişiler ESR değerini kondansatör içerisindeki harici bir dirençmiş gibi düşünür.
BEN.png

Bir kondansatörün bir (V) eğrisi bulunmaktadır. Eğer bir kondansatör ideal olsaydı bu kondansatörün V eğrisi tek bir eğik çizgi olarak gider ve belli frekansta tam sıfır ohm olurdu.
Halbuki bir ESR ölçümünde öncelikle frekans ele alınır. Hangi frekansta hangi kondansatörün kaç ohm direnç göstereceği kaba bir methotla ölçülebilir.
COMP 2.png

Bu resimde dikkat edilirse iki farklı ürün kıyaslaması yapılmış olup, temel olarak 1MHz teki en düşük dirençleri gösterilmektedir.
Frekansın 100 Hz olduğu başlangıca baktığımızda iki farklı ürünün ESR değerinin yaklaşık aynı (0.4ohm) olduğu görülmektedir. V eğrisinin en dip olduğu bölgede ise 100kHz için 0.02 ohm olan kondansatör 1MHz te 0.01 eşdeğer dirence sahipmiş.
Bu frekansta ise normal alüminyum elektrolitik kondansatörün direnci 0.1 ohm gibi olup, 10kHz ten itibaren neredeyse hiç farklı ESR ye sahip değildir.
Demekki doğru ölçüm için...
Kondansatör tipi.
Uygulanan frekans.
Belirtilmezse hiç bir ölçüm doğru sonucu vermeyecektir.

NOT:
Aynı zamanda ripple current ve kondansatör üzerinden akabilecek max. akım miktarını ele almazsak yine doğru sonuca ulaşamayız.
RV&ESR.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,222
Kullanıcılar
451,590
Son üye
Culha

Yeni konular

Geri