selektivite yardım

20A'lik sigortadan sonra bir kısa devre olursa bu 20A lik sigorta ile 25A lik sigorta araasındaki kabloda meydana gelen bir problem olduğu anlamına gelir ki bu durumda zaten 20A'lik sigprta değil 25A'lik sigorta atmalıdır.

Benim demek istediğimi sanırım yanlış anlandınız ya da ben anlatamadım. Eğer 20A 3kA'lik sigortadan sonra 2kA'lik bir kısa devre olursa 20A atar. Eğer 25A ile 20A arasında kısa devre olursa 25A atar.

Eğer kesme kapasiteleri her ikisinin de aynı olursa 20A'den sonra oluşabilecek bir kısa devrede hangisinin atacağı belli olmaz. 20A ile 25A arasında bir kısa devre olursa bu sefer 25A atar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yok hayır durum konusunda hemfikiriz. Önce 25A lik 4,5kA lik sigorta, sonra 20A lik 3kA lik sigorta, sonra da 2kA lik kısa devrenin olduğu yer.
Yani kısa devre akımının 2 sigortadan da geçtiği durum.
İşte bu durumda hangi sigortanın atacağı belli olmaz. Önceki mesajımda da yazdığım gibi birinden 100xIn , diğerinden 80xIn geçecektir. Bu durumda sigortaların açma sürelerine bir göz atarsanız durumu anlayacaksınız.

Son düzenleme:
Yok hayır durum konusunda hemfikiriz. Önce 25A lik 4,5kA lik sigorta, sonra 20A lik 3kA lik sigorta, sonra da 2kA lik kısa devrenin olduğu yer.
Yani kısa devre akımının 2 sigortadan da geçtiği durum.
İşte bu durumda hangi sigortanın atacağı belli olmaz. Önceki mesajımda da yazdığım gibi birinden 100xIn , diğerinden 80xIn geçecektir. Bu durumda sigortaların açma sürelerine bir göz atarsanız durumu anlayacaksınız.

yani......

ali bey dogrusu nasıl olmalı seri baglı iki sigorta var a noktası ve b noktası kısa devre anında b noktasının atmasını nasıl saglamalıyız ....

ali bey dogrusu nasıl olmalı seri baglı iki sigorta var a noktası ve b noktası kısa devre anında b noktasının atmasını nasıl saglamalıyız ....

Kısa devre anında, a ve b noktasındaki şalterlerin ikisininde kaldırabileceği bir kısa devre akımı oluşursa, hangisinin önce açacağı belli olmaz, ikisi aynı anda da açabilir.

burda bir cok arkadaşımız merak etmekte bu konuyu 24 katlı binada oturdugunuzu düşünün sayaçta bodrum katında şimdi tv de maç izlerken fırın prizinde kısa devre oluştugunu varsayalım bodrum katındaki sigorta atmaması lazım dimi:D kim incek okadar kat aşagı...

önemli ola sigortanın akım karakteristiğidir. İki sigortanın karakteristikleri aynıysa hangisinin daha önce açacağı belli olmaz.

Konu hakkında yanlış yorumlar yapılmış doğrusu açıklamalarıyla birlikte federal elektrik sitesinde;
.._-'Federal Elektrik'-_..

Seçicilik sağlanırken devre kesiciler için belirlenen kısadevre akımı o noktadaki hesaplanan kısadevre akımından da büyük olmalıdır buna dikkat edilmeyip devre kesici kısadevre kesme kapasitesi küçük seçilirse devre kesici olası kısa devre durumunda patlar.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,021
Son üye
Abdullahziyansiz

Yeni konular

Geri