Usta ve Teknik adamı ayıran soru :)

Etkin (Efektif) Değer

Alternatif gerilimin en büyük değeri veya genliği, sinüs sinyalinin yukarıda tanımlanmış periyot süresi içerisinde aldığı en büyük değeri belirtir. Bu değer, 220 V’luk Şebeke gerilimi için yaklaşık 311 volt’dur. Fakat bu genlik değeri, anma değeri olarak kullanılmaz. Bunun yerine alternatif akımın sinüs fonksiyonunun etkin değeri (rms) kullanılır. Alternatif gerilim uygulanan bir devre elemanında harcanan gücü bulmak isterken hangi akım veya gerilim değerini alacağımızı öncelikli olarak belirlemeliyiz. Çünkü maksimum (tepe) değeri (Um veya Im) kullanacak olsaydık, tepe değer bir periyotta aynı değeri hem pozitif hem de negatif alternansta iki kez alacaktı ve bu durumda sistemin gücünü hesapladığımızda büyük bir hata payı oluşacaktı. Ortalama değer ise alternatif akımda sıfır olduğu onu da kullanamıyoruz. Bu durumda gücü belirlemenin en iyi yolu etkin değeri kullanmak olacaktır.

Etkin değer ısı etkisi ile alakalıdır. Yani bir direnç üzerinden akan akımın DC’de yaptığı işe eşit iş yapan AC değeridir.

Şekil 3'te DC ve AC gerilim ve akım uygulanan iki temel devre vardır. DC devrede akım sabit olduğundan (Im= 5 A), ısı şekline dönüşen güçte P=(Im)2.R ve sabittir. Ancak AC devrede ise akım zamana bağlı olarak değiştiğinden güçte zamana bağlı olarak değişecektir. Şekilde DC ile aynı tepe değere sahip olan AC direnç üzerinde oluşturduğu ısı etkisi doğru akımın oluşturduğu ısı etkisinden daha azdır. Devrelerde her iki kaynağın da aynı R direnci üzerinde aynı zaman diliminde aynı etkiyi göstermesi için, doğru gerilim kaynağının değeri AC gerilim kaynağının tepe değerinden daha küçük olması gerekir. DC gerilimin bu değerine, AC gerilimin etkin değeri denir.

Şimdi 220kg demir mi? 220kg pamuk mu? 220kg civa mı? yoksa 220kg kereste mi ağırdır?
Hepsinin etkin değeri 220kg'dır.
Frekans faktörü endüktif ve kapasitif yüklerde önem kazanır.
F=Frekans !
Endüktif reaktans XL=2xPixFxL (ohm)
Kapasitif reaktans Xc=1/2xPixFxC (ohm)
Empedans Z birimi ohm Endüktif yükte ohmik direnç ile endüktif direncin(endüktans'ın) vektörel bileşkesidir.
Frekans arttıkça endüktif reaktans dolayısıyla empedans artar, akım azalır, güç azalır.

Empedans Z birimi ohm Kapasitif yükte ohmik direnç ile Kapasitif direncin(kapasitans'ın) vektörel bileşkesidir.
Frekans arttıkça kapasitif reaktans azalır, akım artar, güç artar. Formüller ortada arkadaşlar...
220 rms ac 220sinwt olarak ifase edilmez.
310sinwt diye ifade edilir.
soruda verilen voltaj değerleri RMS ise eşit parlaktıkta yanar. lambanın gücü 25 watt verilmiş.
atıyorum 220 volt 25 watt ise 220 volt rms de 25 watt verir. voltaj artarsa daha cok güç verir azalırsa daha az güç verir. cok cok artarsa lamba bozulur. lambanın 25 watt verilmesi sadece nominal voltajında ki gücünü belirtir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
220 rms ac 220sinwt olarak ifase edilmez.
310sinwt diye ifade edilir.
soruda verilen voltaj değerleri RMS ise eşit parlaktıkta yanar. lambanın gücü 25 watt verilmiş.
atıyorum 220 volt 25 watt ise 220 volt rms de 25 watt verir. voltaj artarsa daha cok güç verir azalırsa daha az güç verir. cok cok artarsa lamba bozulur. lambanın 25 watt verilmesi sadece nominal voltajında ki gücünü belirtir.

220v RMS değerini ben nerede 220sinwt olarak ifade etmişim? Verdiğim grafik I(t) akım zaman grafiği lütfen dikkat edelim. Etiket değeri etkin değerdir verilen değerde etkin değer kabul edilir.

İyi çalışmalar...

Sadece 50 ve 150 hz sinüs formunda deneme şansım oldu 0-50 hz arası lambaların ışık şiddeti frekens arttıkça artıyor fakat 50 hz den 150hz e kadar ışık şiddeti aynı değişiklik yok.
Vg040n.png

Frekansın 50Hz'den küçük olduğu değerlerde Vrms=220v olduğuna emin misiniz ? ölçtünüz mü?

Elimdeki invertör siemens g110 220v giriş 3x220v çıkış faz faz arası ölçü aleti kararlı bir voltaj göstermiyor ölçüm cihazlarım yeterli değil bu sürücüyü 3x220 motorda daha önce kullandım sürücüde problem olduğunu sanmıyorum.Sürücü çıkışını 230v olarak ayarladım.

220v RMS değerini ben nerede 220sinwt olarak ifade etmişim? Verdiğim grafik I(t) akım zaman grafiği lütfen dikkat edelim. Etiket değeri etkin değerdir verilen değerde etkin değer kabul edilir.

İyi çalışmalar...
50 volt dc ve 50sinwt örneğine ilişkin soyledim

50 volt dc ve 50sinwt örneğine ilişkin soyledim

Dikkatiniz ve düzeltmeniz için teşekkür ederim foto copy/paste olduğu için o detaya dikkat etmemişim.
Vetkin=Vm.Sinwt olmalı
Vetkin=0,707.Vm
Dolayısıyla üreteç yanında ya 50V RMS yada Vetkin=70,72.Sinwt yazmalıydı.

Sn Veysel28 RMS ölçüm yapabilen bir cihazla 50Hz altı frekansta lambaya uygulanan gerilimi de ölçmenizi rica ediyorum sizden.

Hakan usta demek istediğim ölçü aletim true rms özelliği yok frekans sıfır olunca lambalar sönüyor.

Hakan usta demek istediğim ölçü aletim true rms özelliği yok frekans sıfır olunca lambalar sönüyor.

İnvertörde frekans sıfır olunca gerilimde sıfır olur tabii ki :) true rms özellikli bir cihazla ölçebilirseniz sağlıklı bir netice almış olurduk. İnvertörler V/f gerilim/frekans oranına göre çalıştıkları için yaptığınız deney bize yanıltıcı sonuç verecektir.

Konuya ilgi duyan arkadaşların önce aşağıdaki dökümanın tamamını sonra da 11. ve 12.sayfayı daha dikkatli okumasını rica ediyorum.
http://hbogm.meb.gov.tr/MTAO/2ElektrikBilgisi/unite03.pdf

Son düzenleme:
Peki şöyle diyebilir miyiz? 0-50 hz arası v değeri değişirken.50 ile 150 hz arası v değeri sabit ,öyleyse 50 ve 150hz arası lambanın ışık şiddetinde bir değişme yok.

Peki şöyle diyebilir miyiz? 0-50 hz arası v değeri değişirken.50 ile 150 hz arası v değeri sabit ,öyleyse 50 ve 150hz arası lambanın ışık şiddetinde bir değişme yok.

V'nin sabit olma durumu söz konusu değil V/F oransal kontrol mantığı ile çalışır. Bir sürü parametre ayarı vardır.

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,394
Son üye
ENESCAMUZCU

Yeni konular

Geri