Usta ve Teknik adamı ayıran soru :)

..ım yorumunu esirgemez :)
Estağfurullah.
mühendis = hendese yapan = hesap bilen..
Mühendislik formatı , normal şartlarda en fazla 10 yıl , akademik ortamda 20-30 yıl sürer sonrası ...
Utanmıyor musun 60 yaşındaki adamdan medet ummaya ? :)
----------------
" çalıntı :
1V luk DC gerilim 1 Ohm dirence 1sn boyunca uygulanırsa
devreden 1A akım akar.
Bunun sonucunda 1W guc harcanır
1 sn lik zaman diliminde 1 Joule enerji kullanılır. "
-----
Lamba karakteristikleri yani yük empedansı ( direnci ) belli.
Hesaplayın gerisini , hangi durumda daha fazla güç harcanırsa ...
Sine wave nin frekansı değişince
4608a14f6095f2ee833952b173ded219.png
değişir mi ???
----------------------
Diğer dalga formları ile hesap bilmeyenler için :
http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square
----------
True rms ölçen aletlere fazla güvenmeyin.
Doğrulukları verilerinde vardır.
Belirli frekanslar için...
İnvertörler 4000-20000 gibi karmaşık şeyler üretirler ( pwm )
Buna uygun akım ve gerilim probları ile osiloskopta incelenmesi doğru yoldur ( ve tabii hesaplanması) .
--------------
Gözün algılaması saniyede ~~16 karedir .
Sinema makinelerinde 25 kare gösterilir.
TV standardı saniyede 25 tek 25 çift satır tarar.
Göz bundan ötesinde " kare ayıklayamaz " denir ama ışık şiddetini ölçemez denmez !
Yanıp sönen lambanın ne kadar yanık ne kadar sönük olduğu ( yukarıdaki soru gibi harcanan enerji ? ) ,
gözdeki duyarlı hücrelerdeki toplam uyartımı etkiler ve beyin bunun hesabını çok kolay yapar.
Bu farklı bir konu ..
Duty cycle dead time falan ....
--------
Madem fıkra seviyorsun buyur konu ile ilgili olanı :
Hoca elektrikten bahsediyor..
Derste öğrencinin ( taliban ) biri dalmış gitmiş.
Hoca soruyor sen söyle bakalım ,bu konuda ne düşünüyorsun ?
eeee hımmm şeyy hocam biliyordum ama unuttum..
Hoca hayıflanmış.
Şu işe bakın yaratandan sonra ilk defa elektriğin ne olduğunu bilen birini bulmuştuk ama o da unutmuş...

Evet ne olduğunu bilmiyoruz !!! ama ne ettiğini kesin hesaplayabiliyoruz.
O yüzden elektrikle ilgili konularda tam ve doğru formülleri yazamıyorsanız uzaktan izleyin.
Ya da daha doğrusu , öğrenin.
----

Az daha bilgi isteyenler için ( aslında internet dolu)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sine_wave

http://www.rfcafe.com/references/electrical/sinewave-voltage-conversion.htm

http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_1/3.html

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Burada yanılgıya düşülen en önemli olay şu;
Vp peak değerine göre, dalga şekli ve taradığı alana göre Vefektifin değişmesi olayı tabii ki doğrudur ancak soruda tüm dalga formlarında Vefektif değeri eşit verilmiştir yani Vefektif tüm dalga formlarında eşittir bu durumda dalga formu ve peak değerinin önemi olmaz. Bilmek çok önemlidir ama doğru bildiğini anlaşılır bir şekilde izah edebilmek çok büyük bir meziyettir...

Son düzenleme:
@KAZIMUGUR Ustam yanlış anladın, ben kediciklerden tırmıklardan bahseder yorum yaparsınız dilemiştim, @YaşlıUzman Hocamın kg örneği benim katırlı satırlı gibi ... :) Yorumunuzu esirgemediğiniz için sağolun ellerinizden öperim.

Ben de Teknisyen ,tekniker ,usta öğretici ve usta yetiştiren bir kişi olarak cevaplayayım:
Benim ustam ,Hocam ne kafa yoracaksın? der ve ;
Alır eline Lüxmetreyi , her üç devreyide kurar , eşit lamba eşit aydınlık şiddetinde bir kapalı alanda
her üçü içi ölçüm yapar , hangisi eşit mesafeden daha fazla Lüx sağlar ise "O dur" der...

Ben de Teknisyen ,tekniker ,usta öğretici ve usta yetiştiren bir kişi olarak cevaplayayım:
Benim ustam ,Hocam ne kafa yoracaksın? der ve ;
Alır eline Lüxmetreyi , her üç devreyide kurar , eşit lamba eşit aydınlık şiddetinde bir kapalı alanda
her üçü içi ölçüm yapar , hangisi eşit mesafeden daha fazla Lüx sağlar ise "O dur" der...
Lüx metre her ne kadar bi masraf ise aslında temin edilir, şartları sağlayacak düzenek daha büyük masraf :)

SORU masrafla ilgili değildi...
Sorunun gerek ve yeter şartı matematiksel çözüm mü?
Deneysel olamaz mı?

SORU masrafla ilgili değildi...
Sorunun gerek ve yeter şartı matematiksel çözüm mü?
Deneysel olamaz mı?

Alaylı Usta ile Mühendisi ayıran temel olay budur zaten. Mühendis önce teorisini hesabını yapar dolayısıyla uygulamada bir süprizle karşılaşmaz.
Usta direk deneme yanılma metodunu uygular.Her türlü süprize açıktır olmadı bidaha bidaha... Teori sağlam olmadığı içinde kafasından enteresan sonuçlar çıkartabilir. Tıpkı temelin pire deneyi fıkrasında olduğu gibi :)

Temel hayvanları araştırma konusuna oldukça ilgi duymaktaymış. Birgün bir PİRE almış ve elinde ki neşter ile pirenin ayaklarının ucundan biraz kesip masanın üzerine bırakmış..

Pireye ZIPLA BAKAYIM diye seslenmiş,
doğal olarak zıplayarak dolaşan bir hayvan olan
pire yarım yamalak da olsa zıplamış,
o sırada Temel hemen yakalayarak ayaklarının
tamamını yontmuş ve masanın üzerine tekrar bırakarak seslenmeye başlamış:

- ZIPLA BAKAYIM, ULA ZIPLASANA, ZIPLA BE HAYVAN !!!
Fakat ayakları kesilen pireden hiçbir hareket yok.....

Temel hemen kalem kağıdı alarak deneyin sonucunu yazmaya başlamış.

"PİRE'nin ayakları kesilince kulakları duymamaktadır."

Son düzenleme:
bir lüxmetre ile her 3 gerilimde de lambanın aynı parlaklıkta yandığı bulunabilir. Bu arada lüxmetrenin hassasiyeti, hata yüzdesi gibi faktörleri de gözardı ediyoruz.

Lüxmetre ile yapılacak çalışmada her 3 elektrik dalga şeklinin aynı olduğu bulunsa da, bu yöntem neden her 3 dalga boyunun aynı parlaklıkta lambayı yaktığı sorusunun yanıtını veremeyecektir.

Bunun da ötesinde, burada sorulduğu gibi "kare dalganın aslında daha çok ışık vermesi gerekiyordu, acaba lüxmetrenin hassasiyeti az olabilir mi" gibi sorular ortaya çıkacak ve yanıtsız kalacaktır.

İşte bu sorunun yanıtını efektif değerle ilgili formüller verir. Hiç bir deney, düzenek, lüxmetre kurmadan sorunun yanıtını en başından formüllerle çözmek mümkün.

Kablo kesit hesabı, gerilim düşümü, kompanzasyon hesabı ve kademelerin belirlenmesi, aydınlatılacak alanın şiddeti için lamba ekleyip çıkarılma ile de sonuca gidilebilir. Ama astarı yüzünden pahalıya gelir.

frekansın lamba parlaklığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Olay tamamen duty cycle denen olayda gizlidir. Burda da duty cycle değer en yüksek olan kare dalga olduğu için en parlak ışık kare dalgayla elde edilir. Triyaklı faz kontrol devrelerinde olduğu gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri