Kaçak Akım Rölesi

kaçak akım rolesinin amperi düşük degiştirirsen
düzelir
Konuştuğumuz meselenin, amper değeri ile hiç bir alakası yoktur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Rölenin sıklıkla gece vakitlerinde atması, problemin ürünün marka-kalitesinde olmadığını gösteririr..Ben sıklıkla atan sigorta ve kaçak akım rölelerini severim...Bu,işlerini doğru ve düzgün yaptıkları anlamına gelir..
Yoğunlaşmanız gereken şey, yukarıda arkadaşların tariflediği : nem, varsa sadece gece devreye giren cihazlardır.En etkili yöntem ise önce tüm sigortaları off edip sonra tek tek belli gecikmeler bırakarak devreye almaktır..Kolay gelsin...
Sersemletici bir geceden sonra sorunlu hattı buldum :) Sigortada bir kaç priz bulunuyor ama geceleyin faal çalışan bir tek buzdolabı o hatta bağlı. Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleme:
Buzdolabının ellerini arkadan kelepçeleyip balkondan dışarı atın:)
Şaka bir yana, akla gelen ilk çözüm linyeyi tertemiz yeniden çekmek olsa da, ben bir numaralı şüphelinin buzdolabının kendisi olduğu kanaatindeyim..Arka tarafına bakın...Çözülen buzlar, biriken sular, kablo bağlantı noktası...Ölçü aletinizle bakın, faz gövdeye veriyor mu...Baktınız ki buzdolabı tarafı tertemiz (sanmıyorum ama öyle diyelim )En son çare linyeyi değiştirisiniz..Benim KAK röle maceralarımın %90 ında başrollerde hep sebiller ve buzdolapları vardı

Buzdolabının ellerini arkadan kelepçeleyip balkondan dışarı atın:)
Şaka bir yana, akla gelen ilk çözüm linyeyi tertemiz yeniden çekmek olsa da, ben bir numaralı şüphelinin buzdolabının kendisi olduğu kanaatindeyim..Arka tarafına bakın...Çözülen buzlar, biriken sular, kablo bağlantı noktası...Ölçü aletinizle bakın, faz gövdeye veriyor mu...Baktınız ki buzdolabı tarafı tertemiz (sanmıyorum ama öyle diyelim )En son çare linyeyi değiştirisiniz..Benim KAK röle maceralarımın %90 ında başrollerde hep sebiller ve buzdolapları vardı
Buzdolabının arkayı ve bağlantıları inceledim görünürde herhangi bir sorun yoktu. Sanırım sorun tezgah üzerinde olan çiftli prizde. Hattın sigortasını kapalıyken çiftli prizin bağlantılarına bakarken apatmanın panosundaki 300 mA'lık röle attı.

Bakalım bu gece de atarsa değiştireceğim ama asıl merak ettiğim konu niye sadece geceleri sorun çıkardığı..

Geceleri belirli bir saatten sonra Şebeke voltajı yükselir genellikle,bu da alıcıların (Lambalar,cihazlar,vb.) çoğunun devreden çıktığı içindir.Gerilimin yükselmesiyle de,ohm. kanunu uyarınca I=V/R denklemine göre,R sabit kaldığı için (Buradaki R ıslanan seramik,bakalit fiş veya priz yüzeyindeki yüzeysel film dirençtir) geçen kaçak I,yani kaçak akım 30 mA'i bulursa KAR'da atabilir.Bu nedenle yalnız prizi değil,fişteki faz ve nötürü taşıyıp alan iletken uçların yakın çevresinden,prizdeki bu boşluklardan giren nemli havanın da temasıyla,elektrik direncinin düşüp elektrik geçişinin gerçekleşmesi de yine mümkün olabilir.Bu nedenle fiş üzerinde kılcal çatlaklar,nemi toplayacak artı bir yüzey kapasitesi de bulunuyorsa,mutlaka sıfırıyla da değiştirin.Nemli ve açık havayla en çok temas eden bu fiş ve priz yüzeyindeki açık film kaplı (Bakalit,porselen) yüzeydir çünkü.KAR'ın hassas çalışması iyi bir güvenlik için bir zaafiyet değil,bilakis emniyetli çalışması açısından bir artıdır,bu fikre de ayrıca katılıyorum.

Kaçak akımların hiç olmaması,olacak şartların da yaratılmaması durumunda KAR hiç atmayacakır.Balkonda nemli yüzeyle temas eden ve devamlı açıkta kalan diğer başka elektrik iletkenleri,elemanları varsa bunları da nemden izole (Tecrit) edebilmeniz gerekmektedir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
40 A kaçak akım rölesi mi var?

SLM.. Alper Tekin arkadaş demiş ya: 'Amperi yükseltirsen çözülür' diye..Bir eve takılan hayat koruma rolesi anma akımı 40A anma kaçak akımın da 30 ma ' dir. Yani onunla bir alakası olmadıgını arz etmeye çalıştım...

Mutfaktaki çiftli prizin birinde (sıklıkla kullanılanda) kararma vardı. Sökmüşken garantiye gidip onu iptal edip tek prize çevirdim. Ayrıca bulaşık makinesinin hattı da sorunlu sigortaya bağlıymış yeni farkettim umarım sorun oradan değildir. Hiç karışasım yok oraya :)

SLM.. Alper Tekin arkadaş demiş ya: 'Amperi yükseltirsen çözülür' diye..Bir eve takılan hayat koruma rolesi anma akımı 40A anma kaçak akımın da 30 ma ' dir. Yani onunla bir alakası olmadıgını arz etmeye çalıştım...
ok hocam aman diyelim :) çünkü kaçak akım röleleri anma akımlarıyla anılmazlar o yüzden bir garip bilgi olmuş gibi idi zaten kaçak akım rölesini attıran %99 oranda anma akımı değildir.. açıklık geldiği iyi oldu :)

40 Amper olması şart değil ana sigorta akım değeri ile aynı veya daha büyük olması yeterli.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri