Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

Topraklamanız sağlam ise, nötürünüz sağlam değildir.Gerilim dediğimiz şey potansiyel farktır. nötr trafonun yıldız noktasıdır. Toprak ise, bu yıldız noktasının toprak üzerinden panonuza gelmiş halidir. Eğer arada potansiyel fark varsa;
a-toprağınız kötüdür , nötürünüz iyidir
b- toprağınız iyidir nötürünüzde gerilim olduğu için , trafonun nötürü ile ( yani toprak ile) potansiyel fark okunuyordur.
Nötr neden kötü olur?
1- düşük kesitli iletkenden
2-gevşek bağlantıdan
3-Dengesiz yükten ( sizin durumunuzda, en muhtemel sebep bu)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu konuda bir çok arkadaşımın,meslektaşımın yanlış bilgilendiğini forumdaki açıklamalarından,yorumlarından anlıyorum size olayı şöyle özetleyeyim;

3 faz beslenen tesiste,yapıda dengesiz yüklenme kaçınılmazdır ve bu üç fazın vektörel ortalaması kadar nötr'den toprağa akım akar buda kaçınılmazdır çünkü tam dengeli yüklenme sağlanamaz. Nötrden toprağa akan akım nötr iletken direnci ve ona seri işletme topraklama direncine maruz kalır bu direnç değerine görede Nötr-toprak arası gerilim oluşur ve bu yine kaçınılmazdır. Dengesizlik ne kadar az ise nötr iletken direnci ve işletme topraklama direnci ne kadar düşükse Nötr-toprak arası gerilimde o denli düşük olur. Vn'den kurtuluşunuz yoktur.
Vn=IdxRt

Sn radio dengesiz yüklenmeyle kompakt şalter (açtırmabobini+toroid+röle) kombinasyonlu kaçak akım korumasının atması söz konusu değildir olamazda çünkü 3 fazın vektörel ortalaması nötrden dönen akımdır. Size o bilgiyi veren şahıs yanlış biliyor sizide yanlış bilgilendirmiş. Toroid içinden 3 faz+nötr iletkeni geçirilir ve toroidden geçtikten sonra nötr ile toprak iletkeni hiç bir noktada birleştirilmez çünkü kaçak akım rölesi kompakt şalteri açtırır.
Sizin sorununuz kaçak akım , bu kablo izolasyon problemi olabilir, rölede kaçakakım değeri düşük ayarlanmış olabilir,nötr-toprak kısadevresi olabilir bunları kontrol edin.

anlattığınız şeyleri bende biliyorum rölenin değerini yükselttim sadece açma süresi 2 dakika uzadı bu 0.7 voltu 0.2 düşürsem düzelcek rölenin sınır değerinin üstünde olduğu için açıyo altına inse sorun çözülcek bana lazım olan şu bilgi bunu böyle yap şunu şöyle yap ozaman sorunun düzelcek diyen biri lazım yoksa tabiki dengesiz yükten açmaz panoların bağlantılarını yuk dengelerine göre bağlıyoruz zaten

anlattığınız şeyleri bende biliyorum rölenin değerini yükselttim sadece açma süresi 2 dakika uzadı bu 0.7 voltu 0.2 düşürsem düzelcek rölenin sınır değerinin üstünde olduğu için açıyo altına inse sorun çözülcek bana lazım olan şu bilgi bunu böyle yap şunu şöyle yap ozaman sorunun düzelcek diyen biri lazım yoksa tabiki dengesiz yükten açmaz panoların bağlantılarını yuk dengelerine göre bağlıyoruz zaten

Anlattığınız şeyleri bende biliyorum diyorsunuz bende diyorumki nötr-toprak arası gerilim 0,7V değil 17V'da olsa kaçak akım rölesi açmaaaz. Siz diyorsunuzki ah bi 0,2V'a düşürsemde kurtulsam. Nötr-toprak voltajının kaçak akım rölesi açmasıyla hiç bir alakası yoktur anlatabiliyormuyum.
Nötr iletken direnci ve işletme topraklama direnci bir değere kadar indirilebilir burda asıl etken dengesiz yüklenmeden doğan nötr'den toprağa akan Id akımıdır.
Vn=IdxRt
Sizin sorununuz kaçak akım , bu kablo izolasyon problemi olabilir, rölede kaçakakım değeri düşük ayarlanmış olabilir,nötr-toprak kısadevresi olabilir bunları kontrol edin.

Son düzenleme:
bence yüzde doksan burada nötr - topraka arasında kısa devre var bir yerde. birde ups varsa sistemde onuda devreden çıkartıp bakın yine şalter açacakmı.

07 yada 03 volt nötr le topraklamanın kısa devre olduğunu gösteriyo zaten (eğer direkt olarak siz normal şartlarda toprak nötr arasını 0.7 görüyosanız bence bu mucize bi çok insanın özelliklede ups firma ve bilgi işlem odası için istenilen değeri bulmakla bir çok insanın problemini halletiniz sayılır ve bu konu daha fazla irdelenmeli bence ) saygılar

3 faz beslenen tesiste,yapıda dengesiz yüklenme kaçınılmazdır ve bu üç fazın vektörel ortalaması kadar nötr'den toprağa akım akar buda kaçınılmazdır çünkü tam dengeli yüklenme sağlanamaz.Vn=IdxRt

Arkadaşım cümlenin başında pek çok meslek arkadaşımız yanlış bilgi veriyor demişsin ama sen de yanlış bilgi veriyorsun, sen beğenerek okuduğum bir arkadaşımızsın ama yukarıda söylediğin şeyin yanlış olduğunu hatırlatmak isterim, dengesiz yük sonucu oluşan akım toprağa akmaz, şimdi bana itiraz edeceksin ama bu konuyu iyice araştır ve düşün haklısın diyeceğin günü görürmüyüm bilmem ama eğer biraz kafa yorarsan böyle olmadığını görürsün..

2 sayfa yorum yapıldı arkadaşlar ama hala elde koskoca bi sıfır
yokmu şunu şöylr yap bunu böyle yap sorun ortadan kalkcak diyen anca hep sorun şöyle görünüyo böyle görünüyo diyolar

Arkadaşım cümlenin başında pek çok meslek arkadaşımız yanlış bilgi veriyor demişsin ama sen de yanlış bilgi veriyorsun, sen beğenerek okuduğum bir arkadaşımızsın ama yukarıda söylediğin şeyin yanlış olduğunu hatırlatmak isterim, dengesiz yük sonucu oluşan akım toprağa akmaz, şimdi bana itiraz edeceksin ama bu konuyu iyice araştır ve düşün haklısın diyeceğin günü görürmüyüm bilmem ama eğer biraz kafa yorarsan böyle olmadığını görürsün..

Konuyu arşatırmaya gerek yok sn electrics dengesiz yüklenme bir tesiste kaçınılmazdır derken geneli konuşuyorum tabiki istisnalar kaideyi bozmaz.
Yük aktarım sistemleriyle dengeleme yapan tesisler var evet ama bu istisna bir olaydır. Biraz araştırma yaparsanız kaç tane işletmenin böyle bir alt yapısı olduğunu ve bunun gerçekten istisna olduğunu görürsünüz.
Uygulamada gördüğüm yükü en dengeli olan tesislerden biri arıtma tesisleridir trifaze motorları boldur çalışma sistemi periyodik olduğundan baştan yapılan dengeleme ile sürekli dengeli yüklenmeye yakın (çünkü tam dengeli yüklenme mümkün değildir) değerde bir çalışma sağlanabilir.

Anlattıklarımın dışında hiç bilmediğim duymadığım bir sistem keşfedildiyse bunu sizden duymak beni memnun edecektir.

2 sayfa yorum yapıldı arkadaşlar ama hala elde koskoca bi sıfır
yokmu şunu şöylr yap bunu böyle yap sorun ortadan kalkcak diyen anca hep sorun şöyle görünüyo böyle görünüyo diyolar
Ben size sorununuzun cevabını verdim bahsettiklerinizinde açtırmayla uzaktan yakından alakası olmadığını söyledim;
Sn radio dengesiz yüklenmeyle kompakt şalter (açtırmabobini+toroid+röle) kombinasyonlu kaçak akım korumasının atması söz konusu değildir olamazda çünkü 3 fazın vektörel ortalaması nötrden dönen akımdır. Size o bilgiyi veren şahıs yanlış biliyor sizide yanlış bilgilendirmiş. Toroid içinden 3 faz+nötr iletkeni geçirilir ve toroidden geçtikten sonra nötr ile toprak iletkeni hiç bir noktada birleştirilmez çünkü kaçak akım rölesi kompakt şalteri açtırır.
izolasyon megeri ile tesisatınızı kontrol ediniz.Benim tahminim kablo izolasyon problemi...
Lütfen sonucuda burda bizimle paylaşın.

Forum istatistikleri

Konular
128,892
Kullanıcılar
451,037
Son üye
hskaban

Yeni konular

Geri